Beykoz Kundura’nın kapıları çocuklara açıldı

  • 11.08.2021 18:52
  • Güncelleme: 11.08.2021 18:54
  • Okunma: 4351 kez
  • Yorum: 0
İstanbul’un en değerli endüstri mirası yapılarından biri olan Beykoz Kundura’nın geçmişten bugüne Kundura Hafıza Derneği’nin gerçekleştirdiği çocuk atölyeleri başladı.
Beykoz Kundura’nın kapıları çocuklara açıldı

“Kundura Dedektifleri İz Peşinde” ve “Kundura Fabrikası’nda Bir Gün” başlıklarını taşıyacak ve Ağustos ayı boyunca Cumartesi ve Pazar günleri olacak.

Atölyeler, disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma yöntemleriyle çocuk ziyaretçilerinin deneyimini zenginleştirmeyi ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamış olacak.

SERGİYE PARALEL HAZIRLANDI

Haziran ayında ziyaretçilere açılan ve Türkiye’nin sanayileşme tarihinin en önemli yapılarından Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihini anlatan “Kundura’nın Hafızası: Fabrikaya Sığan Dünya” isimli sergi ile atölyeler, 8-10 ve 10-12 yaş aralığına yönelik gerçekleşecek.

Çocuk kitabı yazarı ve eğitmen İdil Bilgin’in tasarladığı ve 4D öğrenme (Duygu Odaklı-Deneyimsel-Duyusal-Disiplinlerarası) modeli olarak da bilinen Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerinden hazırlanan atölyelerin uygulayıcılığını psikolog, sosyolog ve eğitmen Hatice Gamze Çevik gerçekleştirecek.

Atölyeler “Kundura’nın Hafızası: Fabrikaya Sığan Dünya” isimli serginin izlemesi ile başlayacak. Rehberler eşliğinde ve salgın kurallarına uygun şekilde sergi turundan sonra, Yağhane binasına geçilecek serbest düzende ve sosyal mesafe kuralları sağlanarak hazırlanmış masaların etrafında atölyeler devam edecek.

KÜÇÜK DEDEKTİFLER HAFIZANIN PEŞİNDE

Saat 13.00-15.00 saatleri arasında gerçekleşecek Kundura Dedektifleri İz Peşinde atölyesinde çocukları eğlenceli deneyler, dijital oyunlar ve videolar bekliyor.

Atölyede, Kundura Hafıza arşivinde olan kâğıt eserler, arşivin bir parçası olan makineler ve Beykoz Kundura’yı oluşturan endüstri mirası yapıları ile karşılaşacak çocuklar, bütün bunları korumak ve gelecek nesillere aktarmak için uygulanan yöntemlerin küçük denemelerini yapacaklar.

Çocuklar “Kültürel miras eserleri hasta olunca ne yapılır ve onları nasıl iyileştirebiliriz?” sorularına cevaplar ararken, konservasyon mesleğini tanıyacak ve geleceğin kültürel miras profesyonelleri olma yolunda adım atmış olacaklar.

Atölyenin sonunda ayrıca, Kundura Hafıza Derneği’nin hazırladığı ve çocukların deneylerine evlerinde de devam etmelerine yardımcı olacak “Kundura’dan Evime Atölye Kiti” de ücretsiz sunulacak.

FABRİKAYI DİORAMARLA YARATMAK

Saat 16.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek Kundura Fabrikası’nda Bir Gün adlı atölye, katılımcıları heyecanlı ve duyarlı bir dönüşüm yolculuğuna çıkaracak.

Fabrika’nın değişimi, geçmişten bugüne rehber eşliğinde ve eğitmenden dinleyecek çocuklar, sergide yer alan materyaller ve yaratıcı drama eşliğinde mekânın özelliklerini öğrenip pekiştirecekler.

Sonrasında bir zaman yolculuğu hayal ederek fabrikadaki bazı mekânların geçmişten ve günümüzden hallerini, üç boyutlu modelleme tekniği olan dioramalar yaparak tasvir edecek ve sahneleyecekler. Tüm malzemelerin Beykoz Kundura tarafından sağlanacağı atölyede ayrıca, atık malzemeler kullanmış olacak ve geri dönüşümün önemi bir kez daha dikkat çekilecek.

Biletler beykozkundura.com’da

Ağustos boyunca her Cumartesi ve Pazar günleri Beykoz Kundura’da gerçekleşecek atölyelerin bilet fiyatları 110 TL olacak. Tek bir atölye için aynı gün ve saatte iki kişilik bilet alanlara yüzde onbeş indirim, iki atölyeye birden bilet alanlara sürpriz hediyeler sunulacak.

Atölyelerin biletleri beykozkundura.com adresinden satın alınabilecek.

Haber Merkezi