Talip ERCAN
  • 14/03/2022 Son günceleme: 14/03/2022 18:53
  • 4.353

Beykoz İlçesi spor kulüplerinin yaşadıklarını, sorunlarını, beklentilerini yıllardır medya ortamında aktarmaktayım. Tabii ki yıllar geçtikçe sorunlar da farklılaşmakta.

İstanbul’un en düşük nüfuslu ilçelerinin başında gelen Beykoz buna karşın spor kulüpleri bakımından ise 39 ilçe içinde ön sıralarda yer almakta.

Her bir spor kulübü demek çocukların, gençlerin spor ile buluşması demek bunda hemfikiriz ancak bunun yanında müthiş bir özveri gerektiren bir konuda. Hele ki dijital çağda yaşanırken bedensel işlevlerden öte sanal âlemin tembelliği hâkim iken spor kulüplerinin her platformda desteklenmesi gerektiği düşüncesindeyim.

İşimiz spor medyası olunca hangi kulübe bir dokunsak bin ah işitiyoruz… Nice fedakarlıkların ardından gelen 2 başarısız sonuç ise bütün heves ve iştahlarını kapatmakta.

Dedik ya çok zor kulüp yönetmek, sizler bizler evimizde bir-iki çocuğumuzun isteklerini yerine getirmek için maddi manevi fedakârlıklar yapmak zorunda isek gelin bir de kulüp yöneticilerinin halini düşünün.

Bazen takip ettiğim idmanda günün kaçak güreşenlerini, dikkatini vermeyenleri saha kenarından rahatlıkla seçebiliyorum… Birçok futbolcunun çocukluklarını ilk antrenmanlara çıktıkları günleri bile hatırlarım… Okul, iş antrenman arasında mekik dokuyanlar da az değil…

Bazen yöneticiler, başkanlar idmanları takip etmeye bile gitmez demeyeceğim gidemezler! Sebebi ise belli cebinde yeterince para olmaması. Her an idman sonu gelip “ Başkanım idmana gelecek param yok, babam vermiyor, annem umursamıyor. Rica etsem şu akbilime bir yükleme yapalım…” çok şahitlik edilen cümlelerden… Hele ki sessiz, sakin, mütevazi futbolcular da var ki onlar bazen ne anne-babalarından ne de arkadaşlarından yol parası isteme cesaretine sahipler…gidebildikleri ilk idmanda ise uyduracakları yalanları bile 1000 defa tekrar etseler kar etmez…en bilindikleri ise Annem, Babam hastalandı hastaneye götürdük olmakta.

Dedik ya zor iş kulüp yöneticiliği, zaman zaman bizlerde tarzlarına eleştiri getirebilmekteyiz, ancak bir yere geliyor frene basıyoruz… Eee zora mı yapıyorlar bıraksınlar o zaman! en kolay yorumlama olmakta.

Geçtiğimiz günlerde bazı sohbetlerde aklıma geldi, muhatabımız “inan abi su parasını bile zor bulup buluşturuyoruz, su der geçersin oysa” diye sitem etmekte idi.

Peki, aklıma düşeni söyleyeyim Beykoz Kulüpler Birliği olarak Beykoz’daki bir Su Firması ile anlaşılsa, formalarının omuz, kol kısmına, şortlarına, sırtlarına reklamları konsa biraz da buradan inse su masrafı iyi olmaz mı?

Tek bir spor kulübünün yıllık atalım kafadan 500 koli diyelim su masrafı varken bunun tüm Beykoz Spor Kulüpleri olarak ortak anlaşılan bir firmadan bahsettiğim reklam jesti de yapılarak biraz daha indirimli alınması mümkün olmaz mı?

Bu diğer genel harcama giderleri için de düşünülebilir. 10 kulübün tüm yaş kategorileri için ortak bir satıcıdan alacakları forma mı uygun olur tek, tek alımları mı?

Ben bu konularda yılların deneyimi Beykoz Kulüpler Birliği Başkanı Asım Özdemir Başkanıma kamuoyu nezdinde önerimi iletmek isterim.

Ha şu da var ki nedense bir türlü aşılmıyor… Televizyon ekranlarından değişik spor dallarındaki takım ve sporcuların formalarının, eşofmanlarının her yanı reklamlar ile dolu yani o kadar alanda farklı reklam alımları neden olmasın, sporcu şortuna alınacak reklam, sıra, kol-pazu kısmına alınacak reklamlar neden olmasın.” Doğru da bizim de formanın bir asaleti ağırlığı var “ diyen başkanlar çok olacaktır, hem züğürt hem de asalet bir arada olmaz dostlar…Avrupalı Takımlar bizden daha mı asaletiz?

Sıkı güzel bir çalışma ile tüm takım formalarında bir yerde reklamı olan firmalar bulmak zor olmasa gerek, hiç bir şey yapılamaz ise ilçe yerel yöneticilerinden yardım istense şöyle Acarkent’ten, Beykoz Konaklarından bir iki firma ile anlaşılsa ve boy boy da reklam formalı resimleri medyaya, sosyal medyaya düşse görünse az iş mi?

Bakın yılların kulüpler bile yıllar içerisinde artık sponsor isimleri ile anılmakta. Demir Grup Sivaspor, Royal Hastaneleri Bandırmaspor, Yukatel Kayserispor, Evkur Yeni Malatyaspor, Beypiliç Boluspor,  Bitexen Düzcespor. Bu takımların maçlarını tv ekranlarından izliyorsunuz değil mi?

Bunun yerel anlamda dönüşü neden olmasın? Belediyeye araya adam sokup para istemek şunu bunu talep etmek yerine sponsor bulması acaba hiç istendi mi? balık tutma niyeti hesabı.

Yerel anlamda mesela az çok konuya vakıf olduğumdan takımın önüne ardına Beykoz'da reklam takviyesi neden olmasın? Çoktin Döviz Ortaçeşmespor, Gemma Kavacıkspor, Medistate Rüzgarlıbahçespor, Enisler Grup Beykoz 1908, Şahin Boru Çubukluspor, Riva Gayrimenkul Rivaspor neden olmasın. Hele ki sporda sponsorluk yasası da hazır varken... Belediye de ilçenin anlı şanlı iş adamlarından bu konu ile ilgili yardım da alabilir. Karşılığı olmayan hiçbir parayı, rakamı iş dünyası vermez. Sadece para istemek için gidilirse eller hep boş döner.

Yazarın Yazıları