Beykoz kulüpleri sıkıntılı

  • 19.02.2021 15:26
  • Okunma: 1745 kez

Talip ERCAN


Galiba tam bir sene öncesi ya da yakın zamanlardaydı…

Beykoz ilçesinin İstanbul Süper Amatör Ligdeki temsilcilerinden Kavacıkspor’un Klasman Grubundaki ilk maçına gitmiştim. Pandemi süreci önlemleri başlamıştı… Sarıyer Çayırbaşı Sahasına maçı takip etmeye gittik, o da ne kapıdaki görevli giremezsin diyor başka da bir şey demiyor.

Bu arada benimle birlikte aynı sıkıntıyı iki gazeteci muhabir arkadaş da yaşamaktaydı. Araya kimler sokulmadı ki ama maça giremedik. Bizde 3 arkadaş Yeniköy’e geçip güzel bir sohbet eşliğinde yemeklerimizi yedik.

Vay ve geçti, geçecek, seneye kalmaz derken bir sene geçmiş… bu süre zarfında Klasman Grubu maçları bir hafta daha oynanıp ertelendi. Sonrasında uzun bir bekleyiş sonrasında tüm takımlar Bölgesel Amatör Lige aldılar. Alt Ligler ile birlikte diğer tüm amatör maçlar iptal edildi.

Bir ara halı sahalar da açıldı. Hatta 2020-21 sezonu için çalışmalar da başladı derken yeniden iptal oldu her şey. Şimdilerde bile ne olacağı meçhul… iki ve üçüncü dalgalara çareler konuşulmakta.

Tabii ki kulüplerin hali daha da sıkıntılı… antrenörler, malzemeciler, sahaya bakanlar velhasıl herkesi aldı bir sıkıntı… bu süreç sadece spor dünyası ile de ilgili değil, kırtasiyeci dertli, okul servisçisi dertli, kantincisi, yeme içme sektörü, diğer sektörler battı batacak gibiler. Kenarda birikimi olanlar onlara sarılmış olmayanlar kredilere yüklenmiş durumda.

Beykoz'da kulüpler tam anlamı ile kapılarına kilit vurmuş durumdalar. Beykoz Spor Kulübü Vergi Borçları için devlet ile masaya oturup yapılandırma yaptı. Bunun için de kulüp tarafından yapılan çağrı ile vergi dairesine ödemeler, aktarımlar yapılıyor.

Aynı şeyi Tokatköyspor da yaptı, onlar da Beykozlulardan yardım istemekte.

Son yıllarda ismi amatör harcamalar ile profesyonel ligler ile yarışan birçok kulüp şimdilerde kapısına kilit vurup beklemekte. Zaten vatandaşlar düşmüş kendi derdine kulüplerin çağrısına cevap verenler olsa da devamı gelebilecek mi o şüpheli.

Şu da bir gerçek ki her ne kadar amatör liglerde oynadığı futbolda güvenen başka hiçbir işi güç sahibi olmayan ve de bunu da düşünmeyen sporcu kardeşlerimiz artık mutlak surette bir işe atma derdinde kendini.

Maçların başlayacağının kararı çıksa da işe başlayan bu geniş kesim için futbola dönüş pek de kolay olmayacak hatta dönmeyecekler de çok… zaten antrenman yapan da çok az. Yani maçlar başlayınca kulüpler kimi bulup yakalarsa gel forma giy diye de yalvar yakar olacak gibi.

Yukarıda da ifade etmeye çalıştığım gibi sıkıntı tüm sektörler bazında, her bir meslek dalında kara, kara düşünen milyonlar var. Kirasını ödeyemeyen çok aile var, elektriği suyu doğalgazı ödeme yapamadığı için bugün yarın kesilecek binlerce kişi de var.

Allah herkesin yar ve yardımcısı olsun… Allah'a şükür ki az çok olsa da bir emekli maaşı olanlar arasındayız… emeklilik sonrasında döndüğümüz, başlamış olduğumuz profesyonel gazetecilik serüvenimizde aynı sıkıntıları bizler de yaşıyoruz. Yerel Medyada bazı arkadaşlar benim gibi emekli oldukları için bir gelirleri var ya olmayanlar… esnafa gitseler reklam için esnaf zaten batık durumda, kime gider kimden yardım isteyebilirler ki…

Ben bu süre zarfında kendi özel sitemde karşılık almadan ahde vefa duygusu içinde reklamları yayınlamaya devam ediyorum, Dost Beykoz Gazetesi de bu anlamda sıkıntı yaşamakta… Kader kardeşim ve ekip bu süreci en az hasar ile atlatabilme düşüncesinde…

Son olarak başlayan mübarek Üç Ayların Türk-İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum… bol, bol dua edelim... hadi eskiden işler güçler çok vakit yok diye bahanelere sığınıyorduk, biraz ibadete yönelmek lazım…

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları