Beykoz Köstebeği hızla ilerliyor

  • Güncelleme: 29.02.2008 00:11
  • Okunma: 8525 kez
  • Yorum: 0
Beykoz sahillerinin atıksu ve çevre kirliliği sorununu çözmek için başlatılan atıksu inşaatında çalışan köstebek makine hızla ilerliyor.
Beykoz Köstebeği hızla ilerliyor

Yerin 40 metre altında kazı yapan ‘Yıldırım Beyazıd’ adlı köstebek makine, yerin 40 metre altında devam eden kazının 2 bin 300 metrelik kısmını tamamladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Kavacık – Paşabahçe - Beykoz Atıksu Tüneli ve Bağlantıları İnşaatı” Beykoz sahillerini akıntı ve girinti nedeniyle oluşan kirlikten kurtararak tertemiz bir çehreye kavuşturacak.

2008 yılı sonunda tamamlanacak çalışma sonucunda Beykoz’un tüm sahil şeridinden denize girilebilecek.

Uygulama kapsamında görev yapan Yıldırım Beyazıd adlı ‘Tam Kesit Kalkanlı TBM Makinesi’ toplam 7 bin 821 metre uzunluğundaki inşaatın 2 bin 300 metresini bitirdi. Çalışma Kavacık – Dedeoğlu ve Dedeoğlu - Yalıköy olmak üzere iki hatta ayrılıyor.  Yıldırım Beyazıd iş makinesi, Dedeoğlu – Yalıköy hattının Gümüşsuyu’na kadar olan bölümünü başarıyla tamamladı.

Kazının zor kısmını bitirdiklerini belirten İSKİ yetkilileri, yapılan zemin etüdüne göre çalışmanın geri kalanının daha hızlı ilerleyeceğini ve 2008 yılı sonunda tamamlanacağını söylediler.

Yerin 40 metre altından geçirilen tünellerle İstanbul Boğazına kontrolsüz akan atıksular sahil kollektörleriyle toplanarak, Paşabahçe Ön Arıtma Tesisi’ne ulaştırılacak. Burada toplanan atıksular arıtılıp 800 metre uzunluğundaki kara boru hattıyla denize ulaştırılacak ve 70 metre derinlikten boğazın dip akıntısına deşarj edilecek. Dev proje 32 milyon YTL’ye mal olacak.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz