Yaşam

Beykoz Kızılay’ına Sadettin Çay operasyonu

Beykoz Kızılay’ına Sadettin Çay operasyonu
19.07.2018 14:50
| | |
8723

Kızılay Genel Merkezi, geliri 100 bin TL’nin altında olan bölgelerdeki 319 şubeyi kapatma kararı aldı. Bu kapatma kararı Beykoz içinde uygulandı.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında alınan bu kararın 24 Haziran Seçimleri’nin ardından işleme konulması çok ciddi soru işaretlerine yol açarken, Beykoz Şubesinin, görevden alma yerine kapatılarak, hemen ardından tartışmalı bir ismin Şube Başkanı olarak atanması iyi niyetten yoksun bir girişim olarak nitelendirildi.

Kızılay Genel Merkezi, Beykoz Şube Başkanlığını kapatarak, tüzel kişiliğini ortadan kaldırdı. 

Kızılay Beykoz Şube Başkanlığı’na, 24 Nisan 2018 günü gönderilen Hüseyin Can imzalı yazıda, “Kızılayımızı geleceğe daha güçlü şubelerle taşımak amacıyla aldığımız karar ve bu kapsamda, hazırladığımız performans kriterine göre şubenizin kapasitesini kullanmadığı ve yeterli faaliyette bulunmadığı tespit edildiğinden şubeniz hakkında kapatma kararı verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Bu kararla birlikte tüzel kişiliği ortadan kaldırılan Kızılay Beykoz Şubesi’ne, yine aynı gerekçelerle kapatılan Kızılay Avrasya Şubesi Başkanı Sadettin Çay’ın atanması Beykoz’da tepkilere neden oldu.

Daha önce Beykoz’da, yoksul çocuklara tişort dağıtarak, sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla topladığı tepki sonucunda haberlere konu olan Sadettin Çay, söz konusu haberi yapan Dost Beykoz Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Sadettin Çay, Beykoz Küçüksu’da iş adamı Remzi Gür’ün Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiraladığı 1. Derece Arkeolojik Kazı Alanı üzerinde yapılan kaçak kafeterya inşaatıyla da gündeme gelmişti. Beykoz’da bazı siyasilerle birlikte kaçak kafeterya inşaatını yürüttüğü ortaya çıkan Sadettin Çay’ın, Kızılay Beykoz Şube Başkanlığı’na atanması çeşitli soru işaretlerine yol açtı.

Yine performansı düşük olduğu gerekçesiyle kapatılan Avrasya Şubesi’nin Başkanı Sadettin Çay ve daha önce Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Muharrem Kaşıtoğlu ve işadamı Remzi Gür’ünde aralarında olduğu aynı yönetim kurulunun Beykoz’a atanması, “Beykoz’a Sadettin Çay’a makam bulmak için operasyon yapıldı” şeklinde yorumlandı.

İş adamı Remzi Gür ve Kastamonu Grubu

Aktif siyasette olduğu süre içinde Beykoz’dan sorumlu olmasına rağmen hiçbir olumsuzluğa müdahalede bulunmayan Sadettin Çay’ın, bölgede tartışma konusu olan gelişmelerin içinde yer alması ve Beykoz’da ikamet etmiyor olmasına rağmen, Kastamonulu oldukları bilinen isimlerle sık sık bir araya gelmesi, “Kastamonulular Beykoz’da mikro milliyetçiliği zirveye taşıdı” değerlendirmelerine yol açtı.

Beykoz’da zemin oluşturmak adına giriştikleri tüm faaliyetlerin içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile tanınan iş adamı Remzi Gür’ü gösterme çabalarının ise tamamen propaganda amaçlı yapıldığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Öte yandan kapatılan Kızılay Beykoz Şubesi eski Başkanı Çiğdem Özkan, yapmış olduğu açıklamada, kendilerine şubenin kapatıldığı yönünde bildirim yapıldığını, bu bildirimin ise şubenin tüm tüzel kişiliğinin ortadan kaldırılarak, tüm üyelerin üyeliklerinin de düştüğü anlamına geldiğini ifade etti.

Çiğdem Özkan, “Görevden alma değil, kapatma olmasına rağmen, Beykoz Şubesi’ne başkan ve yönetim kurulu atanmasına, kamuoyunda tartışılan isimlere bakıldığında ise bu değişimi iyi niyetle bağdaştırmak pek mümkün gözükmüyor” dedi.

Yine aynı gerekçelerle kapatılan bir başka şubenin yöneticilerinin Beykoz’a atanmış olmasının ise bu girişimin gereklilikten doğan bir teşebbüs olmadığına ve yapılan eleştirilerin haklılığına işaret ettiğine dikkati çeken Çiğdem Özkan, Beykoz Kızılay Şubesi’ni kendilerine tebliğ edilen kapatma kararının ardından gelen müfettişlerin 15 gün süresince yapmış oldukları titiz bir incelemenin ardından, kasasında 710 bin TL ile teslim ettiklerini söyledi.

Çiğdem Özkan, “bütün bu yaşananların takdirini kamuoyuna bırakıyorum” dedi.

Kızılay Genel Başkan Danışmanı Murat Ellialtı

Öte yandan, Beykoz’da bu operasyonun, Kızılay Genel Başkanı Danışmanı olan Beykoz Meclis Üyeleri Derneği (BEYMEZ) Başkanı Murat Ellialtı eliyle yürütüldüğü kaydedildi. Murat Ellialtı daha önce görevden alınan İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın talimatıyla gazete kurmuş, fakat yüzüne gözüne bulaştırmasıyla bir süre tartışma konusu olmuştu.

Sadettin Çay anahtarı teslim aldı

Kızılay Beykoz Şube binasının anahtarını teslim alan Sadettin Çay, şube binasına gitti. Oradan da Kızılay’ın otağtepe de bulunan Tıp Merkezi binasına giderek, çeşitli görüşmeler yaptığı bilgisine ulaşıldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Kızılay, Şube, Kapatma, Sadettin Çay, Remzi Gür

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"