Spor

Beykoz Kıtalararası Yüzme Yarışlarına ev sahipliği yaptı

2014.07.20 00:00
| | |
4840

24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme, Kano ve Kürek Yarışları İstanbul Boğazı'nda yapıldı.

Yarışmada genel klasmanda Türk sporcu Hasan Emre Musluoğlu, 47.12'lik derecesiyle birinci oldu. Televizyon ekranlarında TRT'nin Canlı Yayını ile ve de yarışmayı takip etmek için dünyanın dört bir yanından gelen medya temsilcilerinin yansıttığı haberler ile Beykoz Kanlıca İskelesinden başlayan yarışlar nedeni ile bir kez daha dünya medyasında haber olmayı başardı.

Beykoz Medyası’ndan ise sadece Dost Beykoz yarışmayı baştan sona takip etti. Dost Beykoz’dan Talip Ercan geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine erken saatlerde Kanlıca İskelesinde idi. Kanlıca semti en yoğun medya ilgisine mazhar olan tarihi anlarından birini daha yaşarken Deniz Polisinin botu ile önce Yeniköy-Beykoz Hattının deneyimli Kaptanlarından Abdülkadir Çolak'ın teknesine geçiş yapan ikili ardından Yarışma Medya Teknesine aktarma gerçekleştirdi. Medya Teknesinde dünyanın dört bir yanından gelen Televizyon Kanal ve Gazete Muhabirleri start anını en iyi yakalayabilmek için adeta bir birleri ile yarıştı. Bu anı yaşamak isteyen bazı vatandaşlar ile özel tekneleri ya da kiraladıkları tekneleri ile heyecana ortak oldular.

Yarışmalarda güvenlik her zamanki gibi üst düzeyde idi. Başta Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı botlar, SAS Komandoları, Kıyı Emniyeti, Özel Sivil Arama-Kurtarma Botları ve daha irili ufaklı birçok özel oluşum etkinlikte görev yaptı. Daha öncede sıklıkla rastlanıldığı gibi altı buçuk kilometrelik yarışma parkurunun açısını iyi hesaplayamayanlar Kandilli-Beylerbeyi hattında kendini buluverdi. Bu yönden Kuruçeşme istikametine ters akıntı altında kulaç atanların azmi ise görülmeye değerdi.

Kanlıca Vapur İskelesi'nden suya atlayan sporcular, yaklaşık 6.5 kilometrelik parkuru yüzerek, Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı'nda yarışı bitirdi. Yarışmada genel klasmanda Türk sporcu Hasan Emre Musluoğlu, 47.12'lik derecesiyle birinci oldu. İkinciliği 47.58'lik zamanla Rus yüzücü Evgeny Bezruchenko, üçüncülüğü ise 48.19'luk derecesiyle İngiliz William Ellis elde etti.

Mark Spitz izledi, Kürşad Tüzmen yüzdü

Eski olimpiyat şampiyonu ABD'li efsane yüzücü Mark Spitz'in de izlediği yüzme yarışlarına, eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de katıldı. Parkuru yaklaşık 50 dakikada bitiren Tüzmen, eski bir yüzücü olduğunu anlatarak, İstanbul Boğazı'nda yüzmenin çok güzel olduğunu söyledi. Tüzmen, daha önceki yarışlarda birincilikler aldığını ifade ederek, ''İlk yarışmalarda çok sıkıntılar vardı. TMOK bunu binlerce kişinin katılımıyla yaptı. Bir de dünyaya mesaj veriyoruz. Burası Türk Boğaz'ı... İstediğimiz zaman burada yarışımızı yaparız, istediğimiz zaman banyomuzu yaparız, istediğimiz zaman açarız, istediğimiz zaman kapatırız'' şeklinde konuştu.

Kürek ve Kano yarışları

Organizasyon kapsamında düzenlenen kürek yarışlarında, Fatih Örer ve Yavuz Kuban’dan oluşan Fenerbahçe B Takımı birinci oldu. Gökhan Başaran ve Y. Tunç Sönmezoğlu ile yarışan ‘’NGN İstanbul Translation’’ ikinci, Bilgin Özer ve Erdem Ada’dan oluşan Anadoluhisarı üçüncü sırayı aldı.

Kano yarışlarının birincileri ise şöyle:

K-2 Büyük Erkekler: Mustafa Kemal Merit ve Mete Cüneyt Gazioğlu (Marmara Üniversitesi Spor Kulübü)

K-2 Büyük Bayanlar: Aylin Özer Başkın ve Özlem Duygu

K-1 Büyük Erkekler: Hakan Aydoğmuş

Yüzme Sonuçları

Yüzme branşında ise yaş gruplarına göre birinciler şöyle:

Erkekler A grubu (14-18 yaş): Schöne Lukas

Erkekler B grubu (19-24 yaş): Hasan Emre Musluoğlu

Erkekler C grubu (25-29 yaş): Abdülhalim Lafçı

Erkekler D grubu (30-39 yaş): Evgeny Bezruchenko

Erkekler E grubu (40-49 yaş): Yury Algebraistov

Erkekler F grubu (50-59 yaş): Süreyya Ahmet Kip

Erkekler G grubu (60 yaş ve üstü): Raffaele Esposito

Kadınlar A grubu (14-18 yaş): Beyza Kordan

Kadınlar B grubu (19-24 yaş): Ayşe Göksu Hınçal

Kadınlar C grubu (25-29 yaş): Ludmila Papova

Kadınlar D grubu (30-39 yaş): Julie Upmeyer

Kadınlar E grubu (40-49 yaş): N.Renin Gemicioğlu

Kadınlar F grubu (50-59 yaş): Kristina Schotte

Kadınlar G grubu (60 yaş ve üstü): Huma Bayraktar

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Türkiye, Milli Takım, Beykoz, Yüzme, Yarış, Kanlıca, TRT, Mark Spitz, Kürşat Tüzmen, Fatih Örer, Yavuz Kuban, Bilgin Özer, Erdem Ada

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"