Kültür

Beykoz Kitabeleri kültür dünyasında

Beykoz Kitabeleri kültür dünyasında
2014.07.23 00:00
| | |
7232

Beykoz Belediyesi tarafından ilçe tarihine ışık tutacak kalıcı bir eser olarak hazırlanan Beykoz Kitabeleri, düzenlenen tanıtım toplantısıyla sanatseverlerle buluşuyor.

Beykoz Belediyesi’nin, ilçedeki Osmanlı döneminden günümüze ulaşan mezar taşı ve  tarihi eserlere ait hazırladığı üç ciltlik Beykoz Kitabeleri adlı envanter çalışması, Kültür Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın katıldığı programla kültür dünyamıza armağan ediliyor. 

Beykoz’un zengin tarih ve kültür mirasını kayıt altına almak ve gelecek kuşaklara doğru olarak aktarmak için hazırlanan Beykoz Kitabeleri, 59 cami ve çeşme kitabesi ile tarihi mezarlıklardaki 1403 mezar taşının Türkçe çevirilerini kapsıyor. 

Araştırmacı Ahmet Nezih Galitekin tarafından iki yıl süren titiz bir çalışma sonucunda tamamlanan eserin hazırlığı sırasında ilçedeki kale, kuyu, mektep, nişangâh, menziltaşı, muvakkithane, havuz, tekke ve türbelere ait kitabeler tek tek fotoğraflanarak kayıt altına alındı.       

Beykoz tarihini aydınlatmasının yanı sıra, akademisyen, kent tarihçileri ve yazarlar için de önemli bir kaynak olma özelliğini taşıyan Beykoz Kitabeleri’nin tanıtımına kültür-sanat dünyamızdan pek çok araştırmacı ve yazar da iştirak edecek.  

15 Kasım 2008 Cumartesi günü İstanbul Devlet Tiyatroları Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi’nde düzenlenecek Tanıtım Programı saat 18:00’da başlayacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Kitabe, Osmanlı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"