Beykoz Kent Konseyi’nde tartışmalı başkanlık seçimi

  • Güncelleme: 29.01.2013 00:11
  • Okunma: 5708 kez
  • Yorum: 0
Yeni dönem çalışmalarına başlamak üzere Yürütme Kurulu oluşturulan Kent Konseyi’nde seçim heyecanı vardı…
Beykoz Kent Konseyi’nde tartışmalı başkanlık seçimi

Hiçbir yasal statüsü olmayan ve birçok kişinin etiket peşinde koştuğu konseyin Başkanlık seçiminde yaşanan gereksiz tartışmalar konseyin oluşumunu tartışmaya açtı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapılan “Kent Konseyi Başkanlık Seçimi”nde Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ve Trakyalılar Dernek Başkanı Sacit Kaya yarıştı.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilci gönderdiği ve mahalle muhtarların da takip ettiği seçimlere 66 konsey üyesi katıldı.

Konseyde Divan Kurulu; Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, Fatih Çakır ve Filiz Öner’den oluşurken, Başkan Nevin Çalışkan, Kent Konseyi’nin geçen dönem yapmış olduğu çalışmaları anlattı.

Yeni katılan kişiler için Kent Konseyi hakkında bilgiler veren Çalışkan, slayt gösterisi eşliğinde Kent Konseyi ve yeni Beykoz Kent logosunu tanıttı. Çalışkan, “çok önemli bir toplantı içindeyiz ve şu anda Çevre Şehircilik Bakanlığı İl toplantısında bulunan Beykoz Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek bu toplantıya katılamadı… Fakat sizlerden selamını eksik etmedi” ifadelerine yer verdi.

Biz Beykozluyuz

Kent Konseyi Başkanlığı’na aday olan Beykoz Trakyalılar Dernek Başkanı Sacit Kaya’da, Beykozlu olduğunu ifade ederek, “biz Beykozluyuz, Beykoz da doğduk Beykoz da öleceğiz” dedi.

“Bilinçli miyiz? Değil miyiz? Onu bilemem fakat Beykozlu olmak bilinçli olmaktır”diyen Kaya, “burada Kent Konseyi’nin ne olduğunu bilmeyenler var hala, biz ilk önce bunları aşmalıyız. Evet, belki beni sevmiyor olabilirsiniz, fakat saygı duymalısınız. Nasıl ben size saygı duyuyorsam… Nevin Çalışkan’ın çalışmalarını gerçekten tebrik ediyorum ve saygıyla karşılıyorum, bu inkar edilemez. Fakat kimse adayı aday olarak göstermesin. Kendisi kendi cesareti ile çıksın ve desin ki, ‘ben Beykoz Kent Konsey Başkanlığına adayım.’ Bir oy bile alsam kâfidir. Burada medeni cesaret önemlidir. Bizler bu yüzden bir yerlere gelemiyoruz” dedi.

Nevin Çalışkan yeniden seçildi.

Kent Konsey Başkanlık seçiminin adayları Nevin Çalışkan ve Sacit Kaya araısnda yapılan oylamada ilk tır yeterli olmazken, ikinci turda seçime devam edildi.

Nevin Çalışkan ilk turda 46 oy alırken, Sacit Kaya 18 oy alabildi… 3 oy ise boş kullanıldı. Oylamanın sonucunda 3/2’lik (üçte iki) bölüm yakalanamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci tur oylama sonuçlarında Sacit Kaya 17 oy alırken Nevin Çalışkan 45 oy ile yeni dönem Beykoz Kent Konsey Başkanı seçildi.

Yürütme Kurulu ise 21 kişilik üyeler arasından tekrar oylama ile seçildi.

Nevin Çalışkan’ın yardımcılığını yapacak olan 7 üye; Yılmaz Işık 43 oy ile başta olmak üzere

Ahmet Soylu 32, Necmettin Kahveci 31, Sacit Kaya 30, Murat Erdal 27, İbrahim Özdemir 25, Mehmet Öztürk 23 şeklinde gerçekleşti.

Yeni dönem Kent Konsey Başkanı Nevin Çalışkan oylama sonrası yardımcılarını tebrik etti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz