Beykoz Kaymakamlığı yürüyüşe izin vermedi

  • 0
  • 7237

Tokatköy Mahallesinde Beykoz Belediyesinin yapmayı planladığı kentsel dönüşüm projesi nedeniyle mağdur olduğunu söyleyen vatandaşlara yürüyüş izni çıkmadı.

Kentsel dönüşüm mağduru olduğunu söyleyen kişiler kendi aralarında kurmuş oldukları sekiz kişilik Düzenleme Kurulu’nun Beykoz Kaymakamlığı’na vermiş oldukları dilekçenin cevabı geldi.

Beykoz Kaymakamlığı vermiş olduğu cevabı yazıda, toplumun Kovid-19 salgına yönelik korunması ve koruma sağlığı tedbirlerinin kesintiye uğramaksızın sürdürülmesi, yine terör örgütleri ile irtibat ve iltisakı olan kişilerinde katılım sağlayabileceği değerlendirerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesinde “bölge valisi, vali veya kaymakam, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla, belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike olması halinde yasaklayabilir” hükmü ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 32/ç akabinde yürüyüş yapılacak güzergâhın Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 3. Maddesinde “İl ve ilçelerde toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhı… Her yıl Ocak ayında mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirlenir…b) Belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergahı yerel gazeteler ile valilik ve kaymakamlık internet sitelerinden ilan edilerek halka duyurulur” hükmü ile İstanbul Valiliği’nce ilan edilmiş yer ve güzergahlar içerisinde idaremiz de belirlenen gösteri yürüyüşü güzergahı bulunmadığından yapılmak istenilen yürüyüş talebe uygun görülmemiş, yapılacak basın açıklamasının Gümüşsuyu Kelle İbrahim Caddesi Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Meslek Lisesi karşısındaki tören alanında yapılabileceği uygun görülmüştür.     

Beykoz Kaymakamlığı aynı yazıda yapılacak basın açıklamasının da Beykoz Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Meslek Okulu’nun karşındaki tören alanında yapılabileceğini belirtti.

Düzenleme Kurulu, 3 Ocak Pazartesi günü saat 10.00’da Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Meslek Okulu’nun karşısındaki tören alanında yapacağı basın açıklamasına tüm Tokatköy halkının katılımını istedi.

Haber Merkezi

Beykoz'da muhtar annesini koronavirüsten kaybetti
Önceki Beykoz'da muhtar annesini koronavirüsten kaybetti
Alaattin Köseler Beydost etkinliğine katıldı
Sonraki Alaattin Köseler Beydost etkinliğine katıldı