Kültür

Beykoz Kaymakamlığı’ndan duyuru

Beykoz Kaymakamlığı’ndan duyuru
26.05.2016 18:42
| | |
3475

Beykoz’u yeniden cam sanatıyla özdeşleştirmek amacıyla hazırlanan projenin alt yapı çalışmaları sürüyor.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan Beykoz Kaymakamlığı, unutulmaya yüz tutmuş cam el sanatlarını yeniden hayata geçirmeyi hedefliyor.

Beykoz Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer veriliyor:

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Desteklediği 2015 Yılı Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Kapsamında Beykoz Kaymakamlığımızın Koordinesinde yürütülen ‘Riva Cam Sanatı İle Buluşuyor ‘ projesi ile amacımız unutulmaya yüz tutmuş tarihi Beykoz cam el sanatlarını geliştirmek, ilçemizin tüm turistik lokasyonlarına yaygınlaştırarak bilinirliğini sağlamak ve sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman eksikliğini gidermektir.

12 ay sürecek projeye, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Cam Sanatları ve Turizm Derneği ortak, Riva Kültür ve Eğitim Derneği ise iştirakçidir.

Proje kapsamında ilçemizin turistik lokasyonlarından olan Riva merkez de öncelikle bir cam sanat merkezi yaptırılmıştır. Cam sanat merkezinin yapılması ile birlikte içerisine cam füzyon, boşboru üflemeciliği ve cam boncuk eğitimlerinin verilebileceği ekipmanlar alınmıştır. Riva Cam Sanat Merkezi’nin bir bölümü de yapılan ürünlerin sergilenmesi için showroom olarak düzenlenmiştir. Dış ve iç donanımının tamamlanması ile birlikte ilçemizde yeni sanatkârların yetişmesi için eğitim duyuruları yapılarak gelen talepler içerisinden belirlenecek 30 kursiyere cam füzyon, boş boru üflemeciliği ve cam boncuk alanlarında 100 saat eğitim verilecektir. Verilecek eğitimlerin ardından başarılı bulunan 5 yeni sanatkâr Cam Sanatı ile meşhur İtalya Murano adasına eğitim almaları için gönderilecektir. Bu eğitimler bir hafta olarak planlanmış amaca uygun özel tekniklerin gösterileceği eğitimler olacaktır. Bu sayede yeni sanatkârların farklı teknikler öğrenmeleri sağlanırken kültür ve bilgi paylaşımları artarak, vizyonları gelişecektir. Bir diğer kazanım ise tarihi Beykoz cam sanatının neden Murano adası gibi dünyaca ünlenemeyip geri kalmasını sorgulayarak, kursiyerlerin mukayese yapabilmeleri ve Beykoz da bu sanatın gelişmesi için neler yapılabileceğinin farkında olmaları, bilinç kazanmalarıdır.

Eğitim faaliyetlerinin tamamlanması ile beraber Riva Cam Sanat Merkezi’nin açılışı yapılarak eğitim alan 30 kursiyere katılım sertifikası verilecektir. Kursiyerlerin yaptığı ürünler ve Beykoz da yapılan cam el ürünleri showroomda sergilenecektir.                                                                                                     

 T.C

BEYKOZ KAYMAKAMLIĞI

PROJE KOORDİNASYON MERKEZİ 

                                                                                                                                                                                                      

Anahtar Kelimeler: Beykoz Kaymakamlığı, Riva Cam Sanat Merkezi, Duyuru

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"