Güncel

Beykoz Kaymakamlığı, muhtarlarla bir araya geldi

Beykoz Kaymakamlığı, muhtarlarla bir araya geldi
19.10.2017 13:33
| | |
3587

Beykoz Kaymakamlığı, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle ilçedeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.

Beykoz Kaymakamlığı tarafından düzenlenen kahvaltı programına Başkan Çelikbilek'in, "Hayata bir daha gelecek olsam muhtar olarak gelirdim. Yeni imar planlarından sonra yeni bir mahalle kurup oraya muhtar olacağım. Kimseyi de bizim yerimize aday oldu diye üzmemiş oluruz" ifadeleri damga vurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen kahvaltı programına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in yanı sıra, Beykoz'un 45 mahalle muhtarı da katıldı.

-"...ay yıldızlı bayrağın altında hizmet etmeye çalıştık"

Kahvaltı programı sonrası konuşan Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu, "Cumhurbaşkanımız ile buluştuğumuzda 19 Ekim'in Türkiye Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesini istemiştik. Kendisi de bizleri kırmadı. Kendisine teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdiği konuşmasında, "Muhtarın ne olduğunu anlatmıştık, biliyorsunuz zaten. Muhtar halktan aldığı isteği ilgililere iletiyor. Seçildikten sonra ay yıldızlı bayrağın altında hizmet etmeye çalıştık. Resmî kurumlarla vatandaşlarımız arasında bir köprü olmaktan mutlu oluyoruz. Osmanlı zamanında mahalledeki anlaşmazlıkları gidermek amacıyla bir muhtar seçmişler o günden sonra sorun sıkıntılar azalmış. Muhtarlık kavramı o günden bugüne devam ediyor" dedi.

- Çelikbilek, Novvicki'yi tebrik etti

Program konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'te geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Polonya'ya yaptığı resmi temaslar sırasında Erdoğan'ın heyetinde yer alan Polonezköy Muhtarı Frederik Novvicki'yi tebrik ederek, "Kendisi Cumhurbaşkanımızın heyetinde yer alıp, memleketine gitti ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'yı ilçemize davet etti. İnşallah kendisini burada göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Çelikbilek, bütün muhtarlara sağlık ve sıhhat temennilerinde bulunarak, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri'nde iş başına gelmiş fakat hayatını kaybeden muhtarlara da Allah'tan rahmet diledi.

-"yaptık yaptık yaptık, insanlar geri gelecek mi?"

Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek, muhtarlara hitap ettiği konuşmasında, "Beykoz Muhtarlar Birliği olarak aradaki muhabbeti görmenin huzuruyla gurur duyuyoruz. Huzurun temini çok önemlidir. Çevremizde savaşlar var. Ne kadar zararların meydana geldiğini görüyoruz. Şehirleri eskisi gibi yapmak kolay değil. Hendekleri yaptık, binaları yaptık, kaybedilen insanları nasıl geri getireceğiz? Bugünler vesile oluyor bunları konuşuyoruz" şeklinde konuştu.

-"Kimseyi bizim yerimize aday oldu diye üzmemiş oluruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talepleri doğrultusunda 19 Ekim'in Muhtarlar Günü ilan edilmesine katkı sunan muhtarları tebrik eden Çelikbilek, "Türkiye’de belediye başkanları ve kaymakamlar günü yok. Etkinlik bakımından siz daha etkisiniz demek ki. Bir yemekte yazı yazarak bunu elde etmişsiniz. Biz 500 tane belediye başkanı yazsak olmaz. Hayata bir daha gelecek olsam muhtar olarak gelirdim. Yeni imar planlarından sonra yeni bir mahalle kurup oraya muhtar olacağım. Kimseyi de bizim yerimize aday oldu diye üzmemiş oluruz. Beykoz'umun muhtarlarının gününe ortak olduğum için mutluyum" dedi.

-"Köylerimiz kaldırıldığında yüreğim cız etmişti"

Muhtarlığın Türkiye'de geleneksel bir yapısı olduğuna dikkati çeken Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'da şunları söyledi:

"Muhtarlık resmî olmadan öncede çok geleneksel bir yapımız vardı. Muhtar kelime anlamı olarak bağımsız kendi başına demektir. Toplumun en alt tabakalarıyla doğrudan ilişki kurabilen bir makam, devletin en iyi tutabilen bir mevkidesiniz. Bizim birden bire ulaşamadığımız kesimlere bir anda ulaşabiliyorsunuz. Köylerimiz kaldırıldığında yüreğim cız etmişti. Bir güzelliği oldu belki muhtarlık kariyeri özel bir statüye kavuşturuldu. Vatandaşların gözünde de böyle bir farklı yeri oldu. Bu sizlere daha çok sorumluluk yükledi."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haber, Beykoz Kaymakamlığı, 19 Ekim, Muhtarlar Günü, Kahvaltı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"