Beykoz Kaymakamı öğretmenlere türkü söyledi

  • 24.11.2016 21:50
  • Güncelleme: 08.03.2020 18:00
  • Okunma: 12871 kez
  • Yorum: 0
Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında ‘başöğretmen’ sıfatını alması vesilesiyle, kutlanan Öğretmenler Günü’nde Beykoz Kaymakamı türkü söyledi.
Beykoz Kaymakamı öğretmenlere türkü söyledi

Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilk olarak 15 Temmuz Şehitler Meydanı-Atatürk Anıtı’na, Başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal eden öğretmenlerin manevi huzurunda çelenk konuldu. Tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından sona erdi.

Öğretmenler okullarında ziyaret edildi

Öğretmenler Günü dolayısıyla, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yaptığı okul ziyaretlerinin yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları, Danışmanlar ve Meclis Üyeleri de ilçedeki okulları ziyaret ederek, tüm öğretmenlerin günlerini kutladı. Ziyaretlerde Başkan Çelikbilek’in öğretmenler için yazdığı mektup ve çiçek takdim edilerek, tüm öğretmenlere tatlı ikram edildi. 

Öğretmenevinde anma programı

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Anadoluhisarı Sabancı Öğretmenevi’nde ilçedeki öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla bir kutlama programı düzenledi.

Öğretmenler Günü programına, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Başsavcısı İdris Taşcan, Beykoz Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Sururi Saydam, Japon Bilim Adamı Kohi Kihara, Belediye Meclis üyeleri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, mülki ve idari yöneticiler ile vatandaşlar katıldı. 

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete uğurlanmış öğretmenleri anmak için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan program Ada Öğretmenleri, 'Öğretmen Marşı'nı seslendirdi.

Emekli Öğretmen Aysun Uzun: "Özellikle kız öğrencilerime okuyun dedim"

Emekli öğretmenleri temsilen Aysun Uzun bir konuşma yaptı. Emekli Öğretmen Uzun, 18 Mart 1987 tarihinde başlayan öğretmenlik yaptığını belirtti.

"Görevim sırasında karşılaştığım zorluklar ve sıkıntılar anılarımdan asla eksilmeyecek. Ben öğrencilerimi hiç ayırmadan onları kendi çocuğum gibi sevdim. Onlara ahlaklı ve dürüst olmaları gerektiğini anlattım. Anne ve babalarını çok sevip saymalarının onların faydalarına olacağını her fırsatta hatırlattım. Özellikle kız öğrencilerime eğitim hayatını üniversite mezunu olarak tamamlayıp meslek sahibi olmalarını, kendi ayaklarını üzerinde durmaları gerektiğini dile getirdim"

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını ise Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay gerçekleştirdi.

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay: "Öğretmenlik kalıcıdır, kendini hatırlatır"

Ahmet Kaytancı'nın "Ben Köy Öğretmeniyim" şiiri ile konuşmasına başlayan Müdür Bozbay, bütün öğretmenlerin, öğretmenler gününü tebrik etti.

"Milli Eğitim Eski Bakanımız Nabi Avcı'nın Öğretmenler günlerinde paylaştığı bir tema vardı. Derdi ki muhatabına ilkokul yıllarınızdaki Milli Eğitim Bakanı'nın kim olduğunu hatırlıyor musunuz? Muhatabının hayır cevabından sonra "Peki, ilkokul öğretmeninizin kim olduğunu hatırlıyor musunuz?" Ve bu sorudan sonra kendisi, ilkokul öğretmenlerini ve hayatına bıraktığı anıları bir bir anlatırdı. Bende şunu söylemek istiyorum; her şey gelip geçicidir. Öğretmenlik kalıcıdır. Kendini hatırlatır."

Başkan Çelikbilek: “Sevgi, emek ve fedakârlık sizlerin adınız”

Öğretmenlerin toplumu şekillendiren kimseler olduğunu ve bu bilinçle çalışan öğretmenlerin başarılı nesiller yetiştirdiğini belirten Başkan Yücel Çelikbilek: “Bir milletin geleceği, eğitime, ilme ve irfana verdiği değere, nitelikli ve yetişmiş insan gücüne bağlıdır. Değerli öğretmenlerimizin daha kaliteli ortamlarda eğitim vermesi, çocuklarımızın ise eğitim alması ve yeni okulların yapılması için önayak oluyoruz. Okullarımıza, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize yapmış olduğumuz desteklerimiz devam edecek. Sevgi, emek ve özveriyle yeni nesillere rehberlik eden ilim ve bilgi dolu nesiller yetiştirme yolundaki üstün başarınızın daim olmasını temenni ediyorum. İnsan yetiştirmek gibi kutlu bir uğraşın emekçileri olan siz kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Kaymakam Katırcı: "Yeni nesil pırıl pırıl geliyor"

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'da "Nerede birlik ve dirlik varsa orada öğretmen vardır" sözleriyle başladığı konuşmasında şunları söyledi:

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, gençlere "Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yüceltecek olanlar sizlersiniz" diyor. Sonra da diyor ki, "Türkiye Cumhuriyeti'nin fedakar öğretmenleri Cumhuriyet'e sahip çıkacak ve muasır medeniyetler seviyesine çıkartacak gençleri yetiştirecek olan sizlersiniz yani yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." Ama ne yazık ki yaşadığımız süreçte gördük ki vatansever, milletsever, tarih sever, insan sever, öğretmenlerin yetiştirdiği bir nesil var ki bir de ruhunu şeytana satmış öğretmenlerin yetiştirdiği insanlar var. İnşallah şuna eminim ki eğitim camiamızın içindeki çatlakları temizledikten sonra yeni nesil pırıl pırıl geliyor."

Kaymakam Katırcı, Öğretmenler Korosu'na eşlik etti

Yapılan protokol konuşmalarının ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı mesajı okundu.

Düzenlenen programda Öğretmenler Günü ile ilgili mesajlar ve şiirler okundu. Yapılan konuşmalarda öğretmenlik mesleğinin önemine değinilerek katılımcıların öğretmenler günü kutlandı. Programda mesleğe yeni başlayan öğretmenler “Öğretmenlik Yemini” ettiler.

Beykoz'da görevlerine devam eden öğretmenlerden oluşan Öğretmenler Korosu şarkılar seslendirdi. Öğretmenler Korosu'nun seslendirdiği şarkılar esnasında Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'da bir türkü okudu.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz