Beykoz Kavacık'taki Hasan Yavuz Camisi yıkılıyor

  • 11
  • 43521
Beykoz Kavacık'taki Hasan Yavuz Camisi yıkılıyor
Beykoz Kavacık'taki Hasan Yavuz Camisi yıkılıyor
Beykoz Kavacık'taki Hasan Yavuz Camisi yıkılıyor
Beykoz Kavacık'taki Hasan Yavuz Camisi yıkılıyor

Beykoz Kavacık'ta bölgeye adını veren Hasan Yavuz Camisi, gerekli performansı gösteremediği gerekçesiyle yıkılacak.

Edinilen bilgiye göre, Kavacık Mahallesinde uzun yıllardır bölge halkına hizmet veren Hasan Yavuz Camisi, yapı olarak gerekli performansı gösteremediği gerekçesiyle yıkılacak.

Hasan Yavuz Vakfı'nın geçmiş yıllarda aldıkları rapora göre caminin artık üzerindeki yükü taşıyamadığı kaydedildi.

Pafika Mimarlık'ın bedelsiz olarak projelendirdiği caminin yeni hali ise modern ve geleneksel mimarinin bir arada kullanıldığı külliye olarak tasarlandı.

- 6 Bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

Yaz ve kış aylarında eğitim merkezi olarak kullanılması hedeflenen külliyenin Beykoz Müftülüğü ve Beykoz Belediyesinin işbirliği ile tamamlanması hedeflendi.

Yapımının yaklaşık 3 yıl sürmesi beklenen külliyede kafeterya, gençlik merkezi, kütüphane ve dersliklerle birlikte 6 bin kişinin aynı anda ibadet edeceği bir caminin Kavacık gibi merkezi bir yerde vatandaşlara hizmet vermesi bekleniyor.

- Kapalı otopark ile gelir kapısı oluşturulacak

Belirlenen 3.5 dönüm arazi üzerine kurulacak külliyeye yapılacak kapalı otoparkla maddi gelir sağlanması da hedeflenirken, bin 700 m²'lik avlu içerisinde de bin kişinin aynı anda ibadet etmesi için projelendirilme aşamasında sona yaklaşıldı.

Hasan Yavuz Vakfı'nın da resmi statüsünün derneğe dönüştürülerek her kesimden insanı içerisine dahil olabildiği bir yapıya dönüştürülmesi hedefleniyor.

Edinilen bir başka bilgiye göre de Beykoz Müftülüğünün de burada kurulacak külliyeye taşınacağı kaydedildi.

Beykoz Müftüsü Ali Efe, Dost Beykoz'a yaptığı açıklamada caminin artık yapı olarak gerekli performansı sergileyemediğini söyledi.

-"Külliye olarak hizmet vermesini istiyoruz"

Efe, "Geçtiğimiz yıllarda Hasan Yavuz Vakfınca burası için bir rapor hazırlatılmış. Rapora göre de Hasan Yavuz Camimizin yapı olarak gerekli performansı artık gösteremediği ortaya konulmuş. Bir süredir bu konu üzerine hazırlık yapıyoruz. Şu anda cami alanı üzerindeki dükkanlar boşaltılmış durumda, doğalgaz bağlantısı da kesildi. Kavacık bölgemize yakışır bir külliye olarak yeni yapımızın hizmet vermesini istiyoruz" diye konuştu.

Haber Merkezi

Beykoz Paşamandıra Muhtarı sosyal medyadan uyardı
Önceki Beykoz Paşamandıra Muhtarı sosyal medyadan uyardı
İletişim Başkanlığı'ndan Beykoz'a ziyaret
Sonraki İletişim Başkanlığı'ndan Beykoz'a ziyaret
Yorumlar (11 Yorum)

Rasim (2 yıl önce)

Eski ismi kalmalı Hasan Yavuz olarak, sadece camii ile değil o mevki ile özleşmiş durumda Hasan Yavuz

Mehmet eminoğlu (2 yıl önce)

Memleket 60 bin okul var , 80 bin de cami var taraji komik,,, tamamen gereksiz bir yatırım, ibadet her yerde yapılır, ama ilim irfan her yerde öğretilmiyor malesef ,gençler için sosyal tesisler , spor tesisleri yap, uluslar arası sporcular yetiştir desek yok...

Bayram Palavar (2 yıl önce)

Çok güzel olur inşallah yapım süreci içerisinde namaz kılmak için bir yer yapılır Umarim

Query (2 yıl önce)

Yani ne diyelim. Bizimde evlerimizin performansi harika 40 yillik evlere hicbirsey olmaz sayin Baskan. Deprem olsun sizlerde bu vebal altinda kalin.

ali (2 yıl önce)

deprem için uygun değil çürük demiyorlar da performans diyorlar. tabikii güçlensin yenisi olsun madem çürük peki yaa evlerrrr onlar ne olacak ???

ahmet ışık (2 yıl önce)

şuna zamanla eskiyip deprem dayanaksız hale tespit edildiği için yıkılıp yeniden yapılacak demek çok mu zor da böyle dolambaçlı anlatıyorsunuz.

Sezer Arıçay (2 yıl önce)

Doğru! Tek eksiğimiz cami zaten. Yeter be her yer camii doldu. Kimlere akıtacaksınız bu paraları? Kim bilir ne için camii yapıyorsunuz. Gidicisiniz hepiniz...

İskender (2 yıl önce)

Yeni Cami durağının yakınındaki Süleyman Çelebi Camii şu anda ibadete kapalı. Minare ve binada çatlaklar var. Her sarsıntı sonrası çatlaklar hem büyüyor hem de genişliyor. Timuçin sokağa bakan taraftaki duvardaki çatlak büyüyor. Bu caminin yenden yapılması ya da onarılması düşünülmüyor mu? Aksi halde kaçınılmaz olan can ve mal kaybı insanları çok üzecektir.

Nuray Yüksel (2 yıl önce)

Kesinlikle çok yerinde bir karar. Mahallemize böyle bir merkez çok yakışacak ve orada gerek estetik açıdan gerekse yolun genişlemesi ve otoparkında olması gibi pek çok artısı olmasından dolayı tebrik ediyorum projedeki herkesi. Taş atanlar olacak çünkü üretmek güzelleştirmek hizmet bazi insanlari hep rahatsız etmekte buna şaşırmıyoruz. Kolaylıklar diliyorum. Müftülük de tasinirsa gayet güzel olur,Kavacık Beykoz un kalbi çünkü

Nedim (2 yıl önce)

Güzel olur Hayılı olsun.

Canan Keskiner (2 yıl önce)

Belediyenin parası fazla herhalde. Saçma sapan şeylere para harcıyorsun başkan. Kemer sokman gereken dönemde bu ne aymazlik?

Yorum Yaz