Beykoz Kavacık’ta İstiklal Caddesi

  • 07.07.2019 13:45
  • Okunma: 11779 kez

Fazlı GEDİK


Kavacık,15 Temmuz Darbesi’ne ilk darbeyi vuran gazilik şerefine nail olmuş Beykoz’un stratejik mahallelerinden biridir. 1980'li yıllarda gelişmeye başlamış.

 

Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün geçmesi ile stratejik bir noktaya gelerek Kavacık Beykoz'un en önemli iş ve yaşam merkezi haline gelmiştir. Anadoluhisarı’nın kapı komşusudur, İstanbul'un doğal güzelliğini gözler önüne seren ilçelerinden Beykoz, Kavacık da tarihe şahitlik yapmış muhteşem güzelliğine tarihi dokuların da karışıp harmanlandığı Otağtepe’nin benzersiz manzarasını ve doğanın bize bahşetmiş olduğu Fatih Sultan Mehmet Siluet ini mutlaka görmelisiniz

2018 Nüfus verilerine göre Kavacık Mahallesin de Türkiye’nin birçok ilinden göç almış 22.188 kişi ikamet ediyor. Yazımın başlığını neden “Kavacık’ta İstiklal Caddesi” koyduğumu sorgulayacak, belki de beni hayalperest bulacaksınız… Belki de yazımı okuduktan sonra bana hak verecek, belki de beni ayak da alkışlayacaksınız… Ben ne alkış istiyorum, ne iltifat, nede madalya… Ben insanca yaşayabileceğim bir ortam istiyorum. Gelin hep birlikte hayal kuralım. Ben ne zaman trafiğe kapalı mekânlar da dolaşsam, böyle yerlerin yaşadığım bölgede olmasını arzu ve hayal etmişimdir. Yıllardır bunun hayali ve umudu ile yaşadım.

Bakıyorsunuz boğazın Avrupa yakası da var olan eğlence, yeme içme alış veriş merkezleri dolup taşıyor. Sanki Avrupa yakasın da güneş hiç batmıyor…  Çünkü hayat Avrupa yakasında gece başlıyor. Geçiyorsun Anadolu yakasına, 8 den sonra Beykoz’un geneli hayalet şehri andırıyor sokaklarda in cin top oynuyor, bir misafirin gelse ağırlamak için acık mekân bulmak son derece imkânsız. Boğazın Avrupa yakasına gitmeye kalsan ulaşım ekonomik olarak insanları yoruyor, Beykoz’un parası Beykoz da kalmalı. Beykoz’un esnafı kazanmalı, kalkınmalı ilçemiz, her yönü ile gelişmeli.

Boğazın incisi olan Beykoz’un yıllardır doğru yönetilmediğini düşüyorum. Bunların sorumluları kimler acaba? Yıllardır kanayan imar mevzuatımı, yoksa yöneticiler mi? bunu siz değerli okurlarıma bırakıyorum. Neden Kavacık gibi bir yerde; kafeleri, alış veriş mağazalarını içinde barındıran, vakit geçirebileceğin, sokak sanatının hayat bulacağı, gecenin bitmeyeceği, ışıkların aydınlatacağı böyle bir cadde olmasın böyle bir cadde bölgeye ilçeye değer katar… Aynı zamanda bölgenin ekonomisine katkı sağlar. Kavacık’ta böyle bir cadde var mı diye sorarsanız, bence bir den fazlası var. Bu caddeler den biri Fatih Sultan Mehmet Caddesi.

Bu cadde Hasan Yavuz Camisi’nden başlar, mezarlığa kadar uzanır. Hasan Yavuz dan Rüzgarlıbahçe istikametine doğru akan tek taraflı trafiği Orhan Veli Kanık Caddesi’ne kaydırılarak gidiş geliş olarak düzenleyerek, Fatih Sultan Mehmet Caddesini trafiğe kapatılarak böyle bir proje hayata geçirilebilir… Sizce çok mu hayalci bir kişiliğe sahibim acaba.

Aslın da hayaller umutları içinde barındırır. Beykozlular olarak çok şanlı olduğumuza inanıyorum sebebi ise çok değerli Vizyonu geniş, büyük düşünen, belediyeciliği iyi bilen, aynı zaman da insancıl olan çok değerli bir belediye başkanımız var. Kendisine inanıyor ve güveniyoruz… Çünkü seçimlerden önce Beykoz da dolaşmadık mahalle sokak kalmadı… Çocuğundan gencine yaşlısına engellisine kadar gönül belediye anlayışı ile dokunmadık kimse kalmadı. Bu davranış da seçimlere yansıyarak ezici oyla hem Murat Aydın hem de Beykozlu kazandı. Kendisi iyi bir fotoğraf sanatçısı olduğundan dolayı Beykoz’un sorunlarının fotoğrafını iyi çekmiştir. Hayallerimize hayat vereceğin den hiç kuşkum yok, bizler hayal ederiz Murat Aydın başkan yapar. Hadi kolay gelsin sayın başkanım.

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kavacık, İstiklal caddesi

Yorumlar (1 Yorum)

Abuuzeeya (11 ay önce)

Milletin cebinde simit alacak para yok sen ışıklı caddelerden bahsediyorsun, durumu olan zaten feneri Beykoz’un dışında söndürüp otel niyetine yatmaya geliyor tokatköyün, yeni mahallenin işsiz güçsüzleriyle, abi çiğköfte dürüm alıcam iki lira versene diyenlerle aynı yerde bulunmazlar biz başkana hayal dünyasında yaşıyor diyoruz sen ondan da beter çıktın

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları