Beykoz Kavacık’ta ekonomik buhran

  • 19.01.2021 16:39
  • Okunma: 2041 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


Beykoz ilçe sınırları içerisinde en fazla atılım yapan yer Kavacık bölgesi olmuştu.

Birçok büyük şirket merkezlerini hemen köprünün çıkışı olan yere taşımış ve binlerce kişi Kavacık’a gelerek çalışıyordu. Bu amaçla Kavacık’ta yatırımlar, iş merkezlerinin yapımı ve yeni dükkân inşaatları da büyük ölçüde arttı.

Kavacık ciddi bir ekonomik buhranla karşı karşıya

Kavacık bu gelişimi karşılayamadı. İlk olarak Kavacık’ta açılan dükkânlar kiralarını ödeyemediler ve teker teker iflas ettiler. Daha sonra yapılan büyük merkezlerin yıllarca kiracı bulamadığını görüyoruz. Özellikle pandemi nedeniyle iş merkezlerinde kimsenin çalışmayıp, evden işlerini yönetmesi nedeniyle bölgedeki gastronomide iflasın eşiğinde. Kapanan restoranların haddi hesabı yok. Aynı gelişmeleri yakında süper marketlerde de göreceğiz.

Beykoz’un gelişen bir kent ekonomisine sahip olması gerekiyor

Bunun dışında Beykoz’un merkezi olarak tanımlayacağımız Beykoz İskelesi ve civarı, hala bir Anadolu kasabasını andırıyor. Buradaki dükkânlar anca Anadolu’nun ücra köşelerinde bulunuyor. Beykoz bu konuda ciddi bir sirkelenme yapmak zorunda. Esasında Beykoz sınırları içerisinde çok da zengin bir kitle oturuyor. Acarkent, Beykoz Konakları, Göksu, Hisar Evleri, İstanbul’un en zenginlerinin oturduğu yerlerdir. Fakat bu insanlar alışverişlerini İstanbul’un başka bölgelerinde yapıyorlar ve Beykoz’a ekonomik bir katkıda bulunmuyorlar. Bu kişileri nasıl özendirebiliriz, bu kişiler nasıl alışverişlerini İstanbul’da değil de Beykoz’da yapabilirler? Bunun üzerinde kafa yormak zorundayız.

Beykoz’a yapılması gereken yatırımları neler olabilir?

Beykoz Konakları ve Acarkent’te oturanlardan tek yararlananlar korsan taksiler. Bu bölgelerde oturan gençler pandemiden önce eğlenmek için İstanbul’un eğlence merkezlerine akın akın giderlerdi, şimdi korsan taksilerde fazla para kazanamıyor. Biz, Beykoz’u ciddi bir eğlence merkezi haline getirmek zorundayız. Beykoz’da yapılacak olan bir yat limanı, Paşabahçe civarındaki dükkanların restoran olarak içkili bir hale gelmesi, Beykoz Belediyesi’nin içki ruhsatlarında bu kadar tutucu davranmaması lazımdır. Bugün baktığınız zaman Zeytinburnu gibi birçok AKP’li belediyede bol miktarda eğlence merkezi ve birahane bulunmakta. Bizde de bunların açılması, bu saydığım alanlarda oturan gençlerin eğlence için başka yerlere gitmemeleri sağlıklı olacak.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları