Beykoz Kart

  • 14.09.2020 15:00
  • Okunma: 5539 kez

Erdal ÖZTÜRK


Beykoz Belediye Başkanımızın Beykoz Kart projesi alkışlanacak bir uygulamadır.

Ayrım yapmaksızın tüm Beykozluların faydalanacağı Beykozluları mutlu etmiştir. Bu Beykozlulara verilen bir değerdir. Bu proje başkanın Beykozlulara bakış açısıdır. Bütün Beykozlulara Beykoz Kartı almalarını tavsiye ediyorum.

"Hedef Necmettin Erbakan mı?" isimli makalem ilçede gündem oldu. Dolayısıyla Beykoz Belediye Meclisinde de konuşuldu. CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz sordu, Başkanımız Murat Aydın cevapladı. Görünen o ki Necmettin Erbakan Kültür Merkezi yıkılacak. Çok yakın mesafesine yeniden aynı isimle kültür merkezi yapılacak. Böylece Necmettin Erbakan ismini kurtarmış olduk. Beykozlunun parası biraz heba olacak ama ne yapalım bina çürükmüş. Binayı yapanlar ve yaptıranlar sustuktan sonra ben ne kadar bağırabilirim ki?

İmar Beykoz'un dilinden hiç düşmüyor. Düşmesi de mümkün değil. Başkan Murat Aydın belediye meclisinde bu konu ile ilgili konuşmasında önemli mesajlar verdi. Diyor ki, bu kadar imar konusunda muhalefet ediyorsunuz, yoğunluğu arttırmamak kaydıyla siz yapın, biz de onaylayalım. Gerekirse beraber yapalım. Şeffaf olalım. Siyaseti bir kenara koyalım. Bunları söyledikten sonra yasaların varlığını, işin zorluğunu ve yasaların değiştirilmesinin hemen hemen imkansızlığını dile getiriyor.

Söyledikleri doğru mu? Kısmen doğru. Lakin değiştirilemez diye bir kaide yok başkanım. Sanki Anayasanın ilk dört madde gibi. Yapmayın başkanım oysa seçim çalışmalarınızda konuşmalarınız ve sözlerini arşivlerde duruyor.

Bizzat Gümüşsuyunda bir toplantıda dinledim sizi. Israrla imarla ve ön görünümle ilgili sorulara "sıkıştığımda beni buraya gönderen iradeye baş vururum Cumhurbaşkanımız ile bu işi çözeriz." Şimdi bunu muhalefetin kucağına bırakmanız bir taktik olabilir ama biz çözüm istiyoruz. Bunu istememiz ve beklememiz anamızın ak sütü gibi helaldir. Hem CHP'ye verseniz imar işini ne olur ki? CHP imarı yapabilir mi? Pekala yapabilir. Kadıköy'de Kartal'da Maltepe'de kim yapıyor imar planlarını? CHP'li belediyeler yapıyor.

Beykoz'da yapabilir mi? Yapsalar bile Halit Kılıç gider yine şikayet eder. Şikayet etme alışkanlığı var. Hazır Halit Kılıç sözü açılmışken, şikayet yapma alışkanlığının yanında şikayet ettiği bazı yerlerinde şikayeti geri alma alışkanlığı var. Aklı eren, aklı selim bütün CHP'lileri niye şikayet ettin? Neden şikayetini geri aldın? Bunu sormalıdır. Bunu sormuyorsanız, yazacak bir şey yok.

Karlıtepe Mesire Alanı için de görüşlerimi yazmak istiyorum. Çok güzel oldu ve olmaya devam ediyor. Yücel Çelikbilek döneminde yapıldı. Murat Aydın düzenleme ve gelişimine devam ediyor. Gerçekten Beykoz'a güzel bir yer kazandırıldı. Keşke projesinde olan ama yapılmayan teleferikte olsaydı. Başkanımız Murat Aydın'a bir çift sözüm daha var. Artık konuşmalarında ithal başkanım sözünü kullanmasın. Artık siz Beykozlusunuz.

Belediye Meclislerinin işleyişi ile ilgili buradan yöntem ve temayüller konusunda bir şeyler yazmak isterim ama her iki grupta da ikinci dönemi yaşayan tecrübeli Meclis Üyeleri var. Lakin tartışmalar çok olduğu için tecrübeli meclis üyeleri konuyu açıklığa kavuşturmalıdır. Komisyonlar nasıl çalışır? Komisyon kararları bağlayıcı mıdır? Nihai karar nerede verilir? Şer düşme zamanı ne zamana kadar vardır. Aslında bunlar bilinen basit konular. Birde 10 yıl belediye meclis üyeliği yaptım. Büyükşehir Meclis Üyeliği de yaptım. Belediye Başkanından sonra söz verildiğini hiç görmedim. Görmediğim gibi hiç duymadım.

CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün ve CHP Meclis Grubu, meclisi terk etmenizi hiç doğru bulmadım. Meclisi terk etmek belki en son çare olabilir. Öyle bir gündem yoktu. Beykoz halkı size mecliste çalışın takip edin diye görev verdi. En ufak bir şeyde çıkıp terk edin demedi. Bu arada gözlemlediğim bir konuya da değineceğim. CHP'li Meclis Üyeleri isim olarak kamuoyunda daha çok tanınıyorlar. CHP'den konu açılmışken biraz daha yazıp yazıyı tamamlamak istiyorum.

İlçe Başkanı Aydın Düzgün, birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarına olabildiğince vefalı davranıyor. Bir çoğunu ekip mantığı çerçevesinde birçok makama taşıdı. Av. Sevgi Kılıç'ın Ankara'da PM'ye girmesi Beykoz'un havasını değiştirdi. Düzgün, birçok gençlik ve kadın kollarındakilere iş imkanı sağladı. Büyükşehir'in iş imkanları çok fazladır. İmamoğlu ve Kaftancıoğlu ile ilişkilerini üst seviyede tutan Düzgün, bunun meyvelerini topluyor.Daha da toplayacak gibi görünüyor.

Merak ettiğim bir hususta vefayı bu kadar üst düzeyde tutan Düzgün, aynı şekilde eski İlçe Başkanlarının kapısını çalıyor mu? Bir isteğiniz bir talebiniz var mı diye soruyor mu? Eski İlçe Başkanları derken öyle 3-5 günlük görünenlerden bahsetmiyorum. Gerçekten CHP örgütüne emek vermiş, ömrünü vermiş başkanlardan bahsediyorum.

Bir Seyit Usta, bir İsmet Konca'nın Büyükşehir ile arasında köprü oluyor musun? Şevket Arıkan, Metin Çanak, Ayten Kayalıoğlu ile bu konularda temasın oldu mu? En azından rahmetli Mahmut Yavuz ve Hızır Yılmaz'ın ailelerine gidip bir isteğiniz var mı? Hal hatır yapıyor musun? Belki de yapmışsındır ya da yapıyorsundur. Bizim işimiz yazmak. Yazılarımızda övgü ile yerginin mürekkebi eşittir. Güzel olana güzel, çirkin olana çirkin...

Allah'ıma şükürler olsun ki bunları yazabilecek hem meziyete hem cesarete sahibim.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (2 Yorum)

Bilal (8 ay önce)

Yazıyı güzel buldum tebrik ediyorum Erdal abi.

Query (8 ay önce)

Tebrik ediyorum, cok yerinde bir yazi tam nokta atişi yapmişsiniz. Özellikle imar konusunda soylediklerinize %100 katiliyorum. Bircok konusmasina birebir şahit oldum seçim öncesi ve sonrasi soylemleri cok farkli. Böyle olunca kandirildigimizi dusunmekten baska birsey gelmiyor aklima.

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları