Beykoz Karpuzunda hasat dönemi başladı

  • 0
  • 12315
Beykoz Karpuzunda hasat dönemi başladı
Beykoz Karpuzunda hasat dönemi başladı
Beykoz Karpuzunda hasat dönemi başladı
Beykoz Karpuzunda hasat dönemi başladı
Beykoz Karpuzunda hasat dönemi başladı

Osmanlı’dan bu yana meşhur olarak bilinen Beykoz Karpuzu meyve tezgahlarında yerini almaya başladı.

Riva havzasındaki büyük ve verimli arazilerde doğal yöntemlerle yetiştirilen Beykoz Karpuzu lezzetiyle bu yaza da damgasını vuracak.

İlçenin marka ve ekonomik değer taşıyan önemli tarım ürünleri arasında yer alan Beykoz Karpuzu, Riva Havzası’ndaki alüvyonlu ve verimli tarlalarda çoğu atadan çiftçi aileler tarafından doğal yöntemlerle yetiştiriliyor.

Bu yıl başta Kılıçlı olmak üzere, Alibahadır, Cumhuriyetköy ve Bozhane’de toplam 400 dönümlük arazilerde ekimi yapılan karpuz, tarlada istenen büyüklüğü erişmesinin ardından hasat edilmeye başlandı.

Tadı ve rengi ilçeye özgü olan Beykoz Karpuzu yoğun ballı tadıyla rakip tanımıyor. 10-12 kg büyüklüğünde, pembe renkli ve hafif tombul görünümlü bir tür olan Beykoz Karpuzu bu özellikleriyle de ayırt ediliyor. 

İstanbullular lezzetiyle aranan Beykoz Karpuzu’nu tatmak ve serinlemek için özellikle hafta sonları ilçenin köylerine geliyor. 

İstanbul’da yerel tarım ürünleriyle ekonomik kalkınmayı sağlamak üzere ilk olarak “Adil Sözleşmeli Tarım Projesi”ne öncülük eden Beykoz Belediyesi,proje kapsamında karpuz üreticilerine fide desteğinin yanı sıra tarlada alım garantisi verdi. 

Adil Sözleşmeli Tarım Projesi”nin hayata geçmesiyle ilçedeki birçok çiftçi yeniden karpuz üretimine başladı.

"Türkiye’nin en lezzetli karpuzu Beykoz’da yetişir"

Beykoz Belediyesi’nin fide desteğiyle Paşamandıra Köyü’ndeki 60 dönümlük arazisine bu yıl karpuz diken Çiftçi Göksel Onar, "Beykoz’un Riva Havzası’ndayız, topraklarımız alüvyonlu olduğu için Türkiye’nin en lezzetli karpuzu Beykoz’da yetişir. Beykoz Belediyesi’nin bizlere verdiği desteğin ardından bir süre önce ara verdiğim çiftçiliğe geri döndüm. Tarlalarımızda atadan gördüğümüz doğal yöntemlerle ekim yapıyoruz.  Belediye Başkanımız Murat Aydın’a ilçemize ve çiftçiye verdiği kıymet için teşekkür ediyorum" dedi.

Beykoz’da karpuz hasadı Eylül ayının ilk haftasına kadar devam edecek.

Haber Merkezi

CHP, Beykoz'u Ankara'ya taşımayı sürdürüyor
Önceki CHP, Beykoz'u Ankara'ya taşımayı sürdürüyor
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz