Beykoz kardeş şehrimiz Mohaç’ı fethetti !

  • Güncelleme: 07.09.2011 00:11
  • Okunma: 6040 kez
  • Yorum: 0
Macaristan’daki kardeş şehrimiz Mohaç kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mohaç Uluslararası Halk Dansları Festivali ve Macar Ulusal Bayramı’nda ilçemizi temsil eden Beykoz heyeti bir dizi resmi temas ve festival etkinliklerinin ardından il
Beykoz kardeş şehrimiz Mohaç’ı fethetti !

Bu yıl 15. si düzenlenen Mohaç Festivali’ne, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan’ın  başkanlığında, Meclis Üyeleri Nazım Keskin, Fatih Yılmaz, Hayrullah Usta ve Filiz Öner’den oluşan 5 kişilik belediye delegasyonu ve 31 kişilik Beykoz Belediyesi Halk Dansları ekibi katıldı.  

Beykoz Belediyesi Halk Dansları ekibi festival süresince Denizli, Karadeniz ve  Ardahan yöresinden sergilediği oyunlar ile Aşuk-Maşuk gösterisiyle büyük sempati toplarken iki kent arasında altı yılı aşkın bir süredir devam eden kardeş şehir ilişkileriyle ilgili resmi görüşme ve temaslarda bulunuldu.

Ülkelerin kültür,  dans ve geleneklerinin sergilendiği festivale Beykoz’un yanı sıra, Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk, Japonya ve  Macaristan’dan gruplar katıldı. 5 gün boyunca gösterilerin gerçekleştiği festivalde Beykoz ekibinin Karadeniz yöresine ait hareketli dans gösteresi büyük beğeni topladı.

Festival kapsamında hem delegasyona hem de dans grubu Macaristan’ın önemli tarihi yerlerini arasında yer alan Zigetvar Kalesi, Mohaç Anıt Mezarı, Sombereg kenti, Pecs kenti ve Budapeşte’yi ziyaret ederek ülkeyi yakında tanıma fırsatı elde etti.

Kültürlerin tanıtımı ve kardeş şehir ilişkilerinin değerlendirilmesi adına son derece verimli geçen ziyarette Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan Mohaç Belediye Başkanı Jozsef Szeko, belediye başkan yardımcıları ve kültür müdürlüğüyle görüşmelerde bulundu.

Kültürden Spora Her Alanda İşbirliği

Mohaçta yapılan resmi temaslar neticesinde Mohaç’taki anıt parka Beykoz’dan bir anıtın gönderilmesi ve Beykoz’da yapılacak bir parka Mohaç’ı temsil eden bir anıtın gönderilmesi konularında karşılıklı anlaşmaya varıldı.  

Tarihte yer edinen yanlışları gidermek amacıyla Türkçe-Macarca hazırlanan  ve macar bölümü tamamlanan tarih kitabının  Türkçe kısmının düzenlemesi için yapılabilecekler görüşüldü. 

Mohaç, Beykoz’daki okullarda karşılıklı projelerin oluşturulması ve öğrenci değişim programlarının gerçekleştirilmesi, Türk-Macar Dostluk Derneği’nin kurulması, spor kulüpleri arasında karşılıklı sportif faaliyetlerin oluşturulması ile halk dansları ve müzik koroları arasında ortaklaşa programlar düzenlenmesi için karşılıklı işbirliği niyetleri dile getirildi.

2010 yılındaki 23 Nisan Festivali’ne katılan Kidsfaludy Lisesi’nin yöneticileri, Beykoz’da tanıştığı ve ortaklaşa program düzenlediği okul ile irtibat kurmak ve gelecek yıllarda ortaklaşa projeler yapmak istediklerini bildirdi.  

Festivalin son gününe denk gelen ve aynı zamanda Macar Ulusal Bayramı olan 20 Ağustos’ta Mohaç Belediye Başkanı Jozsef Szeko festivale katılan ülkelerin temsilcilerini makamında kabul etti ve karşılık hediyeler sunuldu. Meclis salonunda yapılan törende  ayrıca Mohaç’ın kardeş şehirlerden gelen belediye başkanlarına teşekkür plaketi verildi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek adına plaketi Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan aldı. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Mohaç, ziyaret

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz