Beykoz Karadeniz'i horonla yaşayacak

  • 0
  • 16248
Beykoz Karadeniz'i horonla yaşayacak
Beykoz Karadeniz'i horonla yaşayacak
Beykoz Karadeniz'i horonla yaşayacak
Beykoz Karadeniz'i horonla yaşayacak

Yaz mevsiminin sona ermesiyle sosyal çalışmalara kültürel çalışmaları da ekleyen Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, önceki yıllarda büyük ilgi gören horon kurslarını yeniden başlattı.

Servet Şahin’in ardından Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanlığı’na seçilen Emin Yavuz, yaz mevsiminde daha çoksosyal çalışmalar yaptıklarını kış mevsiminde ise kültürel çalışmalara ağırlık verdiklerini ifade etti. 

Folklor çalışmalarına Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde verilen bir kokteyl ile başlanırken, çalışmaların her pazar günü aynı yerde sürdürüleceğine vurgu yapıldı. 

Folklor kelimesinin Karadeniz de horon anlamına geldiğini ifade eden Dernek Başkanı Emin Yavuz, bu tarz çalışmaların büyük ilgi gördüğünü ifade etti. 

“Eskiden Karadeniz’den İstanbul’a gelen insanların zaman zaman memleketlerine gidip, gelenek göreneklerini yaşabildiklerini, fakat yıllar önce buralara gelen hemşerilerimizin çocukları İstanbul’da doğup büyüğü için Karadeniz horonunu pek bilmiyorlar” şeklinde konuşan Başkan Yavuz, “biz bu tarz çalışmalarla yeni nesle Karadeniz horonunu öğretiyoruz” dedi. 

Hali hazırda 30 kişiyle çalışmalara devam ettiklerini ve çeşitli TV kanallarında bu çerçevede gösteriler yaptıklarını sözlerine ekleyen Emin Yavuz, Beykoz’da yaşayan Karadenizlilerin özellikle üçayak horonuna büyük ilgi gösterdiğini ve bu ilginin giderek artmasını beklediklerini kaydetti. 

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği’nin kültürel faaliyetlerinin İbrahim Demircioğlu’nun eğitmenliğinde süreceğini ifade eden, Emin Yavuz, “her Pazar günü buradayız… Bekleriz” dedi. 

Kursiyerlerden ücret alınmıyor 

Profesyonel eğitmen İbrahim Demircioğlu da açıklamasında,  “Doğu Karadenizliler Derneği’nin böyle bir organizasyon yapması gerçekten çok güzel. Öğrencilerim Karadeniz oyunlarını öğrenmek için adeta birbirleri ile yarışıyorlar… Buraya gelen halkımızın duyarlılığı beni daha da iştahlı kılıyor” şeklinde konuşarak, “öğrenmek isteyen tüm vatandaşlarımıza ayırım yapmaksızın davet gönderiyorum, ücret talep etmiyoruz, zaten buraya bir gelseniz bir daha çıkmak istemezsiniz bu kadar emin konuşuyorum.” ifadelerine yer verdi. 

Haber Merkezi

Rizeliler standında muğlama kuyruğu
Önceki Rizeliler standında muğlama kuyruğu
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz