Beykoz Kanlıca’da ebru sergisine yoğun ilgi

  • 28.05.2016 18:31
  • Güncelleme: 28.05.2016 18:56
  • Okunma: 7529 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'un Kanlıca Yardımlaşma Derneği'nde geleneksel ebru sergisi açıldı. Sergiye meraklıları yoğun ilgi gösterdi
Beykoz Kanlıca’da ebru sergisine yoğun ilgi

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Ebru Sergisi, Kanlıca Yardımlaşma Derneği'nde gerçekleştirildi. Açılış kurdelesini BEHEM Müdürü Mustafa Mamur, İlçe Milli Eğitim Şube Müdiresi Necla Çağlayan, Kanlıca Muhtarı Yusuf Kıroğlu, TEGV Beykoz Şube Sorumlusu Makbule İnaç, Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Müzeyyen Özgür ve Kanlıca Yardımlaşma Derneği Zafer Alboran birlikte kesti. Ebru konusunda Hocaların Hocası mertebesine yükselen ve ilçede olduğu kadar İstanbul ve Marmara Bölgesi'ndeki etkinliklerde de Beykoz'u başarıyla temsil eden Nezahat Koptagit, kendisi gibi başarılı olan Folklor Hocası ve Gelini Hacer Koptagit ile birlikte açılışın gururunu yaşadı. Beykoz'a resmi sevdiren İlknur Tabak Bakoğlu'nun da ilgiyle takip ettiği açılışı ise yalnızca Dost Beykoz takip etti.

Beykoz'un sanatseverleri, Kanlıca'da gerçekleştirilen Ebru Sergisi'nin açılışında buluştu. Çok sayıda Beykozlunun takip ettiği açılış sonrası katılımcılara ev yapımı yemek ikramında da bulunuldu. Beykoz Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur'un minik kızı Dua'nın ve TEGV Beykoz Şube Sorumlusu Makbule İnaç'ın torunu Kuzey'in ilgi odağı olduğu açılışta, Kanlıca Yardımlaşma Derneği Başkanı Zafer Alboran da bir konuşma yaptı. Dernek içerisinde gerçekleştirilen Ebru Sergisi'ne katılımlarından dolayı sanatseverlere teşekkür eden Zafer Alboran, "Hem siz kıymetli büyüklerime hem de katılım gösteren konuklarımıza ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum" dedi.

'Necla Hanım, Atatürk portresini çok beğendi'

Açılışın ardından konuklar içeriye alınırken, bu sırada birbirinden güzel ebru eserleri de Beykozlular tarafından hayranlıkla izlendi. Ebru sanatının son yıllarda giyimden inşaata kadar pek çok alanda kullanıldığına dikkat çeken Beykoz İlçe Milli Eğitim Şube Müdiresi Necla Çağlayan, sergiyi dolaşırken Atatürk portresinin önünde uzun süre kaldı. Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayranı olduğunu dile getiren Necla Çağlayan, Atatürk portrelerini 'ebru sanatı' ile birleştiren sanatçılara tebriklerini sundu.

Öte yandan Kanlıca’daki Ebru Sergi açılışına gelen sanatseverler, elleri boş gelmedi. İlknur Tabak Bakoğlu ile TEGV Beykoz Sorumlusu Makbule İnaç başta olmak üzere birçok sanatsever, Ebru Ustası Nezahat Koptagit’e çiçek hediyesi sundu.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz