Beykoz Kanlıca'da çifte sevinç yaşanıyor

  • 30.04.2018 08:56
  • Güncelleme: 30.04.2018 08:58
  • Okunma: 20951 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'da Türk ekonomisine yön veren ünlü ailelerin ikamet ettiği Kanlıca Mahallesi'nde şu sıralar iki farklı heyecan yaşanıyor.
Beykoz Kanlıca'da çifte sevinç yaşanıyor

Bunlardan birisi uzun yıllardır ihmal edilen mahalle merkezinin bir başka deyişle insanların gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından namını duyup yemeğe geldikleri meşhur Kanlıca Yoğurdu’nun sunulduğu işletmeler ile çevrili meydan da yapılan yenileme çalışmaları.  Ve bir diğeri ise Kanlıcaspor’un çok ama çok uzun yıllar kullandıktan sonra 20 seneye yakın bir zaman dilimde kullanamadığı Tekke Mevkiindeki Sahalarında başlayan çalışma.

Biz her iki noktadaki çalışmaları takip ederken yanımızda Kanlıca Mahallesinin Muhtarı ve aynı zamanda Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi de olan Yusuf Kıroğlu ile adı Kulüp ile özdeşleşen bir isim Kulüp Müdürü Ahmet Karaman vardı. Kanlıca Kulüp Lokalinde içilen çaylar ile başlattığımız sohbet her iki isim ile birlikte Tekke Mevkiinde bulunan sahada başlayan çalışmaları gözlemlemek amacı ile gitmemiz ile devam etti.

Gerek Ahmet Karaman, gerekse de Yusuf Kıroğlu Başkan’ın ağızlarından çıkan her cümleler heyecanlı ve tatlı mimikler ile süslenmekte idi. “ İnşallah 6 ay sonra burada çalışmalar tamamlandığında çok güzel ve Beykoz’un en dikkat çekici spor tesisine kavuşulmuş olacak “ diye konuştuklarında araya girip, tesis derken yani sadece futbol sahası yapılmayacak mı? Başka bölümler de mi olacaktı dedik.

Evet Değerli dostum dedi Yusuf Muhtar, sadece Futbol sahası değil, basketbol, hentbol alanı ve de tenis kortu da olacak…

Yaklaşık 30 Yıllık medya dünyasındaki macerasında Kanlıca haberi yapıldığında hep aynı başlığı atıp durmuştum, biraz da mahallede ikamet eden zenginlere, onların duyarsızlıklarına atıfta bulunup…” Zengin Semtin Fakir Takımı “  Kanlıcaspor artık bu kabuğu kırıp, benzetmeyi tarihin sayfalarına gönderme düşüncesinde…tabii ki çok zorlu bir süreç idi yaşadıkları…1990’lı yıllarda toprak sahasında yılda yaklaşık 200 maçı oynandığı bir yerden bahsediyoruz…konunun muhatapları öylesine fazla idi ki…kurumlar arasında geliş gidişler, ziyaretler, prensipte anlaşmalar…tam bu kez oldu derken yeni çıkan pürüzler…ha birde iki sene kadar önce buranın bir de Eski Gol Krallarından Tanju Çolak’a verildiği bilgisi de düşmüştü medyaya… Beykoz Kulüplerinin hepsi birlik olmuş, Beykoz Belediye Başkanına çıkılmış ve de sorun ortadan kaldırılmış idi…son birkaç yıllık süreçte Beykoz İlçesi Spor Kulüplerinin de tek ortak buluşma noktası da bu olmuştu.

 

Kanlıca Mahallesi Muhtarı Yusuf Kıroğlu, Kanlıca meydanındaki sohbetimizde konunun kısa özetini geçerken yapılan yorucu mücadeleden de bölümler aktarmıştı…

-Kanlıcaspor Kulübü tarafından çok uzun yıllar kullanılan Tekke Mevkiinde en sn doksanlı yılların sonuna değin resmi futbol müsabakaları oynandı. Bu andan sonra 2000’li yıllara geçiş ile birlikte maalesef saha ve kulüp binamız elimizden gitti, tam bir şok anı yaşadıktı. 15. Füze Üs Komutanlığı kendi uhdesindeki bölümde yer alan sahayı kullanıma kapatmıştı. İşte o yıllardan bugünlere gelinceye değin çok çetin, meşakkatli, yorucu zaman, zaman umutlandığımız, bazen karamsarlığa büründüğümüz yıllar peş peşe yaşandı.

Peki nasıl olmuştu da artık mesele çözüme kavuşmuştu, ya da bu kez bir pürüz çıkma ihtimali olabilir mi idi…Muhtar Kıroğlu ve Başkan Karaman bu kez umutlular…

-Yıllar içinde yapılmadık ziyaret, çalınmadık kapı kalmamış idi…Allaha şükür şimdi tabiri caizse tünelin ucu görülmeye başlandı…son dönemlere bakacak olursak 2014 yılı Yerel Seçimlerinin ardından girişimlerimizde bir başka safhaya daha geçildi. Konunun muhataplarından Milli Savunma Bakanlığı ile yazışmalar bir kez daha başladı, nitekim çok uzun yılların ardından gelen cevapta alandaki futbol sahasını antrenman ve maçlar için kullanabileceğimize dair bilgi ulaştı. Bu sezon antrenmanımızı sembolik olarak o sahada yaptık. Bizler açısından çok farklı bir duygu idi, duygulanmadık, gözlerimiz nemlenmedi desek yalan olur.

Sahayı yılların izlerini taşıyan otlardan temizleyip kullanıma açtınız fakat futbolcuların soyunup, giyineceği bir yer hala yok? Bunu nasıl çözecektiniz?

Milli Savunma Bakanlığından onay yazısı geldikten sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Spor Genel Müdürlüğü nezdinde yapılan yazışmaların ardından saha kenarına prefabrik yapıların  yapılabileceğine dair onay da geldi. Her iki kurumdan gelen onayların ardından buradaki kurulacak tesisler ile ilgili ihale süreci başladı, gerçekleşti ve yasal itiraz süresinin de tamamlanması ile birlikte geçen hafta itibarı ile işi alan firma çalışmalarına başladı. Beykoz Belediye Başkanlığı ve de Başkanımız Yücel Çelikbilek’te konuya çok olumlu yaklaştı ve bundan sonraki süreçte kendi sorumluluk alanlarına düşen konularda tam destek verdi.

-Tesise ait biraz ayrıntılı aktarımda bulunsanız…

Öncelikle burada daha önce de ifade ettiğim gibi resmi futbol müsabakalarının yapıldığı nizami ölçülerde bir saha vardı, burası temizlenip ortaya çıkarılmıştı. Şimdi bu sahanın etrafında drenaj alanları açılıyor, etrafında kazı çalışmaları devam ediyor, tamamlandığında FİFA onaylı suni çimin serimi yapılacak. Diğer etapta ise sahanın arka yönüne basketbol, hentbol sahaları ve tenis kortu yapılacak. Ters yönde kalan yani FSM Köprüsüne bakan bölümde ise prefabrik yapılar monte edilecek.

-Bu tesisin yapımı ile birlikte Kanlıca Mahallesi ve diğer mahallelerden pekçok çocuk ve genç her halde bu alanlara spor yapmak için gelecektir…Kanlıcaspor Kulübü bünyesindeki sporcu sayısı da katlanacak gibi…

Evet bunu İnşallah yaşayarak göreceğiz, çok uzun yıllar bu mahallenin çocuk ve gençleri maçlarını yapmak için de diğer sportif aktiviteleri içinde hep dışarıya gidip geldi, çalışmalar bittiğinde ise bunun tam tersi olacak. Bu süre zarfında binlerce mahalle sakini gencimiz, çocuğumuz maalesef spor ile istisnaalr hariç buluşamamıştı.

Kanlıca Spor Kulübü olarak Ali Esat Yaşar’ın Başkan olması ile birlikte diğer spor dallarına da yönelmiş idik. Başkanın aynı zamanda Beykoz Belediyespor Kulübünde Yönetimde olması da bizim açımızdan bir avantaj teşkil etti. Nitekim Hentbol Şubemiz, Tekvando Şubemiz ve de en son olarak da Boks Şubemiz açılıp faaliyetlerine başladı.

-Gelinen bu noktada emekleri olan sizlere dışarıdan destek olan birçok kurum ve şahıs da olsa gerek…

Kulüp Yönetimi olarak çok mesai harcadık, çok kapılar çaldık, bizler bugün artık geleceğe umutla bakıyor hale geldi isek emeği olan çok …Öncelikle Gençlik Spor Bakanlığı ve Bakanlarımıza, Osman Aşkın Bak’a, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürümüz Cemil Boz’a, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürümüz Bülent Küçük’e, bizlerin sürekli yanında olan, destek olan, konunun takipçisi olan Beykoz Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek ile İlçe Kaymakamımız Ahmet Katırcı’ya geçen bu süreçte yanımızda olan Spor Kulüplerimize ve de özellikle Paşabahçespor Başkanımız Coşkun Okur’a, Çubukluspor Başkanımız Coşkun Tosun’a, bu konuları yıllarca gündeme getiren siz değerli kardeşimize en kalbi duygularımız ile teşekkür ederiz…son diyeceğimiz şu ki bir yola çıktığınızda şartlar ne olursa olsun, ne tür bir dezavantajların muhatabı olunursa olunsun kesinlikle pes edilmemeli…15 seneyi aşkın bir mücadelenin ardından gelinen nokta herkese örnek teşkil etmeli diye düşünmekteyiz…

Talip Ercan / Dost Beykoz - Özel Haber