Beykoz istikrara yakın durdu

  • 5
  • 11777
Beykoz istikrara yakın durdu
Beykoz istikrara yakın durdu
Beykoz istikrara yakın durdu
Beykoz istikrara yakın durdu
Beykoz istikrara yakın durdu
Beykoz istikrara yakın durdu

2011 - 2015 Milletvekili Genel Seçimleri’nin Beykoz’da mahalle bazlı yapılan karşılaştırmalı sonuçları çarpıcı veriler ortaya koydu.

Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden biri olarak kabul edilen 2015 Genel Seçimlerinin toz bulutu yavaş yavaş dağılırken Beykoz fotoğrafı da iyice netleşmeye başladı.

Dost Beykoz Yazarı Sinan Kavrak, 2011 ve 2015 Milletvekili Genel Seçim sonuçlarına mahalle mahalle projeksiyon tuttu.

2011Milletvekili Genel Seçimleri ile kıyaslamalı yapılan detaylı araştırma sonuçları çarpıcı veriler ortaya koyarken HDP’nin barajı aşmasını sağlayan “Emanet Oyların” Beykoz’da da önemli bir orana ulaştığı görüldü.

CHP artan seçmen sayısı ve seçmene sunduğu cazip vaatlere rağmen beklentilerin çok altında kalırken Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu emanet oy tartışmalarını avantaja çevirmiş görünüyor. Zira HDP’nin barajı geçmesinin kesinleşmesiyle CHP Genel Merkezi’nde yaşanan coşku ve kutlamalar başarısızlık ve “% 26’nın altında kalırsak istifa ederim” söylemini unutturacak kadar görkemliydi. 

Sonuçlara bakıldığında Türkiye genelinde yaşanan müthiş kırılma Beykoz’u o kadar etkilememişe benziyor. Bunun en önemli sebebi olarak 2-B ve Mülkiyet konularındaki beklentilerin hâlihazırda devam ediyor olması gösterilirken % 46,14’lük oy oranı AK Parti İl Başkanı Selim Temurci’yi de memnun etmişe benziyor.

TABLOYU BÜYÜK EBATTA GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Not: 2014’teki yasa ile mahalle statüsüne kavuşan köyler grafiklerde yine “Köyler” başlığı altında toplu olarak verilmiştir.

Oy pusulalarındaki tuzak!

Bağımsız adayların çok olması nedeniyle ayrı bir oy pusulası çalışması yapılan İstanbul’da pusulanın hem üstünde yer alan parti amblemine, hem de aynı sütunun alt kısmına simetrik olarak yerleştirilmiş Bağımsız aday kısmına iki defa mühür basılması nedeniyle geçersiz oylar bu seçimde rekor kırdı.

2011 Genel Seçimlerinde Beykoz’da oy kullanan 156 905 seçmenin 3 692’sinin oyları iptal edilirken, 2014 Mahalli Seçimlerinde 161 319 oy kullanan seçmenin 6 980’inin oyu geçersiz kabul edilmişti.

7 Haziran Pazar günü yapılan Genel Seçimlerde ise 159 325 seçmen sandığa giderek oy kullandı ve bunun 8 692 oyu geçersiz kabul edilerek işlem dışında tutuldu.

Kutsal İttifak Beykoz’da da çöktü

Saadet Partisi ve BBP arasında kurulan ve muhafazakar kesimlerin büyük tepkisine yol açan ittifak Beykoz’da da çöktü. Beykoz genelinde 5579 oy alabilen ittifak % 3,70 oy oranına ulaşırken bu oran HDP’nin ardından 5. Olmalarını sağladı. Perinçek’in isim değiştirerek yeni bir vizyon katmaya çalıştığı Vatan Partisi 660 oy ve % 0,44 ile 6., Merhum Bülent Ecevit’in partisi DSP ise 288 oy ve 0,19’la 11. olabildi. CHP’den istifa ederek büyük umutlarla Anadolu Partisi’ni kuran Emine Ülker Tarhan ise 67 oy alarak % 0,04’te kaldı. Barajı aşamayan bu paritlerin toplamı 11 197 oy alırken bu oran dahi % 7,43’te kalarak barajı aşmaya yetmedi.

2011’e göre düşüş % 6,2

AK Parti’nin ülke genelinde yaşadığı ve tek başına iktidar olma gücünü kaybetmesine yol açan düşüş Beykoz’da % 6,2 ile sınırlı kalırken en büyük kayıp Doğu ve Güneydoğulu seçmenin ağırlıklı olduğu Soğuksu ve Yenimahalle’de yaşandı. Bu iki mahalleyi Göksu, Çubuklu, Merkez ve Kavacık takip etti.

AK Parti oylarının en çok düştüğü ilk 10 mahalle

Mahallesi

Fark % (2011-2015)

Soğuksu

 - 8,82

Yenimahalle

 - 8,58

Göksu

 - 7,72

Çubuklu

 - 7,53

Merkez

 - 7,52

Kavacık

 - 7,36

Fatih

 - 7,27

Yavuzselim

 - 7,02

İncirköy

 - 6,82

Paşabahçe

 - 6,74

Rekor yine Çavuşbaşı’nda

2014 Mahalli Genel Seçimlerinde rekor kıran Çavuşbaşı’ndan yine rekorlar geldi. Fatih ve Yavuzselim Mahallelerinde düşüş yaşanmasına rağmen oy oranının hayli yüksek olması yüzleri güldürdü.

AK Parti oylarının en yüksek olduğu ilk 10 mahalle

Mahallesi

Oy Sayısı

Oran %

Çiftlik

2 200

72,80

Baklacı

1 310

71,10

Çengeldere

1 949

68,40

Yavuzselim

1 715

61,11

Fatih

1 465

57,40

Rüzgarlıbahçe

2 532

54,41

Gümüşsuyu

4 745

52,57

Tokatköy

4 686

51,53

Çubuklu

6 481

49,26

Yenimahalle

5 601

49,21

 

AK Parti 2011-2015 Karşılaştırmalı Seçim Sonuçları

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ilginç hareketler

Seçim kampanyasına alışılmışın dışında bir stratejiyle başlayan CHP’nin özellikle dar gelirli kesimlere yönelik hayal gücünü zorlayan vaatler ülke genelinde olduğu gibi Beykoz’da da karşılık bulmamışa benziyor. Dar gelirli kesimin bu vaatleri elinin tersiyle bir kenara itmesin yanı sıra parayla işi olmayan ultra zengin ve ulusalcıların yaşadığı belli mahallelerdeki oy hareketleri ulusal medyanın da gündemine girdi. Acarlar, Anadoluhisarı, Göztepe ve Göksu mahallelerinde her zaman açık ara birinci çıkan CHP’nin oy kaybı ve HDP’nin bu mahallelerde yaşadığı rekor yükseliş asıl ittifakın SP-BBP arasında olmadığını göstermeye yetiyor.

CHP Anadolukavağı, Yalıköy ve Ortaçeşme’de oylarında cılız bir artış yaşanırken bu artışın adı geçen mahallelerdeki emekli seçmen yoğunluğundan kaynaklandığı düşünülüyor.  

CHP en çok oy kaybettiği mahalleler

Rekor yine Anadoluhisarı ve Acarlar’da ama bu seferki rekor kaybedilen oylarla alakalı. CHP oylarındaki rekor düşüş yaşanan bu mahallelere baktığımızda HDP oylarının da rekor kırdığını görüyoruz. Anadoluhisarı ve Acarlar Mahallesi Kürt seçmenin yoğun yaşadığı Soğuksu ve Merkez Mahallesi ile yarışacak düzeyde. 

Mahallesi

Fark % (2011-2015)

Anadoluhisarı

- 6,22

Acarlar

- 3,16

Rüzgarlıbahçe

- 2,93

Göksu

- 2,00

Göztepe

- 2,00

Merkez

- 1,48

Tokatköy

- 1,27

Fatih

- 1,18

Y.mahalle

- 0,97

Çengeldere

- 0,16

 

CHP’nin oylarını en çok yükselttiği ilk 10 mahalle

(2011 Genel Seçimlerine göre)

Mahallesi

Oran %

A.Kavağı

3,76

Yalıköy

3,46

Köyler

3,45

Çiğdem

3,14

Paşabahçe

2,15

Ortaçeşme

2,14

İncirköy

1,29

Çamlıbahçe

1,08

Çubuklu

1,03

Soğuksu

1,74

MHP’ye çözüm süreci desteği

Seçim sürecinde uyguladığı başarılı kampanya ile dikkatleri toplayan MHP eski kampanyalara nazaran tanıtım ve medya ilişkilerini çok daha profesyonel ekiplere hazırlatmışa benziyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin yüzünü çok fazla eskitmediği gözlenirken özellikle çözüm süreci ve PKK üzerinden yürüttüğü seçim çalışması oylarında ciddi bir yükseliş sağladı. Türkiye genelinde yaşanan bu artışın Beykoz’da da yansımaları oldu olmasına ancak Beykoz 2-B ve Mülkiyet sorunlarının çözümü noktasındaki yüksek beklentilerin hali hazırda yerini koruyor olması ve bu sorunun ancak Yücel Çelikbilek gibi tecrübeli bir isimle aşılabilecek olması MHP oylarının daha ciddi bir trende girmesinin önünü kesmiş gibi görünüyor.

Ortaçeşme, A. Kavağı, Çamlıbahçe ve Tokatköy’de en yüksek oy oranına ulaşan MHP yine de ülke ortalaması olan % 16,29 oranının oldukça gerisinde kalarak % 12,05 oy alabildi.

MHP Beykoz geneli karşılaştırmalı

HDP’de emanet oy patlaması

6-7-8 Ekim olaylarında yaptığı çağrıyla 50’nin üzerinde muhafazakâr Kürt’ün katledilmesinin önünü açan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Merkez Medya desteğiyle kotarılan özgürlük ve demokrasi havarisi algısı batıda başarıya ulaştı ancak Güneydoğu’da muhafazakâr Kürtlere yapılan katliamlar devam ediyor.

Emin Çölaşan, Müjdat Gezen ve Uğur Dündar gibi ulusalcıların “her evden bir kişi CHP’ye veriyorsa bir kişi de HDP’ye oy versin” çağrısı da Beyaz Türklerin yoğun yaşadığı Acarlar, Anadoluhisarı, Göksu ve Göztepe mahallelerinde karşılık bulmuşa benziyor.  

HDP Kürt kökenli seçmenlerin yoğun yaşadığı Soğuksu, Merkez Mahallesi ve Yenimahalle’de oylarını bir miktar daha arttırırken; Acarlar, Anadoluhisarı, Göztepe, Göksu ve Kanlıca gibi yüksek eğitim ve gelir düzeyine sahip kesimlerden gelen rekor oy dikkat çekiyor. 

DOST BEYKOZ / ÖZEL HABER - SİNAN KAVRAK

Beykoz Kaymakamı vermedi, İdare Mahkemesi verdi
Önceki Beykoz Kaymakamı vermedi, İdare Mahkemesi verdi
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (5 Yorum)

HakanaaAS34 (10 yıl önce)

Masa başında çalışan ,selfieyle bir görüntü alıp oldu bittiyle getirilen görüntülere rağbet gösterenler sizlerin bu seçim sonuçlarında suçunuz var...Belediye seçimlerindeki tempo , reisin cumhurbaşkanlığı adaylığı ve bu seçimlerinde gösterilmedi..Koltukları kapanlar halktan uzaklaştı ve marifeti kendilerinde sayan yönetim..Bu seçim sonucu sizin çalışmanızın eserinden çok halkın reisin davasına sadakatıdır..Kerameti kendinizde görmeyin , sonra gidişat , anap dönemi gibi olur...

Selçuk Yılmazer (10 yıl önce)

Bari biraz olsun tarafsız gibi görünmeye çalışsaydınız... Çok mu zor?

enhakiki alperen (10 yıl önce)

TIFIL ALPEREN MUHSİN BAŞKANIN YÜZ KARASISINIZ! REİS BU PARTİYİ SİZE GİDİP İSRAİLİN KUCAĞINA OTURUN DİYE Mİ EMANET ETTİ?

alperen1 (10 yıl önce)

dost beykoz akpkk gidecek diye sizdede korku başladı kutsal ittifak sizlersiniz memleketi eyaletlere böldünüz yıllarca içinizde haçlıları barındırdınız bak şimdi sizleri terk ettiler.. yüzde 10 hdp gec ti ha gerci çok umrunuzda değil 12 yıldır yanyana yediniz içtiniz metin külünkler ümraniyede halay çektiler hdp ile yıllardır soysuzlarla beraber olun 12 yıldır hoca diye önünde diz çöküp hicazet alın ihanetini yeni görün paraler deyin. sonrada bu oyunu görüp bozmak isteyen insanlara kutsal ittifak deyin sizin dininiz imanınız para bu akpkk sizde hoşnut değilsiniz ama napcan dünya menfati..dimi.. BBP sadeece allah yolunda yürüyen kimseden hicazet almayan canı pahasına dinine ülkesine sahip olan gönür erleridir.. ne haçlılarla yürüdük ne çaldık ne alevi kürt ayırdık ne faizi helal kıldık ne yıllardır ajanlarla oturup yemek yedik nede yalancı hocalarla beraber olup sonrada bunlar hain dedik biz sadece dinimiz ve ülkemiz için yiğitler yetiştirip şehit verdik elhamdullah. vermeyede devam edicez inşallah haçlılara peşkeş çektiğiniz bu ülke sahipsiz değil.. alperenler ayakka hamdolsun.. AYRICA YUKARDA VERDİĞİNİZ TABLO HAÇLILARIN AĞA BABALARINIZ ELİNE TUTUŞTURDUĞU TABLODUR... çok yakında kutsal ittifakı göreceksiniz..

CEMAL SATALOĞLU (10 yıl önce)

Sayın Dost Beykoz, İstatiksel veriler için teşekkürler....

Yorum Yaz