Beykoz, İstanbul ve erken seçim

  • 23.05.2019 21:51
  • Okunma: 6349 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


31 Mart’ta ilginç bir seçim süreci yaşadık.

Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu’nun sonuçları ve mazbatası iptal edildi. 23 Haziran’da yeni bir seçimle karşı karşıyayız. Beykoz seçimleri Zeytinburnu’ndan gelen ve aday gösterilen Murat Aydın’ın başarısıyla sonuçlandı.

Yenilenecek 23 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’deki ekonomik gelişmeler erken seçimi beraberinde getirecek. Herkesin ümit ettiği gibi 4 yıl 3 ay yeni seçimleri fazla beklemeden en geç 2021’de erken seçimle karşı karşıya geleceğiz.

Murat Aydın’a tepki

Beykoz sonuçları ilginç. AKP’li seçmen kendi bölgesinden bir adayın gösterilmemesi ve Zeytinburnu Belediye Başkanı’nın aday gösterilmesine karşı tepki gösterdi fakat oylarını Murat Aydın’a verdi.

Zeytinburnu gökdelenler bölgesi haline getirilmiş. Nefes alınacak yer kalmayan Zeytinburnu’nda artık yalnız dikey mimari görüyoruz. Buna karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da artık yatay mimari görmek istediğini belirtti. Bakalım Murat Aydın buna sadık kalıp Beykoz ilçe sınırları içinde yatay mimariye ağırlık verecek mi?

Murat Aydın’dan beklentiler çok

Beykoz’da işsizlik çok büyük boyutlarda. Herkes Paşabahçe cam ve Beykoz kunduradaki alanın marina olarak faaliyete geçmesini, işyerlerinin, lokallerin, yeni restoranların açılmasını ve katı içki yasağının kaldırılmasını bekliyor.

Murat Aydın, Zeytinburnu’nda iyi işlerde yaptı. İki kez göç konusunda sempozyum yaptı. Türkiye 7,6 milyon insanını yurt dışında yaşatan bir ulus olarak bugüne kadar ilçe düzeyinde bu konuya el atan Murat Aydın olmuştu. Daha sonra Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ta bu konu ile ilgilendi.

Murat Aydın’dan beklentiler çok. Önümüzdeki 1 yıl onun için bir beklenti sürecini beraberinde getiriyor. İstanbul belediye seçimlerinin yenilenmesi halkı mutlu etmedi. AKP’liler bile bu kararı haksız bulurken şimdi bu seçime girmek Türk ekonomisine tekrar darbe vurmayı da beraberinde getiriyor.

Eğer 23 Haziran seçimleri demokrasi kurallarına göre gerçekleşirse beklenti Ekrem İmamoğlu’nun başarısını tekrarlayacağına yönelik. Bu durumda Türk halkının 5’te 1’i referandumu gerçekleştirmiş olacak. Bu gelişme çerçevesinde Türkiye ister istemez yeni erken seçime gidecek. Türkiye’ye İMF kredi vermiyor. İngiliz bankerlerinden %11,5’la borçlanıyoruz. Bu gelişmeler çerçevesinde hükümetin fazla beklemeden görevi yeni seçimi gerçekleştirmek olacak.

Çalkantılı bir döneme giriyoruz. Beykoz’da yeni başkandan beklentiler büyük. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu tekrar seçilirse merkezi hükümetle ilişkiler nasıl olacak? Türk halkı bu çalkantılı süreçten yara almadan çıkabilecek mi? Bunları önümüzdeki 1 yıl içinde göreceğiz. 

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları