Beykoz İshaklı Cami'nin temeli dualarla atıldı

  • Güncelleme: 12.03.2020 22:05
  • Okunma: 29595 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'un gururu Muhammet Polat Hoca'nın dualarıyla başlayan temel atma töreninde kurban kesildi.
Beykoz İshaklı Cami'nin temeli dualarla atıldı

Beykoz'un gururu Muhammet Polat Hoca'nın dualarıyla başlayan temel atma töreninde kurban kesildi. Temel atma töreninde Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, vatandaşlarla birlikte dua etti.

Beykoz İshaklı Mahallesi Koruma Kalkındırma Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından yaptırılan İshaklı Mahallesi Merkez Cami'nin temeli atıldı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in de katıldığı temel atma töreninde, dualar edildi ve kurban kesildi. Dernek Başkanı Yusuf Şimşek, temel atma töreni sonrası Beykoz Protokolü'nü çiftliğinde ağırladı. İshaklı Köyü'nde yaşayan vatandaşlara döner-ekmek ve ayranın ikram edildiği temel atma töreninde, vatandaşlara çay da dağıtıldı. Çayları dağıtan, Kahveci Tonyalı Osman ise Dost Beykoz'a özel poz verirken, temeli atılan caminin tüm Beykoz'a hayırlar getirmesini temenni ettiğini söyledi.

İshaklı Mahallesi Merkez Cami'nin açılışına Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu, İshaklı Mahalle Muhtarı Ali Balta ve çok sayıda vatandaş katıldı. Beykoz Belediye Meclisi Üyeleri'nden Nevzat Oral da temel atma törenine katıldı ve vatandaşlarla uzun süre sohbet etti.

‘İshaklı Merkez Cami’de bin 500 kişi aynı anda ibadet edebilecek’

Vatandaşlara döner-ekmek ve ayranın ikram edildiği temel atma töreninde protokol konuşmaları da gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalardan, İshaklı Merkez Cami'nin ibadet alanının 750 ve toplam alanının ise bin 100 metre kare olduğu öğrenildi. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın bilgi verdiği caminin, bin 500 kişi kapasiteli bir ibadethane iken, bir Külliye'de ne varsa tüm öğelerini bünyesinde barındırdığı anlatıldı. Konferans ve toplantı salonlarının yanı sıra caminin alt katında bir de kütüphane olacağı vurgulanırken, abdesthane ve Şadırvan yerlerinin yanı sıra İshaklı Merkez Cami’nin 2 minare ve 1 kubbeden oluşacağı anlaşıldı.

‘Muhammed Polat Hoca, Âl-i İmrân Suresi’nin 16. Ayetiyle başladığı Kur’an-ı Kerîm tilavetini, Tevbe Suresi’nin 18. Ayetiyle bitirdi’

Beykoz'un gururu Kavacık Yıldırım Beyazıt Cami İmam Hatibi Muhammet Polat Hoca, programda okuduğu Kur'an-ı Kerîm ayetlerine Âl-i İmrân Suresi’nin 16. ayetiyle başladı. Türkçesi, "Ey Rabbimiz! İman ettik; bizim günahlarımızı bağışla, bizi ateş azabından koru! diyen sabreden, dürüst olan, huzurda boyun büken, hayra harcayan ve seher vaktinde Allah'tan bağış dileyenler (içindir). Allah, adaleti ayakta tutarak (delilleriyle) şu hususu açıklamıştır ki, kendisinden başka ilâh yoktur. Melekler ve ilim sahipleri de (bunu ikrar etmişlerdir. Evet) mutlak güç ve hikmet sahibi Allah'tan başka ilâh yoktur. llah nezdinde hak din İslâm'dır. Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonradır ki, aralarındaki kıskançlık yüzünden ayrılığa düştüler. Allah'ın âyetlerini inkâr edenler bilmelidirler ki, Allah'ın hesabı çok çabuktur" olan Âl-i İmrân Suresi'nin 16'dan 19. ayete kadar okuyan Muhammed Polat Hoca, Kur'an-ı Kerîm tilavetini, Tevbe Suresi 18. ayetle bitirdi. Tevbe Suresi 18. ayetin Türkçesi ise şu şekildeydi: "Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır."

‘Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, adeta okunan ayetlerin Türkçesi’ni dile getirdi…’

Protokol konuşmalarında söz alan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise ayetlere ve surelere olan hâkimiyetini, konuşmasının içerisinde gizledi. Muhammed Polat Hoca'nın okuduğu ayetlerin adeta Türkçe'sini dile getiren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İslamiyet’in yüceliğinden bahsetti ve şöyle dedi:

"Ülkemizin temelinde din var. Bu olmazsa milletin bağlılığı olmaz. Bizi birbirine yapıştıran çimento görevini yapan, değerlerimiz ve manevi zenginliğimizdir. Eğer bir toplumda din hâkimse, o toplumda her türlü güzellikler ortaya çıkar. Toplumdan dini kaldırdığınız zaman o toplumda bir değer kalmaz zaten... Toplum olmaz, cemaat olmaz... Allah rızası için kazanılan bir yapı olmaz orada... Başka bir grup meydana gelir. Orada da huzur bulamazsınız. Onun içerisinde terör vardır, onun içerisinde başka şeyler vardır.

İşte Doğu'da Güneydoğu'da terör var. Terörün hiçbir tanesinin arkasında bir Müslüman izi yoktur. Bulamazsınız... Onun arkasında tamamen Allah ve Peygamber ile irtibatını kopartmış, başka hevesler peşinde koşan insanların yanlışları vardır. Onun ötesinde yine kendisinin İslam'dan olduğunu söyleyen ama İslam'dan asla olmayan, Ortadoğu'yu kana bulayan, insan kafası kesen, kasaplık yapan insanların varlığını sakin İslam'la özdeşleştirmeyelim! Çünkü İslâm merhamettir; İslâm'da asla zorbalık, katliam, merhametsizlik, acımasızlık yoktur! Bunlara bakarak, 'Müslümanlık budur' demeye kalkarsak, Allah korusun, Allah'ın dinine haksızlık yapmış oluruz. Onların Kur'an'da kimler olduğunu ayen ve beyan görüyoruz. Onların arkasında inançsızlık var, ateizm var; ne kadar kötü şey varsa onlar var."

‘Dernek Başkanı Yusuf Şimşek, konuşmaların ve törenin ardından Beykoz Protokolünü, çiftliğinde ağırladı’

Öte yandan kürsüye gelerek konuşma yapan Beykoz İshaklı Mahallesi Koruma Kalkındırma Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yusuf Şimşek ve İshaklı Muhtarı Ali Balta, İshaklı Merkez Cami'nin tüm mahalleye ve Beykoz'a hayırlar getirmesini temenni ettiklerini söyledi. Dernek Başkanı Yusuf Şimşek, açılışını onurlandıran Beykoz Protokolü'ne teşekkür ederken, misafirlerini tören sonrası çiftliğinde ağırladı ve yemek ikram etti. Yemeğin ardından ise ilk olarak masadan kalkan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e aracına kadar eşlik eden Dernek Başkanı Yusuf Şimşek, bu sırada Başkan Çelikbilek ile bir süre sohbet etti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz