Son Dakika

Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler

  • 2
  • 9089
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler
Beykoz İlçe Başkanından temkinli değerlendirmeler

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, ilçenin basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda Dilmaç’a Beykoz Belediyesi Meclis Başkanvekili ve İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, İlçe Başkan Yardımcıları Deniz Soytemiz ve Fadime Aydın ile Gençlik Kolları Başkanı Furkan Çeliker eşlik etti.

Dilmaç, pandeminin seyrine göre pozisyon aldıklarını ve 2.5 ay teşkilat mensuplarıyla yüz yüze gelmediklerini kayderek, "Kovid-19 sürecinde Cumhurbaşkanımız 2 defa toplantımıza katıldı. Arefe günü akşamı bayramlaşma programı organize edildi. Gece 22.30’da başladı, 04.03’te sona erdi. Herkesi tek tek dinledi. Belki de bizden kalktı bayram namazına gitti. Böyle bir liderle çalışıyoruz. Biz onun harcadığı mesaiyi harcasak çok iyi hizmetler yaparız. Beykoz’da yapılan bir çalışmayı ben kendisinden öğrendim." dedi.

Gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Dilmaç, Beykoz Devlet Hastanesi'nin fiziki olarak yeterli olmadığını, yeterince gündeme gelmediğini düşündüğünü söyledi.

Dilmaç, "Beykoz’da ilk zamanlar süreç oturana kadar ufak bir sıkıntı yaşadık. Ama süreç oturduktan sonra devletin bütün kurumları sırt sırta vererek süreci atlattık. 65 yaş üstü vatandaşlarımızı 3 defa arayarak hal, hatır ve ihtiyaçlarını sorduk. Vaka olarak en rahat atlatan ilçelerden bir tanesiyiz." diye konuştu.

- Beykoz Devlet Hastanesinin fiziki kapasitesi

Beykoz eski Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in Beykoz Devlet Hastanesinde tedavi gördüğü süreçte İl Başkanı Bayram Şenocak'ın ziyarete geldiğini ve Başhekim Opr. Dr. Süleyman Erdoğdu'nun hastanenin fiziksel durumuyla ilgili brifing verdiği bilgisini paylaşan Hanefi Dilmaç, Tepeüstü Ek Hizmet Binasının bulunduğu bölgede böyle bir çalışma yapılacağını daha önce yapılan çalışmanın Boğaziçi Öngörünüme takıldığını kaydetti.

Dilmaç, Murat Aydın'ın Beykoz Belediye Başkanı olmasıyla ilgili, "Genel Başkanımız şunu dedi. Murat sen tecrübelisin bundan dolayı Beykoz’a gönderdim. Hukukçularınızı çalıştırın Çevre Bakanıyla görüşerek bunu çözün. Bu talimat benim yanımda verildi." diye konuştu.

- İmar için 64 kurumdan görüş alınıyor

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde ilçenin imar planlarında sona yaklaşıldığı ancak bazı engellemeler nedeniyle çalışmaların nihayete erdirilemediğine değinerek, "Bize bir sunum yapıldı yakın zamanda... Plan dediğiniz şey 'yaptım oldu' denilecek bir çalışma değil. Çavuşbaşında ben hala insanları gidin 2B’den yerinizi alın diye zorluyorum. Beykoz mülkiyet problemini tamamlamış değil, geri görünümde plan yapıldı. Mahkemeye gitti iptal oldu. Tekrar iptal olmasın diye bütün siyasi partilerin, STK‘ların yer aldığı objektif bir çalışma yapılıyor. Dün bize yapılan sunumda bize söylenen SİT alanı, Boğaziçi ve havza bölgesi olduğumuz için 64 kurumdan görüş alınıyor. Bu kolay bir şey değil." ifadelerini kullandı.

- O zaman o riski Yücel Çelikbilek aldı

Beykoz'da 2B sürecinin ilk başladığı zamanda yaşadığı bir anekdotu da paylaşan Dilmaç, "Ben Yücel Çelikbilek ile 8 yıl beraber çalıştım. Allah ondan razı olsun. CHP Milletvekili geldi salonu bastı. Böyle ihale yapamazsınız diye ortalığı karıştırdı. O zaman o riski Çelikbilek aldı, kim alabilirdi? Karagözsırtındaki arkadaşlar mağdurlar bu işi yapalım diye geliyorlar. Zaman zaman çıkalım ihaleye demişti Başkanımız ama ben çok engel oldum." şeklinde konuştu.  

Dilmaç, Riva Deresiyle ilgili şunları kaydetti:

"Atık suların temizlenmesiyle ilgili yetki İBB’dedir. Belediye başkanı yetki bizde değil dedi ama onlardı. İSKİ, dere çevresindeki insanlardan su faturasında atık su bedeli alınıyor. Nasıl yok? Bu bedeli niye alıyorsun o zaman? Yetkin yoksa niye sürekli Rivadasınız? Bu ıslah çalışması tamamlanacak. Beykoz Belediyesi, proje çalışması için İSKİ’yle çalışma yapıldı. Çevresinde bir yaşam olacak şekilde ciddi bir çalışma yapıldı. İBB Başkanı, Şubat ayında ziyarete gelmiş. Riva’da böyle bir sıkıntı var denilmiş. Sayın Başkan da Beykoz’daki diğer derelerle ilgili sıkıntı olduğunu ve bir araya gelinmesi gerektiğini söyledi. Yetkin yoktu? Ne toplantısı bu? Sonra pandemi girdi araya."

- Konuyla ilgili Vali Beyle de görüşüldü

Beykoz'da pandemi mezarlığına vatandaş tepkisi başlığıyla kamuoyuna duyurulan mezarlığın evine 300 metre mesafede olduğunu söyleyen Dilmaç, "Burada o mezarlık, İBB'nin 100 dönüm boş arazisi var. Uygun bir yer midir? Evet uygundur. Mezarlıklar Müdürlüğünün hizmet verdiği her yerde yaparsak çalışan açısından sıkıntı oldu denildi. Biz bu konuyla ilgili Vali beyle de görüştük. Kaymakam bey ve diğer arkadaşlarla toplantı yaptık. Ben İl Başkanımı da aradım. Ahlaksızın biri şunu söylüyor, "başkan sen istersen Şile’deki hafriyat alanlarına gömdürürsün onları." Yarın kendi çoluk çocuğu ölse Şile'ye defnedilmesine razı olacak mıydı? Bu işte sıkıntı yaşayanlar oldu." diye konuştu.  

Beykoz Belediyesi'ne çevre ilçelerden yöneticilerin getirilmesine ilişkin tepkileri de değerlendiren Dilmaç, "Biz Çekmeköylüleri getirebilmek için 3 tane müdürlük açtık. Kadronun içinde kaç tane Beykozlu var. Bir önceki dönemle karşılaştırın bir önceki dönem dışarıdan gelen daha fazladır. Siyaseten CHP buradan rant elde edecek. Bizim AK Parti teşkilatındaki kardeşlik hukukunu onlar tasavvur dahi edemezler. Merdiven altında değil, biz yan yana gelir kavgamızı ederiz ama sonrada sarılırız. Koskoca Belediye yönetilecek hiçbir sıkıntı olmaz mı? Ufak tefek şeyler var tabi ama oturup konuşuyoruz." dedi.

Belediye Başkan Yardımcılığından istifa sebepleri arasında 2019'da Belediye Başkanı olma hedefi olduğunu dile getiren Hanefi Dilmaç, İlçe Başkanı olurken İl Başkanı Bayram Şenocak'ın 2019'da aday olamayacağını kendisine bildirdiğini söyledi.

- Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi yıkılacak mı?

"Erbakan Kültür Merkeziyle ilgili sağlam olmadığı çürük geldiği raporu geldi. Yasal rapor elinizde varken, güneşi balçıkla sıvayamazsınız. Ya güçlendirilecek yada orayı başka yere kaydırılacak. Yıkılıp yıkılmamasıyla ilgili net bir şey yok. Kavacık’taki derslerin verildiği yerle ilgili raporlar da olumsuz geldi."

- Beykoz Belediyesinin ne kadar parası var?

"1.5 milyar para hiç olmadı. 2B’lerle ilgili taksitler ödendikten sonra kasaya 1 milyar olacaktı. Bu benim bildiğimdir. 1.5 milyar ben hiç duymadım. 200 milyonluk ihale yapılmış. Bence az. Bazı ihaleler var yaparsın 3 yıllık olur. Bu yıl yaparsın 3 yılda 2 yılda geri alırsın. Atık çöp ihalesi 3 yıllık yapılır. Yapmış olduğun ihale sonuçlanmadığı sürece ödeme de yapılmaz."

- CHP'li Sataloğlu'nun açıklamaları

"Cemal’in yaptığı şeyler hiç doğru şeyler değil. Şu konuştuğu şeyler, Mecliste konuşulması lazım. Denetim raporu, bu öyle mahrem bir şeydir ki belediyenin tam mahremini biliyorsun sen. Bu açıklama böyle mi yapılır yoksa gelir meclis kürsüsünde mi yaparsın? Ben diyorum ya merdiven altı siyaseti bu o işte. Bugün popüler olursun, yarın bu durum tam tersi olur. Denetim komisyonunda başkanlık yapan kişi böyle yapamaz. İlgili Başkan Yardımcısı 5 yıl içerisinde daha önce orada ihale almış. Gıda işiyle ilgili ihale alan firma yeni bir şirket kurmuş. Bu firmayla ile daha önce ihale alan firmanın alakası yoksa bize eksik bilgi verilmiş demektir."

-Muhalefetin eleştirileri

"Aydın Düzgün ve Akif Taşdemir’e sadece şunu söylüyorum. İşlerine baksınlar. Dün gittim yapılan işleri gördüm. Gerçekten güzel işler yapılmış. O sahile oturduğum yerden 3 yıl baktım. Biz yapmadık, adam geldi yaptı. Riva’da çok güzel iş yapıldı. Allah razı olsun. Ben çoluk çocuğumu plaja göndereceğim. Gerçekten güzel olduğunu düşünüyorum."

Osmanlı ışığında Beykoz Tebliğleri kitabı çıktı
Önceki Osmanlı ışığında Beykoz Tebliğleri kitabı çıktı
Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Sonraki Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Yorumlar (2 Yorum)

Murat (2 yıl önce)

Kardeşlik hukuku; İbb den Fişlenip gambazlanarak atılan kardeşlerine sırt çevirmektir

mehmet şahin (3 yıl önce)

3 aydır meclis toplantısı yapılmışmıydı toplandıysa dilmaç başgan haklı

Yorum Yaz