Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan hakkında suç duyurusu

  • Güncelleme: 26.01.2018 16:43
  • Yorum: 2
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan hakkında yapılan suç duyurusu kapsamında, Beykoz Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma son aşamaya geldi.
Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan hakkında suç duyurusu

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın, yine AK Parti çalışanı Emrah Yıldız’a talimat vererek, Yönetim Kurulu’nda alınan bir kararın gerekçesi hakkında bilgi soran gazetecinin sesini kayda aldırması daha sonra da bunu ilçe danışma meclisinde dinletmesi üzerine Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu…

Sekiz aydır süren soruşturma da son aşamaya gelindi…

21 Mayıs 2017 günü Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurunda, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın 8 Mayıs 2017 günü Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde yapılan danışma meclisi toplantısında, aradıkları gazetecinin sesini kayda almaları talimatını verdiğini söylemesi ve bunu kamuoyuyla paylaştığı gerekçesiyle kamu davası açılması istenmişti.

Yine aynı şekilde Mustafa Gürkan’ın talimatıyla parti çalışanı Emrah Yıldız’ın, aradığı gazetecinin sesini kayda alarak, bunu üçüncü bir şahsa aktardığı gerekçesiyle cezalandırılması talep edildi.

Bilirkişi ses dökümünü yaptı…

Yaklaşık 8 aydır devam eden soruşturma kapsamında İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve ilçe çalışanı Emrah Yıldız’ın ifadeleri alındıktan sonra, bilirkişinin; olaya ait ses kaydının dökümünü yaparak dosyaya ibraz ettiği öğrenildi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından sürekli tartışılan bir isim olan Mustafa Gürkan’ın, 8 Mayıs 2017 günü Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde yapılan parti danışma toplantısında, parti çalışanı Emrah Yıldız’a vermiş olduğu talimat sonrası elde ettiği ses kaydını dinleterek, büyük bir infiale yol açmıştı.

Bunun üzerine Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yapılarak, Mustafa Gürkan ve Emrah Yıldız hakkında, TCK’nın, 132, 133, 134, 135 ve 136. Maddelerine göre kamu davası açılması talep edilmişti.

Danışma Meclisi toplantısında, “çekin ses kaydını bana verin” şeklindeki ifadeleri nedeniyle üst düzey partililerin ağır eleştirilerine muhatap kalan Mustafa Gürkan lehine Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve Gençlik Kolları Başkanı Furkan Çeliker'inde tanık olarak ifade verdiği bilgisine ulaşıldı.

TCK 132 - Haberleşmenin gizliliğini ihlal

1 - Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat arttırılır.

2 -  Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3 -  Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

TCK 133 Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması

1 -  Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi,iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2 -  Katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi, diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

3 -  Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve dörtbin       güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

TCK 134 - Özel hayatın gizliliğini ihlal

1 - Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse,bir yıldan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat arttırılır.

2 - Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

TCK 135 - Kişisel verilerin kaydedilmesi

1 -  Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye “bir yıldan” üç yıla kadar hapis cezası verilir.

2 -  Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

MUSTAFA GÜRKAN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

Doğrucu (1 yıl önce)

Çalmayla zengin olunsaydı fareler olurdu musti

selami (2 yıl önce)

ilceden görevden alınmışsın adın bircok şeyle çalkalanıyor ve belediye başkanlığına aday olaman şaşırtıcı akp zarar veriyorsun bu sekilde şainesi ve mahkemesi olanlara dosya verilmesi cok ilginc

Yorum Yaz