Beykoz İlçe Başkanı ile kısıtlama röportajı

  • 0
  • 13856
Beykoz İlçe Başkanı ile kısıtlama röportajı
Beykoz İlçe Başkanı ile kısıtlama röportajı
Beykoz İlçe Başkanı ile kısıtlama röportajı
Beykoz İlçe Başkanı ile kısıtlama röportajı
Beykoz İlçe Başkanı ile kısıtlama röportajı

Koronavirüs nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde keyifle okuyacağınız röportajı Kader Gür, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç ile gerçekleştirdi.

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür’ü konutunda ağırlayan Başkan Hanefi Dilmaç, pandemi sürecine ilişkin açıklamalarda bulunduğu röportajın görüntüleri sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı günlerde keyifle izlenebilecek bir şekilde hazırlandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, “Koronavirüs salgını olmasaydı, şu anda AK Parti Beykoz İlçe Başkan Adayının kim olacağını konuşacaktık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pandemiyle mücadeleyi Milli Mücadele ilan etmesinin ardından ilçe teşkilatı olarak sorumluluk hissettiklerini ifade eden Hanefi Dilmaç, hızlı bir şekilde kriz merkezi oluşturarak Beykoz halkına yanlarında olduklarını hissettirmeye çalıştıklarını söyledi.

“48 Bin üyemizin tamamı telefonla arandı”

Dilmaç, “Hızlı bir şekilde kriz merkezi oluşturduk. Bu merkezde 5 arkadaşımıza görev verdik. Biz parti teşkilatı olarak Beykoz yerelinde nasıl çalışmalar yapabiliriz? Bu anlamda kriz merkezimizde yaklaşık 48 bin üyemizi arayarak hem Cumhurbaşkanımızın selamını ilettik, hem de varsa ihtiyaçlarını sorduk. O dönemde yaklaşık 400 arkadaşımıza görev verdik. Bu arkadaşlarımız 120’şer kişiyi telefonla aradılar.” dedi.  

Kriz merkezinde 5 kişinin görev yaptığını açıklayan Dilmaç, burada 65 yaş üstü 5 bin 500 üyenin telefonla aranarak sıkıntısı olup olmadığı, herhangi bir sıkıntı durumunda AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı Kriz Merkezini arayabileceklerinin bildirildiğini ifade etti.

“Günlük ortalama 200 çağrıya cevap veriliyor”

Dilmaç, Yerel Yönetimlerden sorumlu Yardımcısının belediyeyle ilgili konularla, Sosyal Politikalardan sorumlu Yardımcısının da Kaymakamlıkla ilgili konularla ilgilendiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

Hem Kaymakamlık hem belediyemiz vatandaştan gelen taleplere en hızlı şekilde hal çare olmaya çalışıyorlar. Biz de bunları bir şekilde denetlemiş oluyoruz. Şu ana kadar günlük 200 vatandaşımızın bize gelen taleplerini ilgili yerlere iletiyoruz. Biz de teşkilat olarak ayniyat yardımlarına nasıl destek sağlayabileceksek bunu yapmaya çalışıyoruz.

“Problemi çözülmemiş hiçbir vatandaşımız yok”

Vatandaştan bize öncelikli gelen sorunlar 65 yaş üstü insanların dışarıya çıkamamaları, bu doğrultuda gıda yardımları ve ilaç yardımlarının yanı sıra maaşlarını alamayanlarla ilgili sıkıntılar olmuştu. Hükümetimiz özellikle maaşlarla ilgili bu görevi Emniyet Müdürlüğüne ama gıda yardımlarıyla ilgili belediye ve kaymakamlık bu ihtiyaçları karşılıyor. Bize problem olarak gelip de problemi çözülmemiş bir vatandaşımız yok.

“Sağlık çalışanlarımıza karşı kendimizi sorumlu hissettik”

Koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde en büyük mücadeleyi sağlık çalışanlarının verdiğini de sözlerine ekleyen Muhammed Hanefi Dilmaç, “Sadece fiziki olarak yapmış oldukları çalışma değil, psikolojik olarak da büyük bir özveri ortaya koydular. Sadece gelip orada geçirdikleri mesai değil sosyal anlamda da insanlığa büyük bir mesaj vermiş oldular. Biz de kendimizi o insanlara karşı sorumlu hissettik. Bu insanlara dokunmak istedik. Yapmış oldukları bu hizmet karşısında nasıl gönüllerine girebiliriz düşüncesiyle Kadın Kolları teşkilatımız bir proje geliştirdi.” ifadelerini kullandı.

Dilmaç, “İki günde bir sağlık çalışanlarımıza Kadın Kolları teşkilatımızda çalışan kardeşlerimizin el yapımı yemek olur pasta börek çörek yapıp nöbette kalan arkadaşlara ikram etmek istiyoruz. Ben de uygun olacağını ana kademe olarak katkıda bulunmak istediğimizi söyledik. Evde pişecek olan yemekleri kendileri yapacaklar biz de ana kademe olarak içecek ve tatlı olarak taleplerinin giderileceğini söyledik.” diye konuştu.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, sağlık çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı ve Kadın Kolları teşkilatında projeye katılanlara teşekkür etti.

 

“Manevi anlamda hoş gelen şeyler yaşadık”

Kendisine verilen bilgiye göre projenin eksiksiz sürdüğünü kaydeden Dilmaç, “Bana yansıyan bize gelen yapmış oldukları çalışmanın eksiksiz devam ettiği, bu anlamda hastane yetkililerinin bundan memnun oldukları, hatta çalışanların zaman zaman bizzat telefonla arayarak teşekkürleriyle biz karşı karşıya geldik. Gerçekten manevi anlamda hoş gelen şeyleri yaşadık.” dedi.

Vaka ve hastanenin süreçteki durumuyla ilgili Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Abdurrahman Besler ile sürekli görüştüğü de söyleyen Hanefi Dilmaç, sağlık çalışanlarının bu süreçte devlet söz konusu olduğunda gerisi teferruattır sözünün karşılığı olduklarını dile getirdi.

“Bu süreç olmasaydı, İlçe Başkan adayını konuşacaktık”

Dilmaç, “Bu sıkıntılı süreç olmasaydı, biz şu anda kongre sürecini, hatta İlçe Başkanı adayının kimin olacağını konuşuyor olacaktık. İstenmeyen bu süreç tamamen bütün mesaimizi koronavirüs sıkıntısını düşünüyoruz. Sadece buna kilitlendik. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırabilmek için ne yapabiliriz sadece onu düşünüyoruz. AK Parti teşkilatlarının gündeminde ne kongreler var. Ne üye çalışmaları var. Sadece bu sıkıntılı süreci biz en sıkıntısız şekilde nasıl geçiririz. Onun mücadelesini veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti İlçe Başkanı olarak haftalık ve aylık olağan toplantıların telekonferans yönetimiyle sürdürüldüğünü aktaran Dilmaç, yapılan kamuoyu araştırmasında Beykoz’un vaka sayısı anlamında sıkıntılı gözükmediğini ancak bölge halkının evde durmadığını dile getirdi.

“Beykozlular sokağa çıkmama konusunda duyarlı davranmadı”

Dilmaç, şunları söyledi:

“Genel anlamda ilçeleri değerlendirdiğimizde sıkıntı gözükmemesine rağmen maalesef Beykozlular sokağa çıkıyor. Yapılan bu araştırmalarda sokağa çıkmama konusunda çok duyarlı değillerdi. Sokağa çok çıkan ilçeler arasındaydık. Bu anlamda son zamanlarda biraz daha Beykozlu biraz daha evinde, son bir haftayı da duyarlı bir şekilde geçirmemiz gerekiyor.”

“Bir ağabeyimi koronavirüsten kaybettim”

İlçe Başkanı olmama rağmen birçok cenazeye katılamıyoruz. Biz taşıyıcı olmamalıyız, biz çıkmayacağız. Bilim Kurulunun ortaya koyduğu tavsiyelere bizim uymamız lazım. Nedir? Kalabalık ortamlara girmeyeceğiz. Benim çok yakın komşum rahmetli oldu. Ben doğdum, onlarla birlikte büyüdük. Bizim ağabeyimizdi, aramızda 8 yaş vardı. Kronik rahatsızlığı vardı, virüs bulaştıktan sonra da fazla yaşamadık. Devlet Hastanemizde rahmetli oldu. Sadece ben değil, çocukları da cenazesine gidemediler. Çocukları da taşıyıcı çünkü, bu insanlar babalarının cenazesine gidemediler.

Bölge halkının zaman içerisinde kendisine telefonla ulaşarak hastalarının tedavisi konusunda antikor gibi taleplerde bulunduğunu ancak AK Parti Beykoz İlçe Başkanı olarak böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Hanefi Dilmaç, vatandaşın beklentisinin büyük olduğu kaydetti.

“İlçe Başkanının antikor bulmak gibi bir gücü yok”

Dilmaç, “İktidarı temsilen İlçe Başkanı var. İsterse bunu bulabilir. Aslında böyle bir ortam yok. Bulunamıyor, benim hastamın durumu çok kötü İlçe Başkanını arayalım, İlçe Başkanı bunu bulsun ben hastamı kurtarayım. Bizim böyle olanaklarımız yok. Böyle olunca vatandaşa karşı sorumluluklarımızı yerine getirememiş gibi oluyoruz. Vatandaşın bizden beklentisi üst düzeyde. Genel anlamda Beykoz’da süreç çok iyi yürütülüyor. Çok büyük sıkıntılarla karşılaşmıyoruz.” diye konuştu.

“Her işin acemiliği oluyor”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, ilçedeki konutunda ağırladığı Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür’e açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Belediyenin şu anda rutin çalışmaları aksadı ve durakladı. Tamamen belediye her işten elini mi çekti? Asla, çalışmanın yoğunluğunu süreçte yaşanan virüsle mücadeleye yoğunlaştırdı. Belediyenin yapmış olduğu çalışmalar, her işin acemiliği oluyor. 65 Yaş üstü insanlara arayıp sıkıntısını sorduğumuz zaman bizden beklenti direkt şu oldu. Yarın sabah benim bütün sıkıntılarımı kamu kurumları çözecek, neden? Cumhurbaşkanımız böyle talimat verdi. Bütün sıkıntılarımızı yarın çözecekler.

“1 Aydır süreç çok iyi yürüyor”

O 2-3 günlük süreçte biz o sıkıntıyı yaşadık. Vatandaş çok hızlı bir şekilde taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Ekipler kurulacak, ekiplerin sevk ve idaresi ondan sonra yapılacak olan çalışmanın fizibilitesinden dolayı 2 gün sıkıntı yaşadık. Ondan sonra 1 aydır süreç iyi yürütülüyor.

Geçtiğimiz ay rahmetli olarak son yolculuğuna uğurlanan Beykoz eski Belediye Başkanı ve İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Yücel Çelikbilek ile ilgili de konuşan Dilmaç, “Yücel Çelikbilek, Beykoz’un yetiştirmiş olduğu en büyük siyasi değerlerden bir tanesiydi. Bizim de ağabeyimiz, siyaseten önderlik yapmış olan birisiydi. Beykoz’a çok büyük hizmetleri oldu.” dedi.

“Çok garip gitti, bu süreç bize bunu da yaşattı”

Çelikbilek ile 8 yıl çalışma fırsatı yakaladığını, kendisinden hem siyasi hem kamu yönetimi anlamında istifade ettiğini sözlerine ekleyen Dilmaç, “Bizi üzen genç yaşta rahmetli oldu. Daha tecrübesiyle birikimiyle Beykoz’a katkıda bulunabilecek birisiydi. Maalesef 5-6 yıl önce yakalanmış olduğu bir rahatsızlık salgın hastalığın başladığı süreçte rahmetli oldu. Orada da Beykoz, Yücel Çelikbilek’in cenazesinde bulunamama hüznünü yaşadı insanlar. Beykozluların içerisinde ömür boyu bir eksiklik olarak kalacak.” diye konuştu.

Dilmaç, sözlerini şöyle tamamladı:

Çok duyurulmadan, rahmetli olduktan sonra genel yakın dostlarının katıldığı, çokta insanların bir araya gelmemesi istendiği için Çamlıca Camisinde sosyal mesafeye uyarak bir cenaze merasimi oldu. Bana göre o da garip gitti. Biz Beykozluların cenazesinde olmasını isterdik ama maalesef bu süreç bize bunu da yaşattı.

Dost Beykoz/Kader Gür

Beykoz Belediyesi kadrolu zabıta alacak
Önceki Beykoz Belediyesi kadrolu zabıta alacak
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi