Makaleler

Beykoz için yeni perspektifler

2014.09.24 00:00
| | |
6384

Nihayet CHP’nindi AKP’nindi Beykoz için belediye başkan adayları belirlendi.

İki partide ciddi doğum sancıları çekti. Partilerde 10nun üzerinde aday adayı adayları seçmektedir. Bir yanda Beykoz’da Başbakan Tayyip Erdoğan ile Belediye Başkanı Kadir Topbaşın adayları arasında tercih yapmak zor olurken CHP’de de Beykoz il başkanı ve Belediye Başkanlığına aday olan Mustafa Sarıgül ve Beykoz konaklarının belirli etkileşimleri oluştu. 30 Mart akşamı takke düşecek kel görünecek ve kimin kazandığını hep beraber göreceğiz.

Gelelim olayın politika dışındaki konumlarına. Beykoz İstanbul’daki ilçeler arasında birçok ülkeden sekiz kent partneri olan ender ilçelerden biridir. Bu partner şehirlerle ilişkiler bazen inişli bazen çıkışlı olmuştur. Bundan sonra bu ilişkilerin daha da çıkışlı olmasını yeni belediye başkanından beklemeliyiz.
 
Gelelim ikinci önemli gelişmeye
 
İstanbul Kalkınma Ajansı her yıl ciddi projeler oluşturarak bu projelere kamu kuruluşlarının ve STK’ların katılmasını teşvik etmektedir. Ümit ederiz ki bu yılkı açılan projeye Beykoz ve Beykoz’un STK’larıda yeteri kadar projeyle katılır şimdiden iki adayında bu konuda düşünmelerinde yarar var.
 
Üçüncü önemli gelişmeyi de Yoroş Kalesi için düşünmekte yarar vardır
 
UNESCO belirli projelere çok yüksek olmasa da belirli bütçe ayırmakta ve bu tarihi eserlerin tekrar yaşama kavuşması için katkıda bulunmaktadır. Karadeniz’e açılan Yuşa tepesinden sonraki Yoroş kalesi UNESCO’ya proje olarak sunulur ve bunun gerçekleşmesi sağlanır. Ayrı bir konuda kendim geçen hafta Ankara’da görüşmelerini yaptığım AB’nin yardım fonlarından çok kültürlü Beykoz modeli için ciddi bir para alma olanağı vardır.
 
Bunlar yeni seçilecek Belediye Başkanımızın gündeminde yer almalıdır. Ayrıca yeni belediye başkanı üçüncü yaş turizmi için Avrupa’ya açılmalı ve yavaş yavaş yaşlılar yurtlarının Riva, Polonez ve Cumhuriyet Köy gibi merkezlerde oluşmasını teşvik etmelidir. Bunlar çok güç işler değildir. Ayrıca “Benim bir fikrim var” yarışmasında geçtiğimiz yıl Beykoz tarafından adaylar arasından ikinci olan bisiklet yollarının gündeme gelmesi ve bunun genç ihtiyar kullanılır hale gelmesini hepimiz isteyebiliriz. Rumeli Hisarı bugün tüm görkemiyle ışıklandırılırken Anadolu Hisarının etrafının temizlenmesi buranın bir işlev kazanması ve restorasyondan sonra turizme açılmasında yarar vardır. Burada tarihi anlatan levhaların arasında broşürlerin çıkmasında yarar vardır.
 
Beykoz ilçesinde oturan birçok kişi Mimar Sinan’ın kalfalık eserlerinden biri olan Kanlıca Camiinin Mimar Sinan tarafından yapıldığını bilmemektedir. Ayrıca yine Kanlıcada İskender Paşa türbesi Beykoz’da Yuşa tepesi hakikaten göze çarpacak ve görülmesi gereken yerlerdir. Dinsel açıdan bunlarda işlev kazandırmakta yarar vardır.
 
Dış ilişkilerin önemi
 
Seçimlerden sonra belediye başkanlardan birinin tamamıyla uluslararası ilişkilerle ilgilenmesi AB, UNESCO gibi kuruluşlarla birebir irtibata geçmesi ve kardeş kentlerle olan ilişkilerin Beykoz’a daha fazla yarar getireceği ve Beykozlu gençlerin daha fazla yaklaşacağı bir konuma getirmesinde yarar var. Beykoz her acıdan daha iyi şeylere layık bu konuda yeni bir yarışma yapılıp “benim yeni fikrim var” başlığında uluslararası ilişkilerde ne gibi atılımlar yapılabileceğini geçtiğimiz yıldaki yarışmaya benzer bir şekilde ele alınması Beykoz’a yeni perspektifler katar.  

Anahtar Kelimeler: Prof. Dr. Faruk. Şen, Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"