Kültür

Beykoz, horona doyacak

Beykoz, horona doyacak
26.10.2015 11:44
| | |
6285

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği'nde kemençe eşliğinde gerçekleştirilen horon günleri başladı.Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği'nde kemençe eşliğinde gerçekleştirilen horon günleri başladı.

İlçenin en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, birkaç aylık aradan sonra yeniden horon çalışmalarına başladı. İbrahim Demircioğlu'nun liderliğinde Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde bir araya gelen 30'a yakın öğrenci, önce ilk çalışmalarını gerçekleştirdi ardından kendileri için hazırlanan kokteylde sohbet etti. Dost Beykoz'un özel sorularını yanıtlayan Dernek Başkanı Emin Yavuz ise horon öğrenmek için Derneğe gelen kişilerin yalnızca Karadenizlilerden meydana gelmediğini ifade ederek, "Burada, Eskişehir'den Konya'dan Ankara'dan Sivas'tan ve her yer yöreden insanlar var. Çünkü Doğu Karadenizliler Derneği yalnızca Karadenizlileri kapsamıyor. Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanlar bizlere üye olabiliyor ve hatta yönetimimizde bile yer alabiliyor" dedi.

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, yıl boyunca gerçekleştirdikleri programda Beykozlulara kemençe eşliğinde horon ziyafeti sunarken, bu gösterilerinin alt yapısı çalışmalarına da Ekim ayı itibariyle başladı. 2015-2016 dönemi için Dernek'te kayıtlar devam ederken, Başkan Emin Yavuz, hem üye olmak hem de çalışmalarında yer almak için Beykozluların Derneğe başvurabileceklerini kaydetti. Dernek Üyeleri'nden ve aynı zamanda Beykoz Belediye Meclisi'nin eski Üyesi Naci Candaş ve Folklor Hocası İbrahim Demircioğlu ile birlikte Dost Beykoz'a özel poz da veren Emin Yavuz, sezon açılışı nedeniyle duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Emin Yavuz: “40 kişilik çekirdek kadrosu olan, toplamda da 100 kişiden oluşan dev bir horon ekibimiz var…”

Yaklaşık 40 kişilik 'çekirdek' bir kadrolarının olduğunu ve bu kadro içinde yer alan kişilerin ise işleri dolayısıyla dönüşümlü olarak etkinliklerde boy gösterdiğini anlatan Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz, toplamda da 100 kişilik dev bir ekip olduklarını kaydetti. Dernek'teki horon ekibinin güzel bir ivme yakaladığını da ifade eden Emin Yavuz, zaman zaman kendisinin de ekibin içerisinde yer aldığını ve özellikle İbrahim Hoca öncülüğündeki ekibin birbiriyle uyumunu hayranlıkla izlediğini de sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haberleri, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, Horon, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi, Başkan, Emin Yavuz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"