Beykoz henüz hedefine ulaşmış bir ilçe değil

  • Güncelleme: 27.02.2020 16:00
  • Okunma: 11963 kez
  • Yorum: 0
Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, Haber İstanbul TV’de Özlem Çamoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Günaydın İstanbul programında Beykoz’u anlattı.
Beykoz henüz hedefine ulaşmış bir ilçe değil

Özlem Çamoğlu’nun sorularına cevap veren Kader Gür, Beykoz’un, İmar, mülkiyet ve deprem sorunlarını Dost Beykoz Gazetesi’nin manşetinde yer alan haberler üzerinden ele alırken, Beykoz’un gelişmişlikle gelişememişlik arasında sıkışıp kalan bir ilçe olduğunu dile getirdi.

İstanbul’un keşmekeşliği, yorgunluğu ve stresli ortamında Beykoz’un parlayan bir yıldız olduğuna değinen Kader Gür, Beykoz’da bacasız sanayi döneminin başlayabilmesi için çeşitli adımların atıldığını söyledi.

Beykoz henüz hedefine ulaşmış değil

Beykoz’un henüz hedefine ulaşan bir ilçe olmadığını, bir Anadolu kasabasını andırdığını ve insanların hala Anadolu kültüründen edindikleri; birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu muhafaza etmeye çalıştığını ifade eden Kader Gür, Beykoz’un Boğazın en güzel ilçesi olma özelliği sayesinde göze çarpan ve dikkatleri çeken bir bölge olduğuna vurgu yaptı.

Beykoz’da yıllarca hüküm süren 2B sorununa da değinilen programda, sorunun Beykoz Belediyesi eski Başkanı Yücel Çelikbilek döneminde çözüldüğü ve Beykoz’un özel proje alanı ilan edilmesiyle halkın bir nefes aldığına değinen Gür, “Beykoz’un hukuki anlamda da önünde engeller var” dedi.

İmar beklentisi Beykoz halkını bunalttı

 2B Sorunun çözümünden sonra hayata geçirilen İmar Barışı’nın da sürece ilişkin bir umut oluşturduğu fakat ondan sonra imar planları nedeniyle Beykoz’un girmiş olduğu durağan sürecin Beykoz halkını iyice bunalttığını söyleyen Kader Gür, Beykoz halkının kendi geleceklerinin ne olacağını çok merak ettiklerini dile getirdi.

Olası depremde Beykoz

Beykoz’un olası bir deprem karşısındaki durumu da değerlendirilen programda, Beykoz’un bacalı sanayi döneminde yerleşim alanı olduğunu ve o dönemde yapılan binaların kaçak ve mühendislik çalışması olmadığını ve deprem karşısında bu binaların tutunamayacağı kaydedildi.

Deprem tartışmalarının Beykoz halkını tedirgin ettiğini dile getiren Kader Gür, imar probleminin bir an önce çözülmesinin deprem acısından da önem arz ettiğini belirtti.

Yerel gazetecilik diye bir şey kalmadı

Yerel gazetecilik diye bir şey kalmadığını, artık internet ortamında dünyanın neresinde ne varsa anında öğrenilebildiğini ifade eden Gür, basılı gazetenin artık rağbet görmediğini bu nedenle de internet gazeteciliğinin etkili olduğu bir döneme girildiğini söyledi.

Programda, Dost Beykoz Gazetesinin manşetinde yer alan haberlere değinilirken, “Beykoz Belediyesi Yüz Yıllık Anıları Yerle Bir Etti” haberinin Beykoz’da yaşanan imar probleminin gelmiş olduğu aşamanın bir özeti olduğu ifade edildi.

Siyaset neden güç kaybediyor?

Bir diğer haber olan, “Beykoz’da Başkanın çocukları yine kazandı” haberine yönelik ise, artık siyasetin ve yerel yönetimlerin belirli bir kesime hizmet etme ve rant sağlama alanı olmaktan çıkarılması gerektiği ve haberin yerel yönetimlerden vatandaşın beklentileri olduğuna yönelik bir mesaj içerdiği yorumu yapıldı.

Türkiye’de siyasi partilerin veya iktidar partisinin oy oranlarının tartışılması ve bu oranların her gün değişiyor olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesinin, bu tarz haberlere konu olan olayların olduğuna vurgu yapıldı. Vatandaşların kendi gelecekleri için oy verip destek olduğu partilerin kişisel çıkarlar sonucu güç kaybettiğini ve bu durumlar ise vatandaşların gelecek kaygısı taşımasına neden olduğunu söylendi.

Dost Beykoz Gazetesi olarak şeffaflığı tercih ettiklerini, kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin hesap verebilir olması gerektiğini savunduklarını dile getiren Gür, vatandaşların artık bu rant dünyasından bunaldığını ve siyasetten herkesin beklentisi olduğunu söyledi.

Haber Merkezi 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz