Güncel

Beykoz hatibini seçti… Mehmet Akdemir

Beykoz hatibini seçti… Mehmet Akdemir
2014.09.08 00:00
| | |
18250

Osman Bayraktar’ın açılış konuşması ile başlayan program Aşrı Şerif ve Ahmet Sarıkaya’nın Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Fatih Medreseleri “Türkiye Hatibini Seçiyor” Projesinin Beykoz elemeleri yapıldı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapılan programa camianın önde gelen isimleri ve üst düzey yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Çubuklu Camii İmam Hatibi ve Diyanet Sendikası Beykoz İlçe Başkanı Muharrem Uzun, Paşabahçe Camii İmam Hatibi Mustafa Çatal, İlahiyatçı Emekli Din Dersi Öğretmeni Mustafa Bayramgil ve Araştırmacı İlahiyatçı Yazar Emekli İmam Hatip Hızır Çakır’ın jüri heyetini oluşturduğu programın ilk yarışmacısı Bahattin Kabak, “İslam da Aile” konulu sunumunu yaptı.

İslam’da Aile

“Aile denince akla ilk başta evlilik gelir” diyen Bahattin Kabak, evliliğin öneminden bahsederek ‘nikâh benim sünnetimdir ondan yüz çeviren benden değildir’ hadisi şerifini okuyarak manasını açıkladı.

Ve ailelerin evlendirecek oldukları kişilere araban, evin, barkın, vs. dünyevi şeyler sorarlarken, abdest alır mısın, namaz kılar mısın, Allah-Peygamber ve din İslam nedir bilir misin diye sormamız gerektiğini vurgulayan Kabak, konuşmasının devamında ayet ve hadislere yer verdi.

Namaz

Elemenin 2.ci yarışmacısı ise talebelerden Muhammed Ulusal, “namaz”ı konu alan sunumunu yaptı. “Bir gün hepimiz öleceğiz. Kabre girdiğimiz zaman ilk önce; imandan, sonra namazdan soracaklar. Eğer namazımız tamamsa hesabımız çok kolay olacak. Eğer namazımız eksik ise hesabımız çok zor olacak” diyerek namazın faziletinden ve öneminden söz eden Muhammed Ulusal, namaza son derece dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Fatih Medreseleri Kavacık Şubesi’nde eğitim gören iki minik talebe ise, ayet, hadis ve manalarını okudular.

Tesettür

3. yarışmacı olan Mehmet Akdemir, “Tesettür” konusu işledi. “Rabbimiz tarafından emredilen “Ey peygamber kadınları ve tüm mümine kadınlar evlerinizde oturun, süslenip zinet ve takılar takarak dışarıda gezmeyin ve namazlarınızı kılın” ayetini okuyarak, Allah tarafından emrolunan tesettür hakkında konuştuktan sonra, “Tesettür hayayı gerektirir, haya imanı korur, imanda cenneti getirir” ifadelerine yer verdi.

Allah ve Peygamber sevgisi

Heyecanın her dakika arttığı elemede 4. yarışmacı olarak Ahmet Eres kürsüye çıktı. Eres, Allah ve Peygamber sevgisini anlatarak Hz. Ali’nin peygamberimize olan sevgisi ve Müslüman oluşuna ilişkin kıssa anlatarak duygu dolu anlar yaşattı.

Ardından minik bir talebe Peygamberimiz Hazreti Muhammed (SAV)’e bir şiir okudu.

İslam’da ticaret

5. yarışmacı İsmail Kılıç ise, “İslam da Ticaret” konusunu ele aldı… İnsanoğlu’nun başıboş bırakılmadığını, gönderilen Peygamberle onun dünya hayatında izlemesi gereken yolun bildirildiğini ifade eden, Kılıç, “maddeye esir olan insan yerine, maddeyi peşinden sürükleyen kişilikli insan İslam’ın özlediği insandır” dedi. Kılıç, Müslüman bir kimsenin ticarette hile yapmak yerine helal kazanç sağlaması gerektiğini anlattı.

Kuran-ı Kerim

6. yarışmacı olarak Enes Canpolat, Kuran-ı Kerim konusuyla ilgili olarak ayet okuyup ve manasını; “Bu öyle bir kitaptır ki, bunu sana insanları karanlıktan aydınlığa çıkarasın diye gönderdik” şeklinde açıklayarak, Kuran’ı Kerim’in faziletinden bahsetti.

Programa Fatih Medreseleri Kavacık Şubesi’nde eğitim gören 5 yaşındaki minik talebe, aynı zamanda Efendi Hazretlerinin (k.s.) çocukluk arkadaşı İhsan Efendi’nin torunu Ali İhsan Kaynar sahneye çıktı. Henüz 5 yaşında olan Ali, “her insan hata eder, ümmetimin en hayırlısı hatalarından tövbe edenidir” hadisi şerifini okuyup manasını açıkladı.

Sünnet

7. yarışmacı olan Emre Köylü, “sünnet” konusuyla ilgili olarak “Ey habibim, kim Allah’ı sevdiğini söylüyorsa sana tabi olsun. Sana tabi olanı bende severim” ayeti kerimesini okuyarak sünnetin öneminden bahsetti. Emre Köylü, “Ey Muhammed ümmeti terk eyleme sünneti, vallahi Muhammedsiz vermiyorlar cenneti” dedi.

Yarışmacıların ardından, jüri üyelerinin değerlendirmelerini yaptığı sırada, Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar bir konuşma yaptı.

Mevla çalışmalarımızı mübarek eylesin

"Mevla yarışmamızı mübarek eylesin” diyerek tüm yarışmacılara ve emeği geçenlere teşekkür eden Bayraktar, “Şükrederseniz Allah arttırırım buyuruyor, ne kadar attırsın isteriz ki, tüm gençlerimiz evlatlarımız, yavrularımız bu işe ulaşsın istemez miyiz, çıksınlar kürsülere din anlatıp İslam konuşsun istemez miyiz” dedi.

Kıskanmak, haset ve kibir yapmaktan sakınmamız gerektiğine vurgu yaparak, “Mevla bu işi tüm dünyaya yaymayı bizlere nasip eylesin. Çünkü Allah buyuruyor; “Nurumu tamamlayacağım” bu nur tamamlanacak Efendi Hazretlerimizinde (k.s.) ‘Ya Rabbi hazır biz varız, bizimle yap bu işi’ ifadelerini kullandı.

Programın sonunda konuların isteği üzerine Dünya 3.’sü Ahmet Sarıkaya tekrar Aşrı Şerif okudu.

Yarışmanın sonucunu ise Araştırmacı İlahiyatçı Yazar Hızır Çakır açıkladı. Dereye giren isimle ise şöyle oldu:

Hoca

1. Mehmet Akdemir

2. Emre Köylü

3. Bahattin Kabak

Talebe

1. Muhammed Ulusal

2. Enes Canpolat

3. Ahmed Eres

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ahmed Eres, Beykoz, Mehmet Akdemir, Muhammed Ulusal, Bahattin Kabak, Emre Köylü, Enes Canpolat, Fatih Medreseleri, Hatip

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"