Kültür

Beykoz, Halkoyunlarıyla ışıl ışıl

Beykoz, Halkoyunlarıyla ışıl ışıl
06.06.2015 21:12
| | |
28853

Foto galeri Video galeri

Beykoz'da Halk Eğitim Merkezi ve Beykoz Artvinliler Derneği'nin ortaklaşa hazırladığı 'Halkoyunları Festivali' gözlerde ve gönüllerde iz bıraktı

Beykoz Halk Eğitim Merkezi ve Beykoz Artvinliler Derneği'nin ortaklaşa düzenledikleri Halkoyunları Festivali'nin bu yıl 5.'si düzenlendi. Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde bir araya gelen yüzlerce Beykozlu, sahneye çıkan 150 kişilik dev gösteride adeta büyülendi. Trabzon'dan Artvin'e ve Gaziantep'ten Kafkasya'ya Kırklareli'ne kadar pek çok yöreden halkoyunlarının sahnelendiği festivalde Ersel Saltaş, Ali Tosun ve Hacer Koptagit'in öğrencileri, Beykoz'un geleceği adına umut verdi.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ve Meclis Üyesi Gülay Demirel'in de izlediği festivali, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Hakan Bekar, TOFD Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe, TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan, Halk Eğitim'in sevilen öğretmenleri Aynur Arslan ile Meral Şuğle de takip etti. Beykoz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Mamur ise gece tamamlanıp da tüm salondakiler alandan ayrılıncaya değin bekledi ve hasta olan bir yakınını festival dolayısıyla geceyarısından sonra ziyaret etmek zorunda kalarak, organizasyon adına büyük bir özveri örneği gösterdi.

‘Halkoyunu için sahneye gelen Beykozlu gençler arasında liseliler olduğu kadar, mezun olan öğrenciler de dikkat çekti’

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'ni tamamen dolduran ve zaman zaman yer bulamayarak, kenardaki merdivenlere oturan Beykozlular, harikulade bir müzik ve halkoyunu ziyafeti çekti. Beykoz'un genç şairlerinden Esra Atabay'ın sunumuyla başlayan Festival Gecesi'nde ilk olarak Artvin Yöresi Halkoyunu sahnelendi. Folklorik dansların 3 bölümde yer aldığı gecede, Trabzon Yöresi Halkoyunu Kız Grubu, Kırklareli Yöresi Halkoyunu, Kafkas Halkoyunu ve Gaziantep Yöresi Halkoyunu, 150 kişi tarafından başarılı bir şekilde icra edildi. Beykoz Kaymakamlığının yanı sıra Beykoz Belediyesi, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Boğaziçi İmam Hatip Lisesi, Şehit Adil Doğan İlkokulu, Akbaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi, Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ila Özsu Kostüm ve Beykoz Artvinliler Derneği, festivale destek olan kurum ve isimlerdi.

‘Kazım Bozbay ve Mustafa Mamur, emeği geçenlere çiçek ve plaket verdi’

Gecenin sonunda sahneye Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ve Beykoz Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur geldi ve hem festivalin mimarı folklor öğretmenlerine hem de gecenin lojistik destekçileri Özsu Kostüm Sahibi Özcan Urtekin ve Beykoz Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun'a plaket ve çiçek takdim etti. Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, kısa bir konuşma yaparak, festivalde sahne alan Beykozlu öğrencilere ve okul yöneticilerine teşekkür etti. Hem folklor oynayarak bir kültürü yaşatan hem de bir anlamda sporu teşvik eden gençleri tebrik eden Kazım Bozbay, bu etkinlik ve halkoyunu kapsamının ilçedeki tüm okullarda yaygınlaşması gerektiğini belirtti. Beykoz Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur da etkinliğin yılda bir kez olmasının yetersiz kalacağını vurgulayarak, "Bu tür etkinlikleri yıl içerisinde daha çok gerçekleştirebilmeliyiz. Örneğin Eğitim ve Öğretim yılının sonunda olduğu gibi başında da böyle bir organizasyonu gerçekleştirebiliriz. 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılı başlangıcında, mesela Eylül ayında benzeri bir organizasyon gerçekleştirebilmek için ilçe yöneticileriyle bir araya gelinebilinir" dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Halk Eğitim Müdürlüğü, Halk Oyunları Festivali, Beykoz Artviniller Derneği

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"