Beykoz halkının tansiyonu oldukça yüksek

  • Güncelleme: 11.02.2020 18:21
  • Okunma: 17467 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Devlet Hastanesi'nde Hipertansiyon Günü nedeniyle gün boyu tansiyon ölçümü yapıldı.
Beykoz halkının tansiyonu oldukça yüksek

Yapılan ölçümlerde Beykoz halkının tansiyonunun genellikle yüksek olduğu gözlemlenirken, tansiyonu ölçülen 300 kişinin % 70 oranında sınırın üzerinde olduğu görüldü.

Beykoz Devlet Hastanesi çalışanları, hastane içinde kurulan masada gün boyu değişik konularda muayene olmaya gelen hastalara ve hasta yakınlarına; boy, kilo ve tansiyon ölçümü yaptı.

Yaklaşık 6 kişinin görev yaptığı Hipertansiyon masasında gün boyu 300 kişinin tansiyonuna bakıldı. Yapılan ölçümler kayıt altına alınırken, ölçümlerde tansiyonu normal düzeyde olan insanlar görülse de genellikle tansiyonlar yüksek çıktı.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Oğuz Ayhan yüksek tansiyonun ciddi bir sorun olduğunu anlattığı açıklamasında, Beykoz Devlet Hastanesi olarak hastane içinde kurmuş oldukları masalarda tansiyon ölçümleri yaparak Beykoz halkının tansiyonunu kontrol altına almaya çalıştıklarını söyledi.

“Zannedilenden fazla hipertansiyon hastası var”

“Tansiyon sinsi bir hastalıktır… İnsanlarımız bunun farkına varmayabilir! Onun için bu taramaları önemsiyoruz.” diye konuşan Dr. Ayhan, tansiyonun genetik etkisi olduğunu da sözlerine ekledi.

“Tuzu azaltmamız gerekiyor”

Halkın gereğinden fazla tuz tükettiğine dikkati çeken Dr. Oğuz Ayhan, “diyetle tuzu azaltmamız gerekiyor… Kilo tansiyonu tetikleyen faktörler arasındadır… Streste yüksek tansiyon üzerinde etkilidir. Ara ara tıbbi kontrol çok önemli, özellikle 50 yaşın üstündeki insanlar bunu mutlaka yaptırmalı ve daha hassas davranmalılar… Tansiyonu kontrol altında tutmak için az önce saydığımız faktörleri önemsemeliyiz” dedi.

Haber Merkezi   

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz