Beykoz halkının ortak iradesi mi?

  • Güncelleme: 09.02.2021 11:09
  • Okunma: 10135 kez
  • Yorum: 7
Daha önce Dost Beykoz’un gündeme taşıdığı yapılaşma projesine karşı kampanya başlatan üniversite öğrencileri projeyi durdurmaya çalışıyor.
Beykoz halkının ortak iradesi mi?

Beykoz’da AVM, otel ve cami yapılacak ormanlık alanın imara açılmasına karşı üniversite öğrencileri kampanya başlatmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde, Beykoz’daki ormanlık alanda yapılaşmaya karşı dilekçelerini teslim etmek isteyen bir grup genç güvenlik engeliyle karşılaştı.

İBB binasının yakınına yaklaştırılmayan dayanışma üyeleri basın açıklamasını yolun kenarında yapmak zorunda kaldı.

Açıklamada, “8 Ocak 2021 tarihinde “İstanbul İli, Beykoz İlçesi, Dereseki Mah. 267 Nolu Parsele İlişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” adlı imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Bugün burada Beykoz Çevre Dayanışması olarak Beykoz Ormanlarının sahipsiz olmadığını ve Beykoz halkının bu imar kararının karşısında konumlanan ortak iradesini göstermek için toplandık. Kararın iptali için imzaladığımız dilekçeleri İBB Planlama Müdürlüğüne teslim ettik” denildi. 

Öğrencilerin orman mücadelesi

Yine açıklamalarında Beykoz halkının iradesini yansıttıklarını ifade eden öğrenciler, “Bölge halkı ve öğrenciler olarak umuyoruz ki bu itirazlarımız ilgili merci olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ulaşır ve gerekli olan işlemler halkın sesine kulak verilerek yapılır.

İklim krizinin kapıda olduğu bu dönemde binlerce ağacın kesilip yerine Villa, AVM ve cami yapılmasında bir kamu yararı göremiyoruz. Tüm yetkilileri bu kararın bir an önce iptal edilmesi için gerekli işlemleri yapmak üzere göreve davet ediyoruz.” dedi. 

200’e yakın yazılı ve 25 bine yakın dijital imza Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim etmek üzere İBB’ye iletildi.

İlgili haber: 

Beykoz’da büyük inşaat başlıyor… Otel, avm, konaklama tesisi, cami, çarşı

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, AVM, Otel, Cami

Yorumlar (7 Yorum)

Erkan (2 ay önce)

Gitsinler işine benim adıma konuşmasınlar. İmar olmadan sosyal alanlar olmadan beykoz köy gibi kalır. Ormanlık alanlar belli hak sahipleri belli. Bu zihniyet imarı iptal ettirdi bizi süründürüyor

Sorgu (2 ay önce)

Yillardir yetkililere sordugumuzda imar planlari hazir bitti bitecek deniyor ama garibanin isine yarayacak imar planlar cikmak bilmiyor. Isin icinde rand olunca hemen nasil da cikiveriyor

Feridun aktaş (2 ay önce)

Yıllardır beykoz hic bir şekilde gelişmedi yerinde sayıyor imar sadece zengin kesimin oturdugu yerlere cıkıyor iyşallah bu beledıye immar işini cözer

Reşit Kılıç (2 ay önce)

Bu orman 2 CHP li kardeşin. Beykoz'a imar çıktığında CHP reddi ile imar iptal edildi!!! Murat Aydın;İsmet Acar'a"Beykoz'lu ev yapamaz ise kimse yapamaz"demişti!! Şimdilik yapın bakalım kahvaltınızı. Eğer şu büyük İstanbul depremi gelirde ;Olan BEYKOZ halkının ailesine olursa;Bu işten kimler mesul ise imar çıkan o ormana BEYKOZ halkı tarafından gömülür.

Yekta Tahmas (2 ay önce)

Başlık bile manidar. Yeşil alanları yok ederek bir azınlığa yer açmak ne demek. Lafa bak bütün Beykoz aynı fikirde mi? Tabiatı bilerek yok eden herkes katildir.

Abuuzeeya (2 ay önce)

Söz sahipleri işi ankaradan hallediyor, ağaç kesilmesin, sincap ağaçsız kalmasın kimse derdi değil. Zenginler acarkentten sıkıldı yeni zenginler de evsiz kalmasın diye bu düzen ormanları da insanları da kurban eder nitekim de yüzbinlerle insan mağdur her yer orman, yeşil alan. zengine her yer villa, allahtan ev yapıp sırtımıza yükletmiyor devlet

Şefik BİÇER (2 ay önce)

Beykoz un geneli gecekondu iken biran önce buraların imara açılması gerekir Ken orman karı imara açmak vatandaş odaklı değil Rand odaklı bir imar olarak görüyorum Beykoz yeşili ile anılmak ister.

Yorum Yaz