Beykoz halkından hükümete uyarı!

  • 0
  • 21883
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!
Beykoz halkından hükümete uyarı!

Muhtarlar Derneği, binlerce kişiyi Beykoz Belediyesi önünde topladı ve Hükümeti uyardı.

Beykoz Muhtarlar Derneği’nin düzenlediği basın açıklaması, büyük bir kalabalığı meydana çekti. Beykoz Belediyesi önündeki alanı tıklım tıklım dolduran Beykozlular, açıklanan rayiç bedelleri protesto etti. Alanı dolduran binlerce kişi “Beykoz bizimdir, bizim kalacak”sloganını hep bir ağızdan söyledi.

Mitingi andıran program, Atatürk ve silah arkadaşları için yapılan Saygı Duruşu ve akabinde de hep birlikte söylenen İstiklâl Marşı ile başladı. Başlangıç konuşmasını yapan Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Ahmet Soylu, 2B için açıklanan rakamların halkta hayal kırıklığı yarattığını dile getirerek, "Milletle devletin barış yasası olarak beklediğimiz 2B arazilerine yönelik açıklanan rayiçler milleti perişan etmiştir" dedi. Geliri 750 ile 1500 lira arası değişen geliriyle Beykozluların, bu bedelleri ödeyemeyeceğinin altını çizen Ahmet Soylu, açıklanan bedellerle birlikte rantçılara gün doğduğunu söyledi ve kürsüyü tüm muhtarlar adına söz alanTokatköy Muhtarı Erkan Atagün'e bıraktı.

Muhtarlar adına kürsüye çıkan Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün"Ben önce kendi adıma Maliye Bakanı'nın bu operasyonuna ses çıkarmayan ya da çaresiz bir şekilde bakan bu Hükümet ve üyelerine oy topladığım için tüm Tokatköy Halkı'ndan özür diliyorum"derken, bu özrünün eğer Hükümet rayiç bedellerle ilgili açıkladığı rakamlarda değişikliğe gitmezse geçerli olacağını belirtti. Maliye Bakanı'nın açıkladığı bu rakamların değişmemesi halinde Hükümet'e oy vermeyeceklerini vurgulayan Erkan Atagün, halka 'Bir daha bu partiye oy vermeyin' diyeceklerini ifade etti.
 

 
Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün şunları söyledi:

 Başbakan Erdoğan'a Çağrı!
 
"Başbakanımızın bizi duymasını istiyoruz. Sayın Başbakan! Bizi sürgün yasasına mahkum eden ve bizi yok sayan Maliye Bakanı'na; bizleri yarın bir gün 'Ya Lanet olsun! Bıktım bu devletle uğraşmaktan, çekeyim gideyim' demeye mahkum eden Maliye Bakanı'na uyma! Bizi dinle!
 
Biz muhtarlar olarak, bir siyasi parti gibi çalıştık. Gece gündüz durmadık. Halkımızın haklarını her platformda, masalara yumruk vurarak anlattık. Ancak adam anlamıyor. Neden anlamıyor? Çünkü diyor ki: 'Bunlar ne kadar bağırırsa bağırsın, 26 gün sonra unutacak'. İşte bu düzenlediğimiz toplantı, Beykozlunun unutmadığının kanıtı olarak düzenlendi. Biz bugünü unutturmayacağız!"
 

 
Basın açıklamasını yapmak üzere son olarak kürsüye gelen Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ise 23 Nisan 2012'de muhtarlar olarak bir miting tertiplediklerini anımsatarak, "O gün olduğu gibi bugün de sizin sesinizi Ankara'ya duyurmak için burada toplandık" dedi. Daha önce 2012 yılında yaptıkları mitinge atıfta bulunan Gül, son açıklanan rakamların önceki rakamlardan yüzde 50 yüksek olduğunu ifade etti. Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül şöyle dedi:
 

 
"Beykoz'da yaşayan insanlara buradan git mi diyorsunuz? Atatürk'ün kurduğu fabrikaların yüzü hürmetine buraya gelmişlerdir. Bu halk, aşıyla işiyle devlete istihdam sağlamıştır. Bu insanlar, çalışmış, üretmiş ve Beykoz'u Beykoz yapmıştır.
 
Beykoz bizimdir, bizim kalacak. Bizler artık Beykoz'da kalabilme mücadelesi veriyoruz. Bu rayiç bedelleri kabul edilemez. Bizler yıllarca siyasetçilere yardımcı olduk, yanında durduk. Bir bedel ödenecekse, ödedik, biz de muhtarlar olarak elimizi taşın altına soktuk. Bizler Beykoz'un işgalcisi değil, gerçek sahipleriyiz"
 
 
Öte yandan Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, Beykoz'da açıklanan rayiç bedel rakamlarını da mahalle mahalle söyledi. İşte o rakamlar:
(Not: Liste, küçük rakamdan büyüğe doğru düzenlenmiştir) 
                       
Kılıçlı  100 lira
 Kaynarca         100 lira
 İshaklı  100 lira
 Ali Bahadır  150 Lira
 Paşamandıra  150 Lira
 Öğümce  150 Lira
 Akbaba  200 Lira
 Dereseki  200 Lira
 Cumhuriyet  200 Lira
Poyraz
 200 Lira
 Mahmutşevket  200 Lira
 Bozhane  300 Lira
 Çamlıbahçe  300 Lira
Tokatköy
 300 Lira
 Polanez  300 Lira
 Ortaçeşme  300 Lira
 Riva  300 lira
 Baklacı  300 Lira
 Yavuz Selim  400 Lira
 Zerzavatçı  400 Lira
 Örnekköy  400 Lira
 Fatih  400 Lira
 Elmalı  400 Lira
 Yeni Mahalle  500 Lira
 Soğuksu  500 Lira
 Rüzgarlıbahçe  500 Lira
 Göztepe  500 Lira
 Göreli Köyü  600 Lira
 Çiğdem  600 Lira
 İncirköy  750 Lira
 Gümüşsuyu  800 Lira
 Çubuklu  1000 Lira
 Kavacık  1000 Lira
 Çiftlik  1000 Lira
 Çengeldere  1000 lira
 Göllü Köyü  100 Lira
 
 
Konuşmalar sık sık "Biz işgalci değiliz! Hırsız değiliz!" ve "Beykoz bizimdir, bizim kalacak" sloganlarıyla kesildi.
 
Meydanları dolduran binlerce kişi tepkilerini dile getirirken, 2B için açıklanan fiyatları protesto eden bir vatandaşın, "İş yok aş yok ekmek yok. Beykozluyu buradan göndermek, amaç bu. Memleketimize dönelim desek memlekete gidecek durumumuz da yok" dediği gözlemlendi.
 
 
Üsküdar ve Ümraniye'den de muhtarlar geldi.
 
Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül’ün yaptığı açıklamanın tam metninde ise şu ifadeler yer aldı:
 
Değerli Beykozlular;
 
Bizler on yıllardır Beykoz’umuzun vazgeçilmez değerleri olarak yaşamaktayız. Bizsiz Beykoz, Beykozsuz biz düşünülemez. Beykoz bizim bir yaşam tarzımız haline gelmiştir. Dedeler torunlarına Beykoz anılarını anlatır, anneler kızlarına Çeşm-i bülbül çeyiz hazırlatır. Delikanlılar boğazda yüzmeyi öğrenir. İhtiyarlar on çeşmelerden su içip, Bostancıbaşı Mustafa ağa camiinde namaz kılarlar. Bizim tarzımızdır Beykoz.
 
Beykoz bizimdir bizim kalacak!
 
Beykoz artık kapanan fabrikaların açtığı yaraları sarmayla uğraşmıyor. Bizi farklı gündemler sardı. Bizler artık Beykoz da kalabilme mücadelesi veriyoruz. Yıllarımızı vererek koruduğumuz Beykoz’umuz da kalabilme korkusu sardı bizleri.İşini gücünü karşılamak için getirildiğimiz Beykoz'da mülkiyet sahibi olabilme sevdamız açıklanan rayiç bedellerle Beykoz’da kalabilme mücadelesine dönüştü.
 
 
Değerli Beykozlular…
 
Bu rayiç Bedeller kabul edilemez...
 
Bizler Yıllarca siyasilerimizin yanında durduk. Beykoz için ne yapılacaksa bizlerde taşın altına elimizi koyalım dedik. Siyaset varsa biz varız, biz varsak siyaset vardır dedik. Beykoz’un geleceği için ne yapılacaksa en önde mücadele etmeye varız dedik. Beykoz bizimdir bize rağmen iş yaptırmayız dedik.
 
Değerli Beykozlular
 
Gün bugündür. Siyaset tarzını ortaya koymuş, vatandaş tasfiyesini resmi rayiç bedellere bağlamıştır.
 
Bu rayiç bedeller kabul edilemez…
Bu satış listesi kabul edilemez…
Beykoz'un satışı kabul edilemez…
Beykozluyu yuvasından edilemez…
 
 
Biz Beykoz'un işgalcisi değil, gerçek sahipleriyiz...
 
Bizler bu yerleri gasp etmedik satın aldık. Bizler buraları sanıldığı gibi ormanlardan açmadık. Bizler buraları uzun yıllardır koruyan, gerçek sahipleriyiz. Beykoz bizlere ecdat mirasıdır. Miras yerlerimiz para ile tekrar satılmak isteniyor. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Beykoz halkının kaderi, birkaç yol bilmez maliye bürokratının eline bırakılmaz. Devlet kendi vatandaşının sorunlarını rant kapısı olarak göremez. Hazine bizim umutlarımızla ve alın terimizle finanse edilemez. Geleceğimiz bir kez daha ertelenemez. Bu vebali siyasette, bürokraside kaldırmaz.
 
İktidara ve bürokrasiye çağrımızdır...
 
Beykoz’u eğer gözden çıkarmamışsanız;
 
Bu fahiş rayiç fiyatlarına dur de!
Sermayenin operasyonlarına dur de!
Bürokratların katliamını dur de!
Koruma kanunlarının zulmüne dur de!
Halka rağmen olan her şeye dur de!
 
Haber Merkezi
 
Taksiciye kimse sahip çıkmıyor
Önceki Taksiciye kimse sahip çıkmıyor
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu