Beykoz halkı unutkan mıdır?

  • 2014.07.20 00:00
  • Okunma: 26128 kez

Kader GÜR


Türk milleti unutkan olarak bilinse de aslında hiçte öyle değildir. Hepimiz, bize yakıştırılan bu milli “hasletimizi” bilsek de ne yazık ki bu konuyla ilgili bir türlü önlem alma yoluna gitmeyiz.

Her seçim dönemi siyasetçilerin, bize yakıştırılan unutkanlığımızdan faydalandıklarını söyleriz, ama bu konu da hiç birşey yapmayız.

Siyasetçiler de bu durumdan her zaman olduğu gibi istifade ederler. Ancak toplum içinde bu durumun istisnası olan bir kesim vardır. Gazeteciler…

Gazeteciler konuşulan, yazılan hiçbir şeyi unutmazlar. Gerektiğinde milletin hafızası olarak ortaya çıkarlar. Ve siyasetçilerin millete unutturduklarını hatırlatma görevini ifa etmeleri nedeniyledir ki kamu görevlisi olarak nitelendirilirler.

Geçtiğimiz günlerde Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği’ni ziyaret eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nden önce bu derneğe geldiğimizde 5 projeden bahsetmiştik. Merak ediyorum acaba içinizde bu projeleri hatırlayan kaç kişi var? Eğer bu projeleri hatırlamıyorsanız, Beykoz’un meseleleriyle ilgili değilsiniz demektir. Bunları bilmiyorsanız afaki konuşmuş olursunuz, öyleyse bizi nasıl yargılayacaksınız? Neyi yapıp yapamadığımızı bilmiyorsanız Beykoz’da yaşıyorsunuz, ama Beykozlu olamamışsınız demektir” dedi.

Yazımın başında belirttiğimiz gibi, Beykozlunun unutkanlığını çok iyi bilen bir siyasetçi olan Yücel Çelikbilek, bu durumu da kendi lehine çevirmeye çalışarak işin gereğini kendi üslubunca yapmış oldu.

Beykoz halkı 1999 yılında Yücel Çelikbilek’i ikinci defa seçmeyerek pek unutkan olmadığını göstermiştir… 2009 Yerel Seçimleri’nde Beykozluların geçmişi unutarak Yücel Çelikbilek’i tekrar iş başına getirdiğini düşünenler büyük bir yanılgı içindedir…

Beykoz halkının seçtiğinin Çelikbilek değil, AK Parti olduğunu da ben tekrar unutanlara hatırlatmak isterim… Birde 29 Mart Yerel Seçim çalışmalarında Şahap Şeker’in birkaç kez vatandaş tarafından Yücel Çelikbilek’e hatırlatıldığını ben unutmadım..

Bunun aksini söylemek, Yücel Çelikbilek’in, bugün o koltukta oturma sebebinin Beykoz halkının unutkanlığı sonucunda olduğu anlamına gelir ki bu Beykoz halkına hakarettir.

Konu AK Parti’den açılmışken, Çelikbilek’in dik duracağım diye taviz vermeme gayretleri bana göre ölçüyü fazlasıyla aşmıştır… Çelikbilek’in üslubu, mensubu olduğu ve binlerce insanın emek verdiği AK Parti’ye ciddi zarar vermektedir… Bunun en canlı örneği geçtiğimiz günlerde Halk Meclisi toplantısında yaşananlardır.

Orada tartışılan veya provokatör olarak nitelendirilen kişi senin partinden olmayabilir… Ona hakaret etmiş olmanı da önemsemeyebilirsin… Fakat o olayın yansımaları ve halk arasında konuşulması kurumun itibarını zedelemiştir.

Yaşanan bunca olumsuzluğa AK Parti İlçe Başkanı ve yöneticilerinin hiçbir tedbir almamış olmasını da anlamak mümkün değil gibi gözükse de, ticari manada oluşturulan bağlar bu durumun engellenmesinin önüne geçmektedir.

AK Parti’nin görüntüsü Beykoz’da her geçen gün bozulmaktadır… Bunun en önemli nedenleri, Başkan Çelikbilek’in dik duracağım diye ölçüyü kaçırdığı ifadeleri, bir diğer nedeni ise önümüzdeki günlerde ciddi manada tartışılacak olan ticari ilişkiler ve bu ilişkilerin muhatabı olan isimlerdir…

Bakalım Beykoz halkı bunları unutacak mıdır?

Yazarın Yazıları