Son Dakika

Beykoz halkı rahat bir nefes aldı

  • 0
  • 9847
Beykoz halkı rahat bir nefes aldı
Beykoz halkı rahat bir nefes aldı

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, konuyla ilgili çok kapsamlı çalışmalar yaptıklarını ve bu oranın % 40 olarak belirlenmesini ilgili komisyona bildirdiklerini açıklamıştı.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon, 2/B olarak tanımlanan orman özelliğini yitirmiş arazilerin satışını öngören tasarıda, rayiç bedel oranını yüzde 70'ten yüzde 50'ye düşürdü.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, konuyla ilgili çok kapsamlı çalışmalar yaptıklarını ve bu oranın % 40 olarak belirlenmesini ilgili komisyona bildirdiklerini açıklamıştı. Başkan Sefer yani düzenlemenin çok isabetli, olduğunu ve Beykoz halkını büyük bir mağduriyetten kurtardıklarını söyledi.

Böylece 2/B'den beklenen ortalama 26 milyar TL'lik gelir de yüzde 20 düşmüş olacak. Belediye ve mücavir alan içi ve dışı ayrımını kaldıran alt komisyon, 3 yılda 6 taksit ve 4 yılda 8 taksit şeklindeki ikili ödeme sistemini kaldırarak, 5 yılda 10 taksit şeklinde tek bir ödeme sistemi getirdi. Komisyon, ilgili idarenin 3 ay içinde bildirimde bulunmaması halinde sit alanları ile kıyı ve askeri bölgelerdeki yapıların hak sahiplerine satılmasının yolunu da açtı. Tasarının ilk halinde 3 aylık bildirim süresi şartı olmaksızın kıyı, sit alanı, askeri bölge ve havzasında kalan yerlerin satılamayacağı kesin hükme bağlanıyordu. 

Tarım, Orman ve Köyişleri 2/B Alt Komisyonu, tasarı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.Taksitler zamana yayıldı

Komisyonda AK Parti milletvekilleri Ali Aşlık ve Hüseyin Samani, son dakikada rayiç bedeli düşüren bir önerge verdi. Önergenin kabul edilmesiyle hükümetten gelen halinde 2/B alanlarının satışında dikkate alınacak yüzde 70 rayiç bedel oranı, yüzde 50'ye düşürüldü. Bu değişikliğin gerekçesi, "zaten haksahibi addedilen vatandaşın fazla bedel ödeyerek mağduriyete uğramaması amaçlanmaktadır" şeklinde açıklandı. Hükümet, 2/B satışından ortalama 26 milyar TL gelir bekliyordu. Rayiç bedeldeki düşüş, hükümetin bu gelir beklentisinde de yüzde 20 oranında azalmaya yol açacak.

Haber Merkezi

BDP Beykoz’da 2. Olağan Kongresini yaptı
Önceki BDP Beykoz’da 2. Olağan Kongresini yaptı
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Sonraki Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz