Beykoz Halkı'nın Güzide Öğretmenleri...

  • Güncelleme: 17.03.2020 15:57
  • Okunma: 13255 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Halk Eğitim Merkezi, yıllardır ücretsiz olarak ilçe halkına meslek edindiriyor ve eğitim veriyor...
Beykoz Halkı'nın Güzide Öğretmenleri...

Bu büyük eğitim seferberliğinin arkasında ise Halk eğitim Müdürlüğü'nün öğretmenleri duruyor. Dost Beykoz, geçtiğimiz yıl ziyaret ettiği Beykoz Halk Eğitim Merkezi'ni bu yıl yeniden ziyaret etti ve güzide öğretmenleri ila onların eserleri olan öğrencileriyle bir araya geldi.

Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. UNESCO'nun tavsiyesiyle tüm dünyada 5 Ekim günü kutlanan Öğretmenler Günü'nün Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanıyor olmasının ise bir sebebi var: 24 Kasım 1928 tarihinde yani bundan tam 86 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e dönemin Bakanlar Kurulu tarafından 'Milli Mektepler Başöğretmenliği' unvanı verilir. Atatürk'ün 100. doğum yılı olan 1981 yılında ise onun Başöğretmen oluşunun yıldönümünde, 24 Kasım'ın ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırılır. Günümüze değin gelen kutlamalar ise 26 Kasım 1992 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girer ve Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşmeye başlar.

“Dost Beykoz, HEM atölyelerinde…”

Dost Beykoz, ilçedeki 'resmî kutlamalar' öncesinde Beykoz'un en önemli öğretmenlerini ziyaret etti ve çalışmalarını haberleştirerek onları 'onore etmek' istedi. Halk Eğitim Merkezi'nde emek veren yüzlerce saygın öğretmeni temsilen ziyaret edilen ‘iki’ öğretmen, Meral Şuğle ve Aynur Arslan'dı. Her iki öğretmen de Dost Beykoz'u sıcak bir şekilde ve muhabbetle karşıladı. Bu sırada yapılan işler de atölyede eğitim gören öğrencilerle birlikte resmedildi.

Halk Eğitim Merkezi'nin Beykoz Şubesi'nde hafta içi her gün ücretsiz olarak eğitim veriliyor. Ekim ayında başlayan dersler Haziran ayına kadar devam ediyor ve mezun olan öğrenciler, MEB antetli sertifika sahibi oluyor. Atölye içerisinde cilt bakımdan saç bakıma kadar pek çok konuda uygulamalı eğitim veriliyor. Bu sırada kimi zaman öğrencilerin kendileri, kimi zaman da Halk Eğitim Merkezi'ne (HEM) gelen kadın ziyaretçiler mankenlik yapıyor. Öğretmen ve öğrencilerin tamamının kadınlardan oluştuğu uygulama atölyesinde, teorik dersler de adeta bir 'yüksek okul' ciddiyetiyle işleniyor.

Öğrenciler çoğunlukla evli ve bir meslek sahibi olmayan ev hanımlarından oluşuyor. HEM'in birbirinden kıymetli öğretmenleri, öğrencilerinin dersleri kadar özel yaşamlarıyla da yakından ilgileniyor. Bir aile ortamının oluştuğu HEM atölyelerinde, öğrencilerine kimi zaman arkadaş, kimi zaman da anne şefkatiyle yaklaşan öğretmenler, saygının ve sevginin en büyüğünü -çoktan- hak ediyor. Zaten mezun olan öğrenciler de iş bulduktan ya da iş kurduktan sonra zaman zaman HEM'e uğrayarak bu saygıdeğer öğretmenlerini ziyaret ediyor, anılarını tazeliyor.

İşte Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'ün özel röportajı ve HEM'in öğretmen ve öğrencilerinin anlattıkları:

Esra Paşalı

Doğma büyüme Beykozluyum. 1979 doğumluyum. 4 çocuk annesiyim. Bu mesleği çok sevdiğim için başladım. Eğitimli olmak istedim ve ileride iş kadını olmayı hedefledim. Bir iş kurmak da istiyorum...

Kadınlarımız hayallerinin peşinden gitmeliler. Hiçbir zaman vakit geç değildir. Ben 36 yaşındayım ancak gördüğünüz gibi buradayım. İyi ki bu dönemde buradaki arkadaşlarımla bu işe atılmışım. Seneye ertelemiş olsaydım belki başaramayacaktım ancak bu yıl başaracağıma inanıyorum.

Hülya Çetin

Aslen Sakaryalıyım ve 6 yıldır Beykoz'dayım. Beykoz'u çok beğendim ve artık “Beykozluyum” diyorum. Sakarya'dayken hiçbir iş yapmıyordum. Buraya ise cilt bakımı için geldim. Aslında kendim için geldim ancak ileride bir yerde çalışabilirim de... Ortamımız çok güzel ve ben çok rahat ediyorum burada...

Jülide Erocak

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fransızca Öğretmenliği mezunuyum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü okuyorum. Hem Fransızca hem Türkçe dersler veriyorum.

Benim cilt bakımı için buraya gelmemin ardında ilginç bir hikâye var. Kızımın yüzünde ciddi problemler vardı, sivilceler vardı. Uzun süre tedavi görmesine rağmen bir sonuç alamamıştı ve gittikçe de kötüye gidiyordu. Sonra bir yakınım aracılığıyla bir Alman firmasıyla tanıştım. Sağlık ve kozmetik ürünleri vardı. Ben bu firmanın ürünleriyle mükemmel bir sonuç aldım kızımın yüzünde... Sonra şunu sordum kendime “Neden piyasada o kadar ilaç ve bakım malzemesi varken bazıları işe yarıyor ve bazıları ise yaramıyor?”. Mutlaka kalite farkı vardı ve bu benim ilgimi çekti. Bunu araştırmam gerektiğini düşündüm ve işin mutfağından başlamak istedim. O yüzden buradayım. İş sahibi olmak isteyen, meslek sahibi olmak isteyen tüm Beykozluları buraya davet ediyoruz.

Hocalarımız yıllarını bu işe harcamış insanlar. Eğitimin içindeler. Burada biz anatomiden tutun da kasların vücudumuzdaki yerine ve işlevlerine kadar pek çok bilgiyi alıyoruz. Yaklaşık 1 aydır buradayız ancak etrafımdaki kişiler “İşi farklı yapıyorsun” demeye başladılar.

Ayşenur Kılıç

Ben de 24 yıldır Beykozluyum. Evliyim, bir kızım var. Buraya mesleğimi çok sevdiğim için geldim ve burayı çok seviyorum. Hocalarımız ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, onlara çok teşekkür ediyorum. Çok güzel hayallerim var ve eğer olursa ben de diğer arkadaşlarım gibi bir iş, bir dükkân sahibi olmayı istiyorum.

Burada çok sıcak ve güzel bir ortam var. Arkadaşlıklar çok güzel...

Yağmur Albayrak

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 26 yaşındayım. Ben de evlendim ve İstanbul'a taşındım. İstanbul'a geldikten sonra iş hayatım bitti ve tamamen ev hanımına dönüştüm. Bir çocuğum oldu ve kendimi ben tamamen dış dünyaya kapatmıştım. Sonra ben bir rahatsızlık geçirdim: Rahim kanseriydim. Tedavi sürecinde ise kendi kendime şöyle dedim: “Ben bu değilim! Bir şeyler yapmalıyım. Çalışmalıyım!” dedim. Bu şekilde hayatıma son vermek istemedim. Arkama baktığımda bir şeyler görmek istiyordum. Sonra Halk Eğitim Merkezi'ne geldim.

İnşallah ben de kendime bir yer açacağım. Güzel bir yer açmayı istiyorum. Öyle bir hedefim var. Buradaki sosyal arkadaşlık çok iyi… Hem derslerde hem de özel yaşamlarımızdaki sorunlarda hocalarımız çok destek oluyorlar. Arkamızdalar. O yüzden çok memnunum.

Cilt Bakım Öğretmeni Meral Şuğle

Sınıftaki öğrencilerin hepsi çok istekli ve çok uyumlu bir sınıf... Onların iyi anlaşması bizleri de mutlu ediyor. Bu yıl çok güzel işler çıkaracağımıza inanıyorum.

Kursumuz Ekim ayında başladı ve Haziran ayına kadar devam edecek. 9 ay sürecek. Mezun olan öğrencilerimiz Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) antetli sertifika alacak. Onlar başarılı oldukça biz de mutlu olacağız tabi ki...

Kuaför Öğretmeni Aynur Aslan

20 yıllık kuaför öğretmeniyim. 1000'in üzerinde eleman yetiştirdim. Çoğunun salonu, dükkânı, çalışanı var. İçlerinde öğretmen olanları var. Onların hepsiyle gurur duyuyorum. İnşallah bu kızlarımızla da gururlanacağım.

Yeni nesil harika... İstekliler ve çok çabuk kavrıyorlar. Çünkü gündemi takip ediyorlar. Çok çabuk anladıkları için biz ders olarak öne de geçebiliyoruz bazen... Hiçbirisi beni zorlamıyor. Çok saygılılar ve seviyeliler. Samimiyet de var.

Burası bir aile yuvası... Biz birbirimizi terapi de ediyoruz. Mevlana kapısı gibi burası "Gel, ne olursan ol gene gel...". Herhangi bir ücret de ödemiyorlar. Öğrendiklerini hem kendi üstlerinde hem de buraya gelen misafir bayanların üzerinde deniyorlar. Yetişecekler... Güzel yetişecekler...

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz