Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım

  • 0
  • 11811
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım
Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, dünyanın yakından takip ettiği Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri sonrası ilk açıklamasını Dost Beykoz’a yaptı.

Kader Gür’ün sorularını yanıtlarken, seçim çalışmalarını ve Cumhur İttifakı’nın bileşenleri ile yürüttükleri kampanya sürecini de değerlendiren Başkan Dilmaç başlıkları şöyle sıraladı:

Çok zor bir işi başardık…

Lider esaslı siyaset yapıyorum…

Beykoz halkı nerede isterse ben orada olacağım…

Siyasetten kopmayacağım…

Ülkede yaşanan birçok toplumsal meselenin ışığında seçimlere hazırlandıklarını ve 33 yıldır içinde olduğu siyaseti hep doğal bir ortamda sürdürdüğünü dile getiren Dilmaç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koymuş olduğu irade sonucunda seçimlerden zaferle çıkmanın mutluğunu yaşadıklarına vurgu yaptı.

Hiçbir zaman insanları ayrıştırma gibi bir düşüncem ve tavrım olmadı. Bunun karşılığını insanlarımız fazlasıyla veriyor. Siyasete çok genç yaşta başladım. Beykoz’u çok iyi tanıdığımı düşünüyorum. Ekip kurarken de deneyimleri rehber edinerek çalışma yapıyorum. Biz Beykoz’da ekip kurarken hiç zorlanmadık. Bizimle çalışmak isteyen insan sayısının çokluğu da bizi mutlu ettiği gibi ekip kurarken de seçenek sayımızı oldukça arttırıyor.

Seçim öncesi AK Parti’nin yapmış olduğu stratejik çalışmalar?

Hiç bir zaman kaybedeceğiz endişesi taşımadım. Biz seçimlere 6 ay önceden tam mamasıyla tüm kadrolarımızla hazırdık. Yaklaşık 1 yıl önce sandıklarla ilgili ciddi çalışmalar yapmamamız gerektiğin, düşündük. Sandıklarda görev yapacak arkadaşların dışında da her okul için bir avukat planlaması yaptık. Biz AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı olarak bu çalışmaları yaklaşık 6 ay önce tamamlamıştık. Süreç içerisinde oluşan eksiklikleri de bir başka arkadaşımızla hemen tamamladık.

Üye sayımızı Beykoz’da 12 bin kişi arttırdık

Beykoz teşkilatı İstanbul’da yapılan çalışmalarda hep en ön sıralarda yer almıştır. İstanbul’da yapılan 3 üye kampanyasının üçünde de birinci olduk. Benim İlçe başkanlığımla birlikte üye sayımızda 12 bin kişilik bir artış sağladık.

14 Mayıs Seçim çalışmaları?

14 Mayıs seçimlerine yönelik her boyutuyla çok sıkıntı yaşadık.  Başkanlık sistemi gereği 50+1 almak zorundasınız. Bu rakamı bulmak içinde ittifaklar oluşturmak zorundasınız. Biz ittifakların ne zaman, kiminle, nasıl yapılacağını, kime nasıl duracağımızı, kiminle nasıl ilişkiler kuracağımızı bunları bile son ay içerisinde öğrendik. Belirsizlik işlerimizi biraz zora soktu.

Dünyanın en büyük afeti yaşandı

Belki de dünyanın en büyük afetini yaşadık… Tam seçim öncesinde denk geldi. Normalde propaganda dönemi başlamıştı. Normalde bizde, nerde nasıl ne yapacağımızı yeniden gözden geçirmek zorunda kaldık. Daha önce yapmış olduğumuz bütün hazırlıkları rafa kaldırdık. Bütün çalışmalarımızı yeniden planlamak zorunda kaldık. Bunların hepsi zamanla alakalı. Biz tam manasıyla son 30 gün çalışabildik. Ama onun öncesinde hiçbir siyasi parti bizim gibi hareketli çalışamadı. Bizim oturmuş bir sistemimiz vardı. O sistem devam etti. Biz Yönetim Kurulu toplantılarımızı her hafta Salı günü yapıyoruz. Biz seçim sonuçlarının belli olduğu pazartesi gününün ertesi günü olan Salı günü yine toplantı yaptık. Seçimi kazandık diye hiçbir zaman çalışmaları boş vermedik. Ben hep şunu söylerim, dünyanın en büyük ve en disiplinli olan sivil toplum kuruluşu AK Parti’dir.

14 Mayıs sonuçlarını nasıl değerlendirdiniz?

Biz ikinci tura kalmayacağını düşünüyorduk. Biz bunun 1. Turda bitiririz demiştik. Ben siyaseti Beykoz’da yapıyorum. Burada insanlarla yüz yüze geliyoruz. İlk turda Beykoz’da yüzde 53’e yakın oy aldık. Beykoz genelde Türkiye ortalamasının tutturur. Bu seçimde biz biraz daha üzerine koymuşuz.

Seçim ikinci tura kalınca biz şok yaşadık

Ben ilk turda bitiririz söyleminde yanıldım. Beykoz olarak Türkiye ortalamasından biraz daha fazla oy aldık Beykoz’da.  Seçim ikinci tura kalınca ilk akşam şok yaşadık. 49,5’te kalınca şok yaşadık ama hemen toparlandık. Bir 15 gün daha çalışacağımızı kabullendik ve yola koyulduk. İkinci turda da yüzde 54 alırız diye düşünüyorduk. Ama biz Beykoz’da bu oyu aldık, Allah’a şükürler olsun. Bu güne kadar en zorlandığımız seçim buydu. Şartlarıyla ilgili çok zorlandık. Yoksa seçimi alma konusunda hiçbir endişemiz yoktu.

Çok zor bir işti bunu başarmak

Düşünün, bir pandemi süreci, ardından hemen yanı başımızda Rusya Ukrayna Savaşı, ardından büyük bir deprem. Bunların her biriyle direkt muhatapsınız. Bu sıkıntıların her birini toparlamak zorundasınız. Ondan sonra da seçime gideceksiniz ve seçimi alacaksınız. 20 yıl iktidardasınız onun üzerine bir seçim daha, çok zor bir işti bunu başarmak. Ama Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu irade, duruşu ve sevk ve idaresi olmasa bu işlerin üstesinden gelemezdik.

Beykoz’da Cumhur ittifakı ile nasıl çalışmalar yaptınız?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’de yapılan yeni değişiklik, yeni İlçe Başkanı, yeni yönetim bir sinerji oluşturdu Beykoz’da. Bu anlamda arkadaşlara haksızlık yapamayız. Onların bize her yerde büyük katkısı oldu. Sadece Cumhurbaşkanımıza verdikleri oy değil, onun dışında Beykoz’da siyasette tolumun önünde olmak. Özellikle seçim günü yapılacak çalışmalarda onların bize çok büyük katkısı oldu. Biz inanılmazı gerçekleştirdik.

Vatan Partisi adına sandıklara müşahit koyduk

Sandıklarda normalde Millet İttifakı 3 parti ile temsil edilmesi gerekiyordu. CHP, İYİ Parti ve HDP. Bizim ise MHP ile AK Parti vardı. Sonra HDP kendi ismiyle değil de, Yeşil Sol Parti olarak seçime girince tablo değişti. Yeşil Sol Parti sandıklara müşahit koyamadı.

Hakan Ekiz Beye teşekkür ediyorum

Biz orada oluşan boşluğu Vatan Partisi ile doldurduk. Vatan Partisi adına AK Parti olarak sandıklara görevli koyduk. Her sandıkta Cumhur İttifakını temsilen 3 kişi vardı. Vatan Parti Beykoz İlçe Başkanı Hakan Ekiz Beye de bu katkıları nedeniyle teşekkür ediyorum. Çok büyük bir olgunluk ortaya koydu, birlikte bir çalışma yaptık.

İttifak ortaklarımızın ilçe başkanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum

Büyük Birlik Partisi ile zaten önceden beri birlikteydik. Onlarda da ilçe bazında bir değişiklik oldu. O arkadaşlarla da çok uyumlu çalıştık. Bu arkadaşlarımızın her biriyle zaman içinde bir temasımız olmuş. Birbirimizi tanıyoruz. Onun için koordine olma konusunda zorlanmadık.

Mesela Yeniden Refah Partisi Beykoz’da güzel oy aldı. Bizimle birlikte hareket eden 3 partinin de ilçe başkanları yeni değişti. Ona rağmen teşkilatlarına çok hâkimdiler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Millet İttifakına karşı özel bir strateji oldu mu?

Millet İttifakı bileşenleri ile seçime yönelik her hangi bir temasımız olmadı. Ama Beykoz’da siyaset başka, dostluklar başkadır. Oturup istişare yapabileceğimiz bir hukukumuz her zaman vardır. Hiç birbirimizi kırıp dökmedik. Miting alanlarını ortaklaşa paylaştık. Beykoz Ortaçeşme Meydanında biz miting yapmadan önce İYİ Partinin orda süslemesi ve çadırları vardı. Ben arkadaşlara rica ettim kaldırdılar. Biz Murat Kurum bakanımıza orada miting yaptık. Bizden sonra CHP miting yapacaktı. Aynı şekilde aradılar bizi, bizde çentilmence bayraklarımızı indirdik. Seçim çalışmalarını uyum içinde yürüttük.

Cumhurbaşkanının ikinci turda Beykoz’a gelişi nasıl etki yaptı?

Önce şunu söylemem gerekiyor. Bir daha Beykoz’da böyle bir miting olacağını düşünmüyorum. Biz geçmişte, bir gecede 10 bin kişiyi organize ederek Beykoz’da miting yaptık. Öyle bir teşkilat yapılanmamız var. O dönemin Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki’ye yaptık. Teşkilatın burada çok büyük emeği var.

Son miting Beykoz’a avantaj sağladı

Tabii ki Cumhurbaşkanımızın 2023Seçimleri propaganda sürecinin en son mitingini Beykoz’da yapması bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Miting organizasyonun katılıma çok büyük faydası oldu. En önemli şey bu. Miting gününün Cumartesi olması ve havanın ve saatin de müsait olması miting için şartlar çok elverişliydi. Bu miting saat 12’de olsa bu denli görkemli olmazdı. Alanla ilgili de görsel olarak belki de bu güne kadar İzmir mitinginden sonra en iyi miting Beykoz’da yapıldı diyebiliriz. Allah’a şükrediyorum. Beş yılım bitti İlçe Başkanlığımda 6. Yılın içindeyim. İlçe Başkanlığım sürecinde hiçbir işimi eksik yapmadım. İşimizi son derece ciddiye alıyoruz. Disiplin başarı getiriyor.

Miting Beykoz’a nasıl kaldı?

Bunun üzerine Cumhurbaşkanımızı değerlendirdiğiniz zaman sonuç kaçınılmaz oluyor. İkinci turda miting konusu ise 14 Mayıs’ta en yüksek oyu alan İstanbul’da iki ilçede yapılacaktı. Bir Avrupa bir Anadolu yakasında düşünülüyordu. Avrupa yakasında en yüksek oyu alan ilçe Esenler oldu. Anadolu yakasında ise Sultanbeyli oldu. Orada ilk tur öncesi bir miting yapılmıştı. O nedenle oradan da sekince Pendik gündeme geldi. Orada da 2 ay önce bir açılış yapılmıştı. Bu şekilde iş Beykoz’a kaldı.

İki seçim arasında oyunu en çok arttıran 2. İlçe olduk

Beykoz normalde önceki seçimlerde Anadolu yakasında ortalamada 8. sıralardaydı.  Şu anda 3. sıralara tırmandık. Beykoz’u önceki seçimlerde bir sol, bir sağ parti kazandırdı. AK Parti’den sonra bu kültür yok oldu. Biz Beykoz’u kazandıktan sonra kimse elimizden alamadı. Bizden önce görev yapan arkadaşların her birinin çok emeği var. Biz bu dönem insanüstü bir çalışma yaptık. Başardık kardeşim. Veriler ortada. 14 Mayıs ile 28 Mayıs arasında oyunu en çok yükselten 2. ilçe biziz. Cumhurbaşkanımızın mitinginin bu oranlarda ciddi etkisi var. Sinerji oluştu. Her yer AK Partili. Karamsar seçmen bundan etkilendi.

Bizim iki seçim arasında belirlemiş olduğumuz strateji şu oldu. Bize ilk turda oy vermeyip, ikinci turda bize oy verebilecek olan insanları bire bir ziyaret ettik. Mesela, Cumhuriyet Mahallesinde yaklaşık olarak oyumuz yüzde 5,5 arttı. Kime nazımız geçerse, sandıkları bire bir analiz ettik. Bize oy vermeyen insanların neden oy vermediklerini tespit ettik, bire bir arkadaşlarımız o vatandaşlarımızla görüştü. AK Parti 1 oyu bile önemsiyor, ona kıymet veriyor. ‘Sen olmazsan bir eksik kalır’ anlayışıyla hareket ettik.

Seçmenimizi sandığa taşıdık

Bizi en çok düşündüren şey seçmeni nasıl sandığa taşıyacağız konusu oldu. Bir önceki seçimde vatandaş oyunu vermiş. İkinci turna vatandaş, nasıl olsa bu iş halloluyor düşüncesiyle bırakıp gitmeye çalışanlar oldu. Memleketine, işine gücüne giden oldu. Biz bu insanların gitmemeleri için bire bir temas kurduk. Oy kullanabilmeleri için bütün giderlerini karşılayacağımız söyledik. Özellikle Karadeniz bölgesinde çay sezonu, çaya giden insanları aldık İstanbul’a geri getirdik. Oy kullandı, tekrar geri gönderdik. Bunların her biri bire bir çalışma…

Cumhurbaşkanı sizce yeni dönemde nasıl bir politika izleyecektir?

Dikkat ettiyseniz bizim artık balkon konuşmaları bir gelenek haline geldi. Cumhurbaşkanımızın her seçim balkon konuşmalarına dikkat edin, karşıdaki insanlar ötekileştirmeden, bu seçimin bir sonuç olmadığını, intikam duygusuyla hareket edilmemesi konusunda uyarılarda bulunur.

Bu seçim sonucunda da hemen hemen aynı mesajları verdi. Birbirimizi anlamamız gerektiğine vurgu yaptı. Birlikte olursak daha başarılı oluruz.  Önümüzde sıkıntılar var. Şu bir gerçek ki, biz bu ekonomiyi en kısa zamanda halletmemiz gerekiyor. Bu ekonomik sıkıntının ortadan kalkması için birlik beraberlik gerçekten güzel bir sinerji oluşturur.

Bir önceki kabine bu kadar en az eleştirilen kabine oldu…  Yeni kabine ise daha bir ehil insanlardan oluşuyor. Daha bilinen, tanınan birçoğu bürokrasinin içinden gelen başarıları tescillenmiş insanlar. Hiçbir olumsuzluk söz konusu değil.

Seçim çalışmalarında Beykoz Belediyesini sahada nasıl gördünüz?

Genelde olumlu şeylerle ile karşılaştık. Yani yapılmış olan fiili işler Beykoz’da kendini göstermiş. Beykoz Belediyesinin yapmış olduğu olumlu çalışmalarında bize katkısı var.

Muhammed Hanefi Dilmaç bundan sonra ne yapacak?

Birileri benimle ilgili yorumlar yapıyorlar. Ben lider esaslı siyaset yaparım. Cumhurbaşkanım ne derse ben onu yaparım, bizde hep öyle olmuştur.

Beni ilçe başkanlığına Cumhurbaşkanımız getirdi. Biz siyasette ilerisiyle ilgili şunu yapacağız, bunu yapacağız diye bir kültür yok.

Beykoz halkı beni nerede görmek isterse orada olacağım

Ama ben siyasetten kopmayı düşünmüyorum. Otuz üç yıldır siyasetin içerisindeyim. Siyasetin içerisinde olacağım. Bizi vatandaş nerede görmek isterse, siyasi önderlerimizde uygun görürse nerede isterlerse orada olacağım.

Erdoğan ile birlikte hiç seçim kaybetmemeyi üç kelime ile özetler misiniz?

Allah'a şükürler olsun.

Dost Beykoz Özel Röportaj / Kader Gür

Beykoz Spor Kulübü için olağanüstü kongre istediler
Önceki Beykoz Spor Kulübü için olağanüstü kongre istediler
İshaklı hazırlık maçında Anadoluhisarı ile berabere kaldı
Sonraki İshaklı hazırlık maçında Anadoluhisarı ile berabere kaldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz