Yaşam

Beykoz halkı her zaman mazlumların yanındadır

Beykoz halkı her zaman mazlumların yanındadır
25.03.2015 13:28
| | |
10771

Foto galeri

Suriye‘de devam eden savaşta başta çocuk ve kadınlar olmak yaşanan dramlara dikkat çekmek üzere tanıtım programı düzenlendi.

Beykoz İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, mülteci ailelere dikkat çekmek üzere Beykoz Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde “Savaşın Çocukları” isimli bir belgesel gösterimi yaptı.

Mülteciler bize Ensar olabilme fırsatı sunmuştur

Beykozlu kadınlardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu tarafından takip edilen programın açılış konuşmasını  İlçe Vaizi Ayşe Nur Kapusuz yaptı. Bayan Kapusuz, Ensar ve Muhacir kavramları üzerinde durarak  ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemizde kamplarda ve belki de mahallemizde komşularımız olarak yaşayan mülteci ailelerin bize bugünün ensarı olabilme fırsatını sunduğunu söyledi.

Peygamberimizin, ‘müminler tek bir vücut gibidir’ hadisi üzerine yaşamamız gerektiğine vurgu yapan Kapusuz, Beled Suresi’nde bildirildiği  şekilde ahretin sarp yokuşunu aşabilmek için yetime ve yoksula sahip çıkmamız, birbirimize merhameti tavsiye etmemiz gerektiğini dile getirdi.

En hayırlı ev içinde yetim barındırandır.

İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Abdullah Güldalı ise konuşmasında; yetimlere vurgu yaparak, en hayırlı evin içinde bir yetimin barındığı ev olduğunu bildiren hadisi şerifi hatırlattı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri başkanlığının İHH ile yürüttüğü her sınıfa bir yetim kampanyasını anlatan Güldalı bu kampanyaya katılan kursiyerlere ve hocalarına teşekkür etti.

Daha sonra “Savaşın Çocukları” belgeselinin yönetmen yardımcısı  Elif Aydın,  savaş mağduru çocuklar ve ailelerinin son durumları  hakkında kısa bilgiler vererek bölgede devam eden savaşın aileleri göçe zorladığını dile getirdi.

Elif Aydın, bu ailelerin kamplarda gerçekten zor şartlar altında yaşadığını, bunun unutulmaması ve onlara yardım konusundaki duyarlılığın kaybolmaması gerektiği inancıyla Suriye’deki ve ülkemizdeki mülteci kamplarında yaşayan çocuklarla görüşerek bu belgeseli çektiklerini kaydetti.

Büyük bir duyarlılıkla izlenen belgeselin ardından, Tokatköy Mahallesi'nde yaşayan ve iki çocuğu Suriye’de kalan, üç çocuğu ve eşiyle iki yıl önce Türkiye’ye gelip Beykoz’a yerleşen mülteci anne  Sena Hanımla yapılan kısa söyleşi ile program sona erdi.

Yaşadıkları zorlukları ve sıkıntıları anlatan ve kendilerine gösterilen kardeşliğe teşekkürünü kelimelere dökmekten acziyetini  ifade eden Sena Hanım, “dualarımız daima sizlerle” derken gözyaşlarına hakim olmadı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Beykoz Müftlüğü, Mülteci, Ensar, Ayşe Nur Kapusuz, Muhacir, Abdullah Güldalı, Elif Aydın, Tokatköy, Belgesel, Konferans, Savaşın Çocukları

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"