Beykoz halkı gözüyle

  • 27.11.2020 23:13
  • Okunma: 5461 kez

Pandemi dönemini tüm ülkemizde olduğu gibi Beykoz’da ağır geçiriyor. Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Allah rızası için mecbur olmadıkça evden çıkmayalım. Yüzümüzde maske, aramızda mesafe, temizlikte hijyen aklımızdan çıkmasın. Herkes üzerine düşen görevi yapıyor, yapamıyor, ya da yapmıyor. İşte bu çerçevede Beykoz halkının gözüyle yansımaları buradan satırlarıma dökeceğim.

Herkes eteğindeki taşları tutup bağrına taş basabilir. Lakin bizim öyle bir derdimiz yok. Dökeriz taşları, yararız başları, sileriz gözyaşları ve hevesli değiliz karakaşlara…

Beykoz’un yeni Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli göreve başladı. Beykoz’da bir ilk oldu. İlk kadın kaymakam, ilk türbanlı kaymakam. Protokolde olanlar ve bu işlerle ilgilenenler tarafından biliniyor. Bunun haricinde yok.  Gittiği ve dolaştığı yerler belli kalıpların dışına çıkmıyor.

Başkanımız Murat Aydın, sanılanın ve beklenenin üzerine fotoğraflar veriyor. Görevini başkanlık makamında yapmıyor. Kendisi sürekli halkın içinde. Standartların üzerinde başkanlık yapıyor. Birde imar sorunu öngörünüm çözülürse, mülkiyetten sonra imar bayramlarını yaşarız.

AK Parti, Beykoz İlçe Kongresini tamamladı. Muhammed Hanefi Dilmaç, görevine güven tazeleyerek devam ediyor.  Muhammed Hanefi Dilmaç Beykoz’un gözbebeğidir. Beykoz halkının Dilmaç’a bakışını ve kongre sürecini yazmayacağım. Çünkü Dilmaç atın üstündeyken pek duymuyor, pek kulak vermiyor. Attan indiğinde yazacak ve söylenecek sözümüz çok olacak. AK Partiyi tekrar eski günlerine getirecek olan AK Partinin kendi öz evlatları ve gençleridir.  Dışarıdan katılan ANAP, DSP, SP, MHP ve CHP’den gelen devşirmelerden partiye bir fayda gelmemiştir.

Evli evine, köylü köyüne           

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, her kesimin pozitif baktığı bir başkan. Tıpkı Hulusi Kentmen gibi. Sevecen, babacan bir figür. En çok eleştiriyi AK Partililerden alıyor. Ne hikmetse muhalefet etmediğinden sadece AK Partililer yakınıyor. CHP örgütü içinde bir esas oğlan beklentisi var ama nereden zuhur edecek bilemiyorum.

İyi Parti İlçe Başkanı Akif Taşdemir’i yıllardır tanırım. Gerçekten Beykozlunun bir ağabeyidir.

MHP İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Cumhur İttifakının iyi bir neferi. Teşkilatın hâkim, üyeleriyle sürekli istişare içinde olarak, teşkilatını iri ve diri tutuyor. Birde meclis üyelerinin Belediye Meclisi’nde konuşmasını sağlasa, bütünlük oluşacak.

Beykoz’un muhtarları pandemi sürecinde bence sağlık çalışanları kadar kutsal görev yapıyorlar. Ekonomik imkânım olsa hepsine birer altın madalya takardım. Birçoğu korona oldu. Halk birinci derecede temasını muhtarlarla yaşıyor. Rabbim hepsinin yardımcısı olsun.

Yöre derneklerinin, dernekler birliği ne yapar, ne eder? Bunu şundan soruyorum. Dernekler Birliği’nin kuruluş ve çalışma felsefesini bilenlerdenim. Çok etkin, yıllar içinde söylemde yaptılar, eylemde yaptılar. O günlerin kahramanlarından; İsmet Konca, Adnan Çeliker, Bilal Karabacak, Hayrettin Özbay, Hasan Karakaya, Sacit Kaya, Süleyman Çalık ve Özkan Ayduğan’a sormak lazım bugünkü derneklerin durum ve ahvalini.

Belediye Meclis üyelerini, Beykoz halkı pek tanımıyor. İstisnalar hariç. Bunda pandeminin etkisi olabilir. Ya da pandemi bir fırsat olabilirdi. Meclis üyeleri daha göz önünde, halkla içi içe olabilirlerdi. Muhtarlarla kıyaslama yapıldığında, ben hiç korona olan meclis üyesi duymadım.  Siz duydunuz mu?  Allah korusun olmalarını da istemeyiz. Yazımı yazdıktan sonra CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz'in korona olduğunu duydum, hızlıca iyileşiyormuş, 'geçmiş olsun' diyorum

Beykoz’da hayat bir şekilde devam ediyor. Yaşamın içinde her şey ile karşılaşabiliyoruz. Ahmet Hulusi Batu, Beykoz’da çok saygı duyduğum ender kişilerden birisidir. AK Parti kongresinde delege listesine konulmamasının kelime karşılığını bulamıyorum.  Batu’nun yazılmadığını bildiği halde, kendisinin yazılmasını onaylayan kişinin ben olsam Batu Başkanım, bundan sonra ne evine giderim, ne çayını, çorbasını içerim. Ne de muhabbetime yanaştırırım.

Pandemili günlerde Beykoz halkının yakından tanıdığı, kardeşim gibi sevdiğim Hasan Kurt’u kaybettik. Mekânı cennet olsun.

CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu zaman zaman bu sütunlardan övgümü almış birisidir. Kendini tek kişilik bir oyuncu olarak görme. Takım oyununa uyum sağla. Sağlayamıyorsun, onun için standupçu olarak kalıyorsun. Sonra bir görünüp kaybolanlardan olursun. Benden söylemesi. Yapabiliyorsan Büyükşehir Meclis Üyesi olarak Beykoz Korusunun halkın kullanımına açılmasını sağla. Beykoz halkı Beykoz Korusunun yarısını kapalı olduğu için kullanamıyor.  Sorabiliyorsan, R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nun ismini söktüler.  Beykoz’un çok değerli ismini sökmek kimin haddine… Yapabiliyorsan tekrar aynı isme kavuşsun.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Bünyamın Korkmaz ile kısa bir sohbetimiz oldu. Kanaatim önceden çok eleştirdiğim dışarıdan gelmeleriydi. Tanıdıktan sonra Başkan Murat Aydın’ın neden getirdiğini anlamak daha kolay oldu. Bende olsam getirirdim.

CHP eski İlçe Başkanı Sevgili Metin Çanak ağabeyimizi koronandan kaybetmiş bulunuyoruz.  Mekanı cennet olsun. Sevenlerine başsağlığı diliyorum.  

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları