Beykoz Halkı CHP tarafından yok sayılmaktadır

  • 2
  • 8359
Beykoz Halkı CHP tarafından yok sayılmaktadır
Beykoz Halkı CHP tarafından yok sayılmaktadır

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Boğaziçi Öngörünüm bölgesinin imar barışı kapsamından çıkarılmasına tepki gösterdi.

Yapmış olduğu basın açıklaması ile CHP’yi hedef alan AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nin, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesini İmar Barışı kapsamının dışına çıkarmasını, “Beykoz halkı CHP tarafından yok sayılmaktadır” şeklinde yorumladı.

Dededen kalan miras, mülkiyet sorunu

Beykoz’un, İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri açısından en güzide ilçesi olduğunu ve bununla birlikte mülkiyet ve imar açısından kadim sorunları üzerinde barındıran bir yapısı bulunduğunu ifade eden Dilmaç, “dededen miras gibi uzun yıllardır süregelen mülkiyet ve imar problemleri hemşerilerimizin yaşamları açısından en önemli sorunların başında gelmektedir.” dedi.

Beykoz’un sorun teşkil eden hususlarının, teknik olarak çözüme odaklanmaktan öte büyük oranda siyasi tartışmalara konu edildiğini ifade eden Dilmaç, “son 35 yılda yapılan bütün kanuni düzenlemelerin CHP tarafından adeta Beykoz halkı yok sayılarak sürekli mahkemelere taşındığını söyledi.

Öyle ki;

Rahmetli Turgut Özal döneminde verilen tapu tahsis belgeleri 1986 yılında CHP tarafından Anayasa Mahkemesi yoluyla iptal ettirilmiş,

Yine aynı zihniyet, 1995 yılında Beykoz’u Doğal Sit Alanı ilan ederek tapu tahsis belgeleri üzerinden tapu alınmasını engellemiş,

Beykoz’un mülkiyet sorununu önemli oranda çözüme kavuşturduğumuz 2B Kanunu CHP tarafından mecliste engellemeler, Ahmet Necdet Sezer tarafından verilen veto kararları ve yasanın defalarca Anayasa Mahkemesine götürülmesi sürecin uzamasına neden olmuş,

İBB mülkiyetinde bulunan ve Beykozlunun üzerinde yerleşik olduğu parsellerin trampa yolu ile kullanıcılarına satışını da yine CHP zihniyeti engellemeye çalışmıştır.

AK Parti olarak bütün bu engellemelere rağmen “Beykozlu Beykoz’da kalacak” diyerek mülkiyet problemlerinin çözümüne yönelik kanuni düzenlemeler yaptık. İktidara geldiğimiz 2002 yılından bugüne ülkenin yıllardır süregelen pek çok konusunu çözüme kavuşturduğumuz gibi, Beykoz’un mülkiyet konusunu da büyük oranda çözdük. Beykoz’un imar sorunlarının çözümü için de çalışmaya devam ediyoruz.

2B Kanununu hayata geçirmek CHP tarafından yaklaşık 10 yıl geciktirilmiş olsa da sonuç olarak Beykoz’un mülkiyet sorunu büyük oranda çözüme kavuşturulmuştur.

2018 yılında çıkarılan İmar Barışı Kanunu ile ilçemizde bulunan yapıların kayıt altına alınması, resmi bina hüviyeti kazanması ve dolayısıyla pek çok haktan yararlanması sağlanmıştır.

İmar Barışı Kanunu’nda kapsam dışında kalan Boğaziçi Öngörünüm Alanlarının kapsama dahil edilmesi hususunda AK Parti İl ve ilçe Başkanlığımız ile Belediye Başkanlığımızın birlikte yürüttüğü yoğun çalışmalar neticesinde 2019 yılında yasaya eklenmiştir. Böylece Öngörünüm bölgesinde kalan hemşerilerimizin İmar Barışı hakkı ve kazanımlarından faydalanması sağlanmıştır.

Ana muhalefet partisi CHP ise bu zorlu süreçte destek olmak yerine geçmişte olduğu gibi Beykozlunun yararına olan tüm çalışmalara engel olmuş, hala daha engel olmaya devam etmektedir. Son olarak CHP, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesine Yapı Kayıt Belgesi alma hakkı getiren kanuni düzenlemeyi her zaman olduğu gibi Anayasa Mahkemesine taşımıştır. Anayasa Mahkemesi de, CHP’nin başvurusu üzerine geçtiğimiz günlerde ilgili düzenlemeyi iptal etmiştir. İptal kararının hangi sonuçları doğuracağı konusu Beykozlu hemşerilerimizi tedirginliğe sevk etmiş, adeta devletin vatandaşıyla barışmasına engel olunmuştur.

Beykoz’un ve Beykozlunun yararına olan hususlar siyaset üstü tutulmalıdır.  İktidarıyla muhalefetiyle Beykozlunun dededen miras sorunlarını çözmek sorumluluk sahibi her siyasinin vazifesidir.

Biz AK Parti olarak Beykoz’un ve Beykozlunun hayatına olumlu katkı yapabilecek her hususta bedeli ne olursa olsun çalışmaya ve nihayetinde yaşanılabilir bir Beykoz’u hep beraber oluşturmaya kararlıyız.

Bu bağlamda yaklaşık 20 yıldır Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye sevdasıyla sürdürdüğümüz mücadelemizde, Beykoz’un ve Beykozlunun yanında olduk olmaya da devam edeceğiz.

Saygılarımızla

Muhammed Hanefi Dilmaç /AK Parti Beykoz İlçe Başkanı

Havadan, sudan
Önceki Havadan, sudan
Beykoz 1908, lider Leventspor’dan 1 puan alabildi
Sonraki Beykoz 1908, lider Leventspor’dan 1 puan alabildi
Yorumlar (2 Yorum)

Query (2 yıl önce)

Yav he hee. Siz cok dusunuyorsunuz halkini. Turkeyenin en pahali tarim arazilerine sahip olduk sayenizde. imar vermeyecektiniz 2b tapusuda vermeseydiniz. Belediyeni kasasini paramizla doldurdunuz ama bizim icin degil kendiniz icin harciyorsumuz. CHP neyse sizde osunuz hicbir farkiniz kalmadi gozumuzde

Muro (2 yıl önce)

Müdür Bey'in yeşil kürkü Yeni çıktı bu türkü, müdür bey izin verdi söylenecek bu türkü, sayın Dilmaç bey bilmiyor mu özel kanunla belirlenen bir bölgeye genel kanunla muamele yapılmayacağını, Boğaziçi imar kanununun değişmesi gerekiyor, 12 Eylül askerî vesayet in yapmış olduğu kanunları değiştirecek, 17 yıl oldu iktidara geleli, hâlâ yerim dar diyor,

Yorum Yaz