Beykoz Görentaş Derneği, Bozkurt için seferber oldu

  • 19.08.2021 12:16
  • Güncelleme: 19.08.2021 12:24
  • Okunma: 3627 kez
  • Yorum: 0
Beykoz İncirköy’de Merkezi bulunan Kastamonu Bozkurt İlçesi Görentaş Köyü Derneği sel bölgesine katkı sağlamak için yoğun bir çalışma yürütüyor.
Beykoz Görentaş Derneği, Bozkurt için seferber oldu

Görentaş Derneği Başkanı Erol Yılmaz, çalışmaları yürüttükleri bölgeden Dost Beykoz’a çarpıcı açıklamalar yaptı.

Sel felaketini ilk haber aldıkları andan itibaren yoğun bir tempo içine girdiklerini söyleyen Erol Yılmaz, Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık, İl Genel Meclis üyesi Mustafa Kartal, Meclis üyesi Musa Kaşıtoğlu aynı zamanda Abana Belediye Başkan Yardımcısı Feridun Yıldız ve ilgili köy muhtarı Mustafa Erkan ile irtibata geçtiklerini belirtti.

Beykoz İncirköy’deki dernek merkezinde acil bir toplantı yaptıklarını ve alınan kararla yarım kampanyası başlattıklarını ifade eden Yılmaz, bölge ile kurmuş oldukları irtibatla ihtiyaç listesi hazırladıklarını ve hemen akabinde ihtiyaç teminine başladıklarını söyledi.

Ekibimiz, Pazar akşamı Beykoz’da yüklenen iki tır malzeme ile bölgeye hareket eden Görentaş Derneği Yöneticileri, İncirköy Mahallesi Muhtarı Alaeddin Kartal ve Zerzavat Mahalle Muhtarı Emre Çankaya ile birlikte bölgeye intikal etti.

İhtiyaç talebinde bulunan kurumlara malzemelerini teslim eden Beykoz ekibi daha sonra tırlardaki malzemeleri yine kendileri temin ettikleri Abana’daki depoya indirdi.

Eczacılar Birliği’nin Bozkurt’ta bulunan tırına Beykoz Ak Eczanesi, Çukurçayır, Rüzgarlıbahçe Alp ve Çubuklu Tiryaki eczanelerinden temin ettikleri ilaçları teslim ettiklerini söyleyen Erol Yılmaz, Abana’da bulunan yaklaşık 30 kişilik gönüllü ekiple, 6 tane 4x4 pikap ve 1 minibüs 3 doblo araç ile Görentaş, Alantepe, Keşlik, Kirazsökü, Koçcuvaz, Sakızcılar, Kutluca, Kızılcıelma, Şeyhoğlu, Köseali, Dursunköyü, Çiçekyayla ve Zalama köylerine 350 gıda kolisi dağıtımı yaptıklarını ifade etti.

Erol Yılmaz ayrıca 1600 çift ayakkabı, 650 çizme, temizlik malzemeleri, battaniye, kürek, küçük tüp, büyük tüp, bay bayan iç giyim, dış giyim,1700 bebek maması, hijyen paketleri, halı yorgan, oyuncak, çocuk kıyafetleri dağıtımını yaptıklarını belirtti. Tırların hazırlanmasında büyük destekleri olan Lümes Cam A.Ş Sahibi Burhan Selsevil’e de destekleri nedeniyle teşekkür eden Erol Yılmaz şöyle devam etti:

Bölgede yaşanan felaket gerçekten çok büyük. Özellikle Bozkurt ilçemiz tamamen yok olmuş durumda. Can kayıplarımız ortada, kayıp olan kişi sayısı ortada. Korkumuz önümüzdeki günlerde can kaybı sayısının daha da artması.

Evlerin 1. ve ikinci katları kullanılmaz halde birçok kişi yurtlarda. Önümüzdeki günlerde temizlik yapılıp vatandaş evlerine döndüğünde ihtiyaç daha fazla olacak. Onun için yardım gönderirken; sivil toplum kuruluşlarından Afad, Kızılay veya belediye başkanlarımızı ile irtibata geçerek ihtiyaç dahilinde malzeme göndermeleri ikinci el eşya asla gönderilmemesi bölgede bulunan kurumların isteğidir.

Yine Bozkurt’ta bulunan 300 esnaftan 296 esnafın dükkânı raf dahil kalmayacak şekilde kullanılamayacak durumdadır. Dün itibari ile evini terk eden kiracı ev sahibi fark etmeksizin her aileye 3 bin TL yardım Bozkurt’a gelen Ziraat Bankası mobil aracından vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Araç hasar kayıtları pazartesi itibari ile alınıyor, devletimiz ve Türkiye geneli tüm belediyeler neredeyse iş makineleri ile bölgede.

Bozkurt Köylerimizin neredeyse hepsinin yolları tamamen her noktadan olmasa da en az bir noktadan açılmış durumda. Birçok köyümüzün sel felaketinde suları kesilmiş, yolları yıkılmış ama bildiğimiz kadarı ile köylerde can kaybı yoktur.Önümüzde günlerde bölgeden gelen ihtiyaç taleplerine göre yine yardımlarımız devam edecektir.

Haber Merkezi