Beykoz Göksu Evleri Bilgin Akademi Anaokulu

  • Güncelleme: 08.03.2020 19:26
  • Okunma: 16397 kez
  • Yorum: 0
Türkiye'de en çok tartışılan eğitim sistemini masaya yatıran Dost Beykoz, devlet teşvikleriyle cazip hale getirilmeye çalışılan özel okulları mercek altına alıyor.
Beykoz Göksu Evleri Bilgin Akademi Anaokulu

AK Parti hükümetlerinin en çok tartışılan politikaları arasında olan eğitim sistemini masaya yatıran Dost Beykoz, devlet teşvikleriyle cazip hale getirilmeye çalışılan özel okulların kapılarını aralıyor.

Her sayısında özel bir okulun tanıtımını yapacak olan Dost Beykoz, ilk olarak Göksu Evleri içindeki Bilgin Akademi Anaokulu’nu ve ekibini okuyucularıyla buluşturuyor.

Hangi okul nasıl eğitim veriyor…

Teknolojik olanaklar kullanılıyor mu?

Eğitimcilerinin akademik kariyeri nedir?

Çocuk psikolojisi üzerinde uzman isimler çalıştırılıyor mu?

Yöneticileri eğitim sistemine ne kadar hâkim?

Beykoz Göksü Evleri içindeki Bilgin Akademi Anaokulu’nun kapısını çalan Dost Beykoz,  okul kurucuları Demet Mutaf, Seray Direk ve Okul müdiresi Nursev Aydemir ile görüştü.

İlk bakışta muhteşem bir görüntü ile karşılaştığımız okulda Kader Gür’ün sorularını Nursev Aydemir cevapladı…

16 yıllık eğitimciyim

16 yıldır eğitim hayatının içerisindeyim. 12 yılım devlet okullarında görev yaptım… Daha sonra özel sektörde farklı arayışlara girerek, belirli bir sistemi uygulamak yerine sisteme yeni gelişmeler, yeni stratejiler katmak istedim. Öğretmenlik ve yöneticilik yaşantımdan sonra erken emeklilikten yararlanarak, eğitim camiasının özel alanında daha faydalı olabileceğimi düşündüm.

Sakarya’da devlet okullarında uzunca süre görev yaptım… Oğlumun Anadolu Lisesi’ni kazanmasıyla İstanbul’a geldim... Bende sekiz yıldır Göksu Evleri Bilgin Akademi Anaokulu’nda çocuklarımızı, öğretmenlerimizle birlikte sevgiyle kucaklamaya çalışıyoruz.

Eğitim sisteminizin temelinde ne var?

Biz 2-6 yaş arasındaki çocuklara eğitim veriyoruz. Halscup, scamper, james gibi eğitim sistemlerinden faydalanıyoruz. Karma bir eğitim sistemi de diyebiliriz buna. Daha çok çocukların; araştıran, sorgulayan, görerek, uygulayarak eğitim almasını sağlamaya çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz bütün bu programları çocuklarımıza aktarırken kendi ev ortamlarındaymış gibi hissettirmeye çalışıyorlar. Bir yönetici olarak çocuklarımızın her birinin hangi özelliğe sahip olduklarını bilerek, onları her gün severek karşılamak özellikle temel hedefimiz. Annelerinden babalarından ayrılan çocukları sevgiyle karşılamak çok önemli. Dolayısıyla eğitimlerimizi verirken sevgiyi ve şefkati çok önemsiyoruz… Zaten ruhunuzda çocuk sevgisi yoksa bir alanda başarılı olmanız mümkün değildir.

Sınıf mevcutlarınız ve öğretmenleriniz?

Her sınıfımızda iki öğretmenimiz var… Hepsi çocuk gelişimi lisans mezunudur. Ayrıca branşlarımız var. Çoklu zekâ gelişimine yönelik eğitim verdiğimiz için bu yaş gruplarındaki çocuklarımızı zekâlarına göre değerlendirerek gelişmelerini sağlıyoruz.

Amerikalı öğretmenden İngilizce dersi

Bale, satranç, akıl oyunları, modern halk dansları, drama, ayrıca İngilizce ve Türkçe olmak üzere çift dilde eğitim veriyoruz. Ana dilleri tabii ki Türkçe ama İngilizce konuşmaya, konuşturmaya da çalışıyoruz. Çocuklarımızın yabancı dili temelde almalarını gelecekleri açısından çok önemli görüyoruz. Onun için Amerikan Harvard Koleji'nden Türkiye getirttiğimiz eğitimcilerimiz var.

Müfredatınızın milli aşaması nedir?

Milli Eğitim'in belirlediği bir müfredat var. Bundan çok fazla kopmamakla birlikte biz kendimize daha artılar katacak yeni metotlar geliştiriyoruz

Sadece çevremizdeki okulları değil, yurt dışındaki eğitimleri ve çalışmaları da araştırarak kendimize her dönem için farklı bir program oluşturuyoruz. Programlarımızın içeriğini her sezon başlangıcında bir organizasyonla velilerimize de aktarıyoruz. Genelde eğitim vereceğimiz konular, amaçlar ve kazanımları üzerinde duruyor, oluşturacağı katkıları her yönüyle velilerimize anlatıyoruz.

Mezunlarımız gittikleri okullarda sınıf birincisi oluyor

Aldığımız geri dönüşler bizim iddialı olmamızı sağlıyor. 6 yaş grubundaki öğrencilerimiz buradan okuma, yazma, toplama, çıkarma bilerek mezun oluyorlar. Gittikleri okullarda da ya sınıf birincisi oluyorlar ya da üstün zekalılar sınıfına giriyorlar.

Bilfen'de okuyan Bade adındaki öğrencimiz sınıf birincisiydi. Amerikan Harvard Koleji'nde okuyan Kayra okul birincisi, Doğa'da bir öğrencimiz üstün zekâlılar sınıfında... Üçüncü sınıfa kadar devlet okullarında okuyan ve sınıflarını başarıyla bitiren birçok öğrencimiz var.

Devlet teşviklerinden yararlanıyor musunuz?  

Devlet okullarının müfredatının zayıflatılmasındaki bir diğer nedenin de özel okullara aileleri teşvik etmek ve özel okullar arasında kaliteli eğitim adına bir rekabet ortamı oluşturmak olduğunu düşünüyorum.

Öğrenci potansiyelinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Biz bölgesel olarak değerlendiriyoruz. Bizim bulunduğumuz bölgede ailelerimizin gelir düzeyi yüksek. Bize gelen kişilerde de genel olarak gelir düzeyleri yüksek ve ailelerin de eğitim düzeyleri yüksek... Çocuklarının iyi bir eğitim almalarını isteyen aileler bizi tercih ediyorlar. Tabii devlet okullarındaki branş derslerinde bu kadar geniş bir yelpaze görmeniz çok mümkün değil. Devlet okullarındaki anaokullarında ekstra bir branş dersi, veliler tarafından istenirse yapılırdı. Devlet okullarından bizi daha da farklı hale getiren farklı branş derslerini sunabiliyoruz. Bunlar için ek bir ücret talep etmiyoruz. Ücretlerin yüksek olması devlet okullarından farklı olmasının sebebi de bu. Çünkü çalıştırdığımız eğitimciler kendi dallarında yüksek eğitim almış insanlar. Bale öğretmenimiz Devlet Bale ve Opera öğretmeni, Galatasaray'da da öğretmenlik yapıyor.

Her hangi bir İngilizce öğretmenini çok daha cüzi miktarlara çalıştırabilirsiniz fakat o zaman da aksan problemleri oluyor. Çocuklar İngilizceyi kendi ülkelerinde konuşulan şekilde öğreniyor. Buradaki öğretmenler daha aksansız konuştukları için çok da sağlıklı bir geri dönüş alınamıyor. Dolayısıyla kulak yapısı İngilizce anlamaya yeterli hale getirilmekte zorlanılıyor.

Okulunuzun fiziksel özellikleri nelerdir?  

Toplam kapalı alanımız 300 m² bir de 100 m² toplamda 400m² bir alanımız var. İki binada hizmet veriyoruz. Diğer binamızdaki öğrenci kapasitemiz şu anda elli civarında... Çok da yoğun kullanmayı tercih etmiyoruz. Sınıflarda belli bir rakamı aşmak istemiyoruz. Çocukların daha bire bir ilgi gösterilebileceği bir alan oluşturmaya gayret ediyoruz. Devlet okullarında 30'ar kişilik sınıflarda eğitim verilmeye çalışılırken biz burada 15 kişilik sınıflarda iki öğretmen ile eğitime devam ediyoruz.

İmkânı olmayan öğrencilere devlet teşviki öneriyoruz

Bilindiği üzere devletin özel okullara yönelik, imkânı olmayan öğrenciler için bir takım teşvikleri var. Bizde bu teşviklerden öğrenci adına yararlanabiliyoruz… Bizde okulumuzda biraz daha az ücret alarak devlet desteğinden faydalanan öğrencileri kabul ediyoruz. Onlarında maliyetleri oldukça düşmüş oluyor.

Tabi ki istiyoruz ki bütün çocuklar kaliteli eğitim alsınlar… Ama devletin bize bu anlamda bir desteği olmuyor. Kendi çabalarımızla sistemimizi sürdürmeye çalışıyoruz…

Kaş kişiyle eğitim veriyorsunuz?

Branşları da işin içine kattığımız zaman 30 kişilik bir kadromuz var. Çocuklar burada üç öğün; sabah kahvaltısı, öğle ve ikindi yemeklerini yiyorlar. Doğal olan ürünleri kullanıyoruz. Çevre köylerde ve Beykoz'un ve çevre ilçelerindeki köylerde yetişen doğal sebze meyve alıyor, çocuklarımızı doğal beslemeye özen gösteriyoruz…

Ayrıca kameralar aracılığıyla, velilerimiz ders esnasında çocuklarını evlerinde veya işyerlerinde izleyebiliyorlar…

Göksu Bilgin Akademi Anaokulu’nda tanıtım kokteyli…

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür röportajın ardından okulun tanıtım kokteylini de görüntüledi.

Yaklaşık 150 öğrenci velisinin katıldığı programda bütün öğretmenler duygu ve düşünceleriyle birlikte kendilerini tanıtırken, okul kurucularından Demet Mutaf, yeni sezon için çok iyi hazırlandıklarını ve her yıl, bir önceki yıla oranla daha büyük başarıları hedeflediklerini söyledi.

Büyük bir sorumluluk üstleniyoruz

Tüm çocukların kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden, Bayan Mutaf, “özel eğitimcilik ilk bakışta bir ticaret olarak değerlendirilebilir, fakat bunun diğer boyutlarını da unutmamak gerekir. “En zor meslek insan yönetmektir” anlayışıyla yola çıkarak, kabiliyetleri, yetenekleri ve geleceğe yönelik hedeflerini belirlemeye çalıştığımız çocuklarımızın iyi yöneticiler ve iyi insanlar olmaları için günümüzün tüm olanaklarını kullanıyoruz. Bu çerçevede bakıldığı zaman büyük bir sorumluluk üstleniyoruz” şeklinde konuştu.

Konuklarına tek tek ‘hoşgeldiniz’ diyen Demet Mutaf, her sezon açılışını bu şekilde yaptıklarını, bu vesile ile hem ne kadar büyük bir aile olduklarını görme olanakları olduğunu hem de öğrenci velileri ile istişare edebilme şansı yakaladıklarını söyledi.

Yine okul kurucularından olan Seray Direk’te, davetlilere hitaben açıklamalarında, gelecek dönemlerde gururlanabilecekleri insanlar yetiştirmek istediklerini, bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmadıklarını ifade etti.

Seray Direk, “velilerimizin de bu doğrultuda bize güven duymaları bizi motive ettiği kadar da mutlu ediyor. Yeni dönemin tüm çocuklarımız ve aileleri için verimli bir yıl olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Okul Müdiresi Nursev Aydemir, öğretmenleri ve diğer görevlileri tek tek davet ederek, kendilerini tanıtmalarını istedi. Kısa cümlelerle kendilerini tanıtan öğretmenler; hangi okuldan mezun olduklarını uzmanlık alanlarını ve tecrübelerini öğrenci velilerine anlattı.

Programın devamında ise velilerin okulla ilgili düşüncelerini paylaşması, konuklar için hazırlanan kokteyl, karşılıklı sohbet ve toplu fotoğraf çekimleri vardı.

BEYKOZ GÖKSU EVLERİ BİLGİN AKADEMİ ANAOKULU DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Dost Beykoz Özel Haber / Kader Gür

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz