Beykoz Göksu Deresi’nde tekneler karaya oturuyor

  • Güncelleme: 06.06.2020 19:39
  • Okunma: 10451 kez
  • Yorum: 1
Beykoz’da son günlerde yaşanan Riva Deresi tartışmasıyla birlikte, Göksu Deresi de kendini gösterdi.
Beykoz Göksu Deresi’nde tekneler karaya oturuyor

Beykoz’un önemli bölgelerinden biri olan Göksu Deresi’nin kirliliği dikkati çekerken, bölge halkı derenin bir an önce berraklaştırılmasını istedi.

Vatandaşlar, Riva Deresi’nde incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Göksu Deresiyle de ilgilenmelerini istedi.

“Gidelim Göksu'ya bir âlem-i âb eyleyelim

Ol kadehkâr güzeli yâr olarak peyleyelim

Bize bu taliimiz olmadi yâr n'eyleyelim

Ol kadehkâr güzeli yâr olarak peyleyelim.”

1960 yılından beri Anadoluhisarı’nda yaşayan Öztürk ailesinin bazı fertleri ahrete intikal etse de, kalanlar yaşananlara ışık tutuyor.

Merhum Halil Öztürk Elmalı Barajı’nda katip olduğu için, yaşadığı Galata’dan gelip Boğaz köyü olan Anadoluhisarı’na yerleşmiş... Aile orada kök salmışlar. Bir çocuğun yaşayıp mutlu olacağı en güzel mahallelerden birisidir Anadoluhisarı. Yazın top peşinde koşturmaktan yorulduğunuz zamanlarda, terli terli koşarak Göksu Deresi köprüsünden balıklama atlamak ve Boğaz’a kulaç atıp, toplar önünden çıkmak pek keyiflidir doğrusu. Boğaz çocuğu olmanın olmazsa olmazları vardır… Vapurdan atlayıp lüfer gibi yüzmek, kürek çekmek, paylaşmak, dayanışmak, kocaman bir aile olmak ve her daim sözünde durmaktır Göksu’da yaşamak…

Osmanlının torunları Göksu’ya ne yaptı?

İstanbul’u ve Beykoz’u yıllarca, Osmanlı’nın torunları yönetti…

Osmanlı, Anadoluhisarı, Göksu’ya Hisar yapmış, çeşmeler yapmış, camiler yapmış, kasırlar yapmış, şiirler yazmış… Peki, Cumhuriyet döneminde Osmanlının torunları ne yaptı?

Yasalar hiçe sayılarak Göksu’nun geleceği iç edildi

Göksu, halkın yaşam alanı olmaktan uzaklaştırıldı. Göksu’nun su havzası parsellendi ve satıldı. Göksu Deresi kirletildi, çamura bulandı… Tarihi doğal sit alanı olan Göksu’nun kıyıları, yasalar hiçe sayılarak işletme, çeşitli kafe, marina gibi ticari faaliyetlere açıldı. Balıkçılık ve turizm ile geçimini sağlayan Anadoluhisarlılar mağdur edildi…

Beykoz Belediye Başkanı sözünü tutsun

Göksu Deresi’nin durumundan şikâyet eden vatandaşlar, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın seçimlerden önce Anadoluhisarı’na giderek vermiş olduğu sözleri tutmasını istedi.

Murat Aydın’ın seçim kampanyası sırasında, derenin etrafında düzenleme yapılacak, temizlenecek ve halk için sosyal alanlar yapılacağı ve yuvası Göksu Deresi’nde olan, Anadoluhisarı kürek takımını destekleyeceği sözünü verdiğini hatırlatan vatandaşlar, “göreve geldiği süre 1 yılı geçti… Hiçbir şey değişmedi” dedi.

Vatandaşlar yine Göksu Deresi ve çevresinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Kültür Bakanlığı’nın İBB’nin, İSKİ’nin, Beykoz Belediyesi’nin ve DSİ’nin yasal sorumlulukları ve görevleri olduğunu belirterek, tüm bu kurumların, STK ve halkla el ele verip bu sorunu çözmesini istedi.

Elmalı Barajlarının 2016 tarihinden itibaren, yapılan temizliğinden çıkan balçık ve çamurun İSKİ tarafından Göksu Deresi’ne ve dolayısıyla Boğaz’a akıtıldığı, bu nedenle teknelerin Göksu Deresi’nde artık karaya oturduğuna vurgu yapıldı.

Öte yandan barajlarda, içme suyu arıtımında kullanılan alüminyum sülfatın, barajın atıklarıyla birlikte Göksu’ya ve Boğaz’a karıştığı ve bu endüstriyel atığın, Göksu Deresi’ndeki biyolojik ekosistem içerisinde olan balık, kuş ve bitki türlerinin üzerinde zararı olup olmadığının araştırılması istendi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Göksu Deresi

Yorumlar (1 Yorum)

Meral Güner Ceyhun (4 ay önce)

Geçen sene göksu kenarında bir kafede kahvaltı ederken şahit olduk.. O tekneler dereye mazot mu artık motor yağı mi kapkara birşey bırakıyorlar.. Derenin koyu renk görünümü lağım değil bu teknelerin, motorlu sandalların bıraktıkları pis atık yağlar.. Balık mi varmış ta balıkla geçiniyorlarmış.. Göksunun eksiği atık su temizleme tesisi olabilir.. yoksa kurumuşmuş falan hikaye..

Yorum Yaz