Kültür

Giresunlular Kaymakdonduran Şenliği yapıldı

Giresunlular Kaymakdonduran Şenliği yapıldı
23.09.2018 18:38
| | |
7489

Foto galeri

Beykoz Giresunlular Derneği'nin geleneksel olarak düzenlediği Kaymakdonduran Yayla Şenliği, 29. kez yapıldı.

Beykoz Giresunlular Derneği'nin uzun yıllardır devam ettirerek geleneksel hale getirdiği 29. Giresunlular Kaymakdonduran Yayla Şenliği, bir kez daha yapıldı.

Şenliğe, CHP Genel Sekreteri M. Akif Hamzaçebi, AK Parti Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Hasan Turan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve yardımcıları, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, siyasi parti, STK temsilcileri, muhtarlar, kanaat önderlerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Sabahın erken saatlerinde başlayan 29. Beykoz Giresunlular Derneği Geleneksel Kaymakdonduran Yayla Şenliği, Mavi Karadeniz TV ekranlarından canlı yayınlanırken birçok yöresel sanatçıda sahne aldı.

"29 yıldır katılabilen kim var?"

Şenlikte konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 29 yıldır devam eden şenliği kaçırmadan kimin katıldığı sorusuna cevap aradı.

Çelikbilek, "Sadece şunu merak ettim 29 festivalin 29'una da katılan kimse var mı aranızda? Çok çabuk bakıyoruz, hemen öyle uzun zamanımız yok. Kim var 29 yıldır gelen? 1 kişi 2 kişi, 2’yi geçmeyeceğiz. Uzun yıllar daha devam etmesini temenni ediyorum" dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Hasan Turan, şenliğin hayırlara vesile olmasını temenni ederek başladığı konuşmasında yıllardır etkinliğin devam etmesine katkı sunan dernek temsilcilerine de ayrıca teşekkür etti.

"Her zaman milletimin emrindeyim"

Hasan Turan, "Ayrı gayrı olursak yok oluruz. Duygu ve düşüncesini tutumlarıyla yaşatmış oluyorlar. Bu cemiyetçiliğimizde bu yüzden kuruldu. Hemşerilerimiz gurbete geldiğinde kültürünü, tarihini, örfünü, adetini, kimliğini unutmamak için bu dernekleri kurdular. Allah kuranlardan razı olsun. Bu sayede birbirilerimizi tanıyoruz. Eğer bu dernekler, cemiyetler olmasaydı bu kadar güzel hemşerimizi tanıma fırsatımız olmayacaktı. Gelin canlar bir olalım, işleri kolay kılalım. Sevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz. Dolayısıyla tanış olmanın ilk vesilesi bu cemiyetlerimizdir. Bu vesileyle burada bugün 29 defa toplanmış olmak, bu birlikteliğin neticesidir. Her zaman bu toplumun içinden çıkmış bir kardeşiniz olarak ve Ankara'da bu toplum başta olmak üzere ülkemizin, milletimizin başta hemşerilerim olmak üzere bütün milletimizin hizmetindeyim." diye konuştu.

Protokol konuşmalarının sonuncusunu CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Sekreteri M. Akif Hamzaçebi gerçekleştirdi.

Bir kez daha Kaymakdonduran Yayla Şenliği'nde vatandaşlarıyla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Hamzaçebi, Dernek Başkanı Ali Bilir'e de davetinden dolayı çok teşekkür etti.

"Kültür güçlü ise millet güçlüdür"

CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi, "Bu bir gelenek oldu artık, az önce sordum kaçıcı kez düzenliyorsun bu şenliği diye '29.'sunu düzenliyorum' dedi. 29. Kaymakdonduran Şenliğinde burada beraberiz, burada aileyiz. Burada memleketimizin, kültürümüzün güzelliklerini yaşıyoruz. Biraz önce burada keman vardı, oturup turşu kavurmaları yedim, mısır ekmeği yedim. Bu topluluğu millete dönüştüren, kültürdür. Kültür güçlü ise millet güçlüdür. Ülke hiçbir zaman yıkılmaz. Türkiye güçlüdür. Türk milleti güçlüdür. Ay yıldızlı bayrağımızın altında, bu topraklarda sonsuza kadar İstiklal Marşımızı söyleyerek, dimdik ayakta kalacağız." ifadelerini kullandı.

İstanbul'un çeşitli ilçelerinden gelerek şenliğe katılan vatandaşlar akşam saatlerine kadar eğlencelerini sürdürdü.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Giresunlular Derneği, Kaymakdonduran Şenliği, Ali Bilir, Akif Hamzçebi, Yücel Çelikibilek, Hasan Turan

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"