Siyaset

Beykoz Giresunlular, Albayrak ile anayasa konuştu

Beykoz Giresunlular, Albayrak ile anayasa konuştu
08.04.2017 00:58
| | |
5023

Foto galeri

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Beykozlu Giresunlular Buluşuyor etkinliği, R. Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nde yapıldı.

Beykozlu Giresunlular Buluşuyor Geleceğini Konuşuyor başlıklı etkinliğe Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcısı Salim Öztürk’ün yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

Etkinlikte konuşan İstanbul Milletvekili Hasan Turan, nasıl bir hükümet sistemine geçileceğiyle ilgili konuştu. 

Kurtuluş Savaşı’nda 57. Alayın yaptığı fedakârlığı hatırlatan Milletvekili Turan, “Milli kurtuluş harbimizde söz konusu vatandır diyerek yaklaşıp gerisi teferruattır anlayışıyla vatan için göğüs göğüse çarpışan Giresun uşaklarının çocukları bugün de 16 Nisan için, “Vatan meselesi, millet meselesi, ülkemizin geleceği meselesidir” deyip, bu salonu doldurdular.” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için yapılacak halk oylamasında evet çıkması halinde Türkiye için yeni bir sayfa açılacağına dikkat çeken İstanbul Milletvekili Hasan Turan, şöyle konuştu:

Ben sizin içinizden çıkmış bir kardeşiniz yıllarca cemiyet hayatında Sivil Toplum Kuruluşlarında hizmet yapmış bir kardeşiniz olarak söylüyorum. 16 Nisan, bu ülke için, aziz milletimizin güçlenen büyüyen bir Türkiye için yeniden bir başlangıç, yeniden bir milat olacaktır. Giresun uşakları ülkemiz için en büyük fedakârlığı yapacaktır. Almanya, Hollanda, İsviçre, Danimarka sesimizi duysun. Allah evet diyen dillerinize zeval göstermesin. Bakın 16 Nisan’da yapacağımız seçim her hangi bir siyasi parti seçimi değildir. Bir parti seçmiyoruz. Peki, ne seçiyoruz? Türkiye’de yürürlükte bulunan köhnemiş, kokuşmuş, bozuk sistemin yerine Türkiye’yi ileriye götürecek, aziz milletimizin kutlu yürüyüşünü daha da hızlandıracak bir sistem seçiyoruz. Yeni bir sistem, yeni bir yönetim şekli getiriyoruz. İşte bunun için etrafımızdaki bütün kardeşlerimizi, ben biliyorum ki Beykoz başta olmak üzere İstanbul’un demografik yapısında 3. Sırada olan hemşerilerimiz geçmişteki şanlı ecdadının yaptığı gibi etrafını en güzel şekilde aydınlatacaktır.

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.” dizelerini okuyan Milletvekili Turan, “Bu vatan kimin? Bu vatan üzerinde yaşayan 80 milyon vatandaşımızın tamamınındır. BU milletin geleceği için çaba gösterme vazifesi de hepimizedir. Bu işte en büyük sorumluluk her zaman vatan ve millet diyen hemşerilerime düşmektedir.” ifadelerini kullandı. 

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan’ın ardından kürsüye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak geldi.

Albayrak, “İnsan biraz araştırır, şuna bakar; esas bugün 82 Anayasası'ndan aldığı güçle, Cumhurbaşkanı tek taraflı Meclis'i feshedip, seçime götürebilir. Türkiye'nin 15 yıllık yolculuğunda, AK Parti, AK Parti'nin ötesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, 15 yıllık hareketin lideri, gece gündüz demeden, kefeni cebinde, korkusuzca, Allah'tan başka kimsenin önünde eğilmeden, bu ülkeyi nereden nereye getirdi? Vicdanlı her Türk vatandaşının bunu kendisine bir sorması lazım” dedi.

Referandum seçimini "siyaset üstü" olarak nitelendiren Albayrak, şunları söyledi: 

"Referandumun sadece ve sadece Türkiye'nin geleceği ve bekası noktasında, tarihi bir seçim olduğunu bilmemiz lazım. Bu seçim milli bir seçimdir, milli bir ülkenin geleceğinin temellerinin atılacağı bir seçimdir. İzlediniz mi bilmiyorum ama 5 tane geçmiş liderimizin kayıtlarının olduğu bir video var. Sayın Demirel, Sayın Özal, Sayın Erbakan, Sayın Türkeş, Sayın Yazıcıoğlu, rahmetli beşinin de Türkiye'deki sistem problemiyle alakası bir videosu bu. Bu, beş farklı siyasi partiden olan 5 liderin tamamının da Türkiye'deki sistem sorunu ile ilgili görüşlerini anlatıyor. Beşi de hep bir ağızdan, 'Türkiye'nin daha büyük Türkiye olması için, güçlü bir ülke olması için bu sistemi değiştirmesi lazım' diyorlar.

Güçlü bir Cumhurbaşkanlığı ve Başkanlık sistemine geçmesi lazım. Türkiye'de bir Anayasa değişikliği çalışması yaptık ve Meclis'teki partilerle görüştük. MHP lideri Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum, yerli ve milli bir duruşla Türkiye'nin içinden geçtiği bu tarihi dönemde, devlet adamlığı duruşu gösterdi. Siyaset bir politikacı, bir devlet adamı yetiştirir. Makbul olan devlet adamıdır. Devlet adamı demek, konu, mevzu bahis devletse ve milletse, gerisi teferruat demektir."

MHP'nin Anayasa değişikliğinin hazırlanma sürecinde verdiği desteklerden bahseden Albayrak, 16 Nisan'ın yapılan değişiklikler çerçevesinde önemli mesajlar içerdiğini aktardı. Bakan Albayrak, Anayasa değişikliğinde yer alan maddelere işaret ederek, aklı selim, oy verme melekesine sahip her vatandaşın kimin ne dediğine bakmadan bu maddeleri okuması tavsiyesinde bulundu. 

"Bugün 82 Anayasası'ndan aldığı güçle Cumhurbaşkanı, tek taraflı Meclis'i feshebilir"

Seçim öncesi, içerikteki maddelerin olduğundan farklı sunulduğuna ve vatandaşın yanlış bilgilendirildiğine işaret eden Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"En son geçenlerde duydum, gülmekten kriz geçirdim. Neymiş, 'Bu Anayasa geçerse Cumhurbaşkanı lokantaları, muhtarları kapatacak.' Şimdi, kimin ne dediğine değil, hepimizin açıp bakması lazım. Diyorlar ki, 'Meclis bir gecede kapatılacak.' Şimdi, bu iyi niyetli değilse, bilgisizlikten. Ama bilgisizliğin ötesindeyse ve yalana kadar varıyorsa, burası önemli. İnsan biraz araştırır, şuna bakar; esas bugün, 82 Anayasası'ndan aldığı güçle Cumhurbaşkanı, tek taraflı Meclis'i feshedip, seçime götürebilir. 

Ama bu anayasa paketinde, kuvvetler ayrılığının ötesinde uzlaşma var. Yani bu paket geçerse, Cumhurbaşkanı artık Meclis'i tek taraflı feshedemez, eğer böyle bir şey düşünürse, kendisi de istifa etmek zorunda. Bu ve benzeri, çok ciddi anlamda bir sürü konu var. Yüreğinde vicdanı olan her bir Türk vatandaşı; 15 sene önceki Türkiye'ye geri dönün, sonra bugüne bakın. Elinizi kalbinize götürüp, 'Eski Türkiye neredeydi, bugünkü Türkiye nerede?' sorusuna cevap verin.

Ve bu vicdandan hareketle, Türkiye'nin 15 yıllık yolculuğunda, AK Parti, AK Parti'nin ötesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, 15 yıllık hareketin lideri, gece gündüz demeden, kefeni cebinde, korkusuzca, Allah'tan başka kimsenin önünde eğilmeden, bu ülkeyi nereden nereye getirdi? Vicdanlı her Türk vatandaşının bunu bir kendisine sorması lazım."

"Bu sistem tam da Cumhurbaşkanımızdan sonrası için ihtiyacımız olan bir sistem"

Bakan Albayrak konuşmasında, yeni sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisi için çıkardığı iddialarına da cevap verdi. Bazı kesimlerin "Tayyip Erdoğan'ı biz seviyoruz ama 'ya Tayyip Erdoğan'dan sonra ne olacak, bu sistem başımıza bela olmasın' gibi sorular sorduğunu aktararak, bu sorulara şöyle cevap verdi:

"Burası çok önemli. Çok duyuyorum, diyor ki; 'Evet, ama...', 'Cumhurbaşkanını seviyoruz, ama...' İşte bu sistem tam da Cumhurbaşkanımızdan sonrası için ihtiyacımız olan bir sistem. Allah sağlık, sıhhat, hayırlı, uzun ömür versin. Cumhurbaşkanımız bu ülkenin başında olduğu sürece, bu ülkede milletimizle yek vücut olduğumuz sürece, bu ülkeye kimse bir şey yapamaz. Böyle olduğunu da 15 Temmuz'da bütün dünyaya gösterdik.

7 Haziran'ı hatırlıyor musunuz? Ne oldu 7 Haziran'da? Bu ülkede aylarca hükümet kurulamadı. Ülkeyi bölmek için terör operasyonlarını, bu kaostan fırsat bilip başlattılar mı? Elhamdülillah, Cumhurbaşkanımız masaya yumruğunu vurdu, ipleri eline aldı Temmuz ayında. Ancak Türkiye'nin istikrarsız bir eski Türkiye'ye dönme lüksü yok artık."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Hayır diyenler vatan haini' doğru değil, kesinlikle yanlış bir söylem. Ancak bir nokta var ki, altını iki defa çizmemiz lazım. Bugün, Kandil 'hayır' diyorsa, İmralı 'hayır' diyorsa, FETÖ, Pensilvanya 'hayır' diyorsa, tescilli vatan haini, darbeyi yapıp yurt dışına kaçan hainlerin hepsi 'hayır' diyorsa, yüzyıllardır bu topraklarda, bizi bu topraklardan atmaya çalışan o malum birileri, hep bir ağızdan 'hayır' diyorsa, bizim burada hiçbir şey bile bilmiyorsak bir durup iki dakika düşünmemiz lazım." dedi.

Albayrak, Beykoz Giresunlular Buluşmasındaki konuşmasında 16 Nisan'da oylanacak yeni anayasanın içeriğine ilişkin bilgi verdi. Yeni sistemin en basit şekliyle Belediye Başkanlığı ile neredeyse aynı olduğuna işaret eden Albayrak, şunları kaydetti:

"Beykoz'da siz Belediye Başkanlığı seçimleri için sandığa gidiyorsunuz değil mi? İki oy atıyorsunuz, birini belediye başkanı için, birini de belediye meclisi için. Belediye meclisini, belediye başkanını yasama yetkileri ile birlikte denetlesin, takip etsin, bütçesine onay versin diye. Belediye başkanına niye oy veriyorsunuz? O da, 'bize vaatlerin var, ekibini kur, al sana 5 sene yetki, 5 sene bana hizmet et' diye. Belediye başkanı kadrosunu kuruyor, nereden kuruyor?

Tanır mısınız, başkan yardımcılarını, daire başkanlarını? Yok, başkan hizmet ediyor. 5 sene sonra eğer hizmetlerden memnunsanız, bir daha seçiyorsunuz, değilseniz başka birini seçiyorsunuz. Bir tek fark var, Türkiye'de belediye başkanlığında sınır yok, istediği kadar seçilebiliyor. Türkiye'de şu an 30 yıl Belediye Başkanlığı hala yapan başkanlarımız var. Peki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde kaç defa Cumhurbaşkanı seçilebiliyorsunuz? En fazla iki defa. İki dönem sonra, yerine başka biri."

"İpi, yuları dışarıdan malum kesimlerin elinde olan hainler, 'hayır' diye havlıyorsa bunu görmemiz lazım"

Bakan Albayrak, sandığa gidildiğinde 2 alternatif olduğunu hatırlatarak, vatandaşın 'evet' oyu tercihinde de 'hayır' oyu tercihinde de sıkıntı olmadığını söyledi. Bazı kesimlerin 'hayır' oyu kullananlar için konuyu "Hayır oyu verenler vatan haini" yönüne çekmeye çalıştığını dile getiren Albayrak, şöyle devam etti:

"Öyle bir şey yok, öyle bir şey söylemiyoruz. Herkes vicdanıyla istediği yere oyunu basabilir, burada sıkıntı yok. 'Hayır diyenler vatan haini' doğru değil, bu kesinlikle yanlış bir söylem. Ancak bir nokta var ki altını iki defa çizmemiz lazım. Bugün, Kandil 'hayır' diyorsa, İmralı 'hayır' diyorsa, FETÖ, Pensilvanya 'hayır' diyorsa, tescilli vatan haini, darbeyi yapıp yurt dışına kaçan hainlerin hepsi 'hayır' diyorsa, yüzyıllardır bu topraklarda, bizi bu topraklardan atmaya çalışan o malum birileri, hep bir ağızdan 'hayır' diyorsa, bizim burada hiçbir şey bile bilmiyorsak bir durup iki dakika düşünmemiz lazım. Yüzyıllardır bu milletin kötülüğünü isteyenler, birliğimizi bozmak isteyenler 'hayır' diyorsa, bir oturup düşünmek lazım. 

Adam diyor ya, 'Bu anayasa geçerse ülkeyi bölecekler.' Allah'tan kork! Bu anayasa ülkeyi bölecek olsa, en ön safta Kandil'deki hainler, 'evet' bayrağı ile sokağa çıkarlar. Ama ipi, yuları dışarıdan malum kesimlerin elinde olan bu hainler, 'hayır' diye bağırıyorsa ve çağırıyorsa bunu görmemiz lazım."

"Bu bayrağı içine sindiremeyen defolsun gitsin"

Karadenizlilerin her zaman kendilerine büyük destek verdiğinin altını çizen Albayrak, bir oy'un bile ülkenin geleceği için önemli olduğunu belirterek, vatandaşlardan yeni sistemi bilmeyenlere anlatma çağrısında bulundu.

Albayrak, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri Diyarbakır ziyaretine atıfta bulunup, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" rabiasına işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bundan kim rahatsız oluyor? Diyarbakır'da çok coşkulu bir miting oldu. Malum bu terör örgütünün maşaları bu slogandan, bu duruştan o kadar rahatsızmış ki, 'Tek devlete hayır, Tek bayrağa hayır' diye bir şarkı yapmışlar. İşte bu rabia turnusoldur. Neye turnusol? Biz diyoruz ki, tek millet. Niye? Türk'ü, Kürd'ü, Laz'ı, Çerkes'i, Boşnak'ı, Arnavud'u, bütün bu topraklarda yaşayan herkese tek millet diyoruz. Var mı buna karşı olan? Buna karşı olan varsa defolsun gitsin.

Tek bayrak diyoruz. Bu bayrağın kırmızı şehidimizin kanı, ay bağımsızlığımızın sembolü, yıldız şehidimizin ta kendisi. Bu bayrağı içine sindiremeyen defolsun gitsin. Tek vatan diyoruz. 780 bin kilometre kare bizim vatanımız, 1 santimetrekaresini bile ucundan tırtıklayıp koparmaya çalışan, aklından geçiren varsa dünyayı başına yıkarız. Sonuncusu da tek devlet. Arkadaş kusura bakma! Paralel devlet, zart devlet, zurt devlet öyle bir şey yok. Bu ülkede bir tane devlet var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Onun da başını halk seçer, millet seçer. Aksini düşüneni de bu millet 15 Temmuz'daki gibi gömer."

“Beykoz ile ilgili kulağıma bir şeyler geldi”

Katılımcılara 'evet' çağrısında bulunan Albayrak, Beykoz'la ilgili kulağına gelen bir konuyla ilgili hatırlatma yapmak istediğine dikkati çekti. Özellikle Beykoz çevresinde birilerinin dolaştığı bilgisini veren Albayrak, "Bununla ilgili takiplerimizi de yaptırıyoruz. 'Gelin siz 'evet' vereceksiniz ama 'evet' mührünü bastıktan sonra, 'hayır' kısmını yırtın bize getirin size 400 lira para verelim' diyorlarmış. Aman ha! Etrafınıza söyleyin. Evet'e basıp yırtıp 'hayır'ı aldığınızda o pusula geçersiz olur.' uyarısında bulundu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, AK Parti, Beykozlu Giresunlular Buluşuyor, R. Şahin Köktürk Spor Kompleksi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"