Beykoz genelinde 11 bin mülteci yaşıyor

  • 0
  • 7795
Beykoz genelinde 11 bin mülteci yaşıyor
Beykoz genelinde 11 bin mülteci yaşıyor
Beykoz genelinde 11 bin mülteci yaşıyor
Beykoz genelinde 11 bin mülteci yaşıyor

Belediye Meclisi'nin Mart ayının son toplantısında ilçedeki mülteciler konuşuldu. Beykoz genelinde 11 bin sığınmacı yaşıyor.

Beykoz Belediye Meclisi, Mart ayı olağan toplantısını Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında gerçekleşen toplantı açılış ve yoklama ile başladı. İki Ak Partili ve üç CHP'li Meclis Üyesinin katılmadığı toplantı da bütün kararlar oy birliğiyle onaylandı. Toplantıya katılmayan Meclis Üyeleri ise yine oy birliğiyle izinli sayıldı.

Raporların onaylanmasından önce CHP grubu adına gündem dışı konuşmak isteyen Aydın Habil, 18 Mart Çanakkale Zaferini ve 14 Mart Tıp bayramını kutladı.

Gündem de olmayan Kardeş şehir Mardin ili Mazıdağı ilçesinde ihtiyaç sahibi kişilere yardım yapılabilmesi hakkındaki Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün teklifi oybirliğiyle komisyona havale edildi.

Yaklaşık 20 dakika süren Mart ayının son toplantısında CHP grubu Beykoz'da bulunan mültecilerin sayısıyla ilgili bilgi istedi. Başkan Çelikbilek'te konuyla ilgili Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nun bilgi vermesi istedi.

"Beykoz'da 11 bin sığınmacı hayatına devam ediyor"

Başkan Yardımcısı Kaşıtoğlu, konuyla ilgili "Beykoz'da mülteci kapsamında sayabileceğimiz Afganistan vatandaşları var. Genellikle Yenimahalle bölgesinde yaşıyorlar. Kesin kayıt olmamakla birlikte 5 bin civarında Afgan vatandaşın Beykoz sınırlarında yaşadığını söyleyebiliriz. Beykoz'da yaşamlarına devam eden ikinci mülteci grubu da Suriyeliler, çeşitli mahallelerimize dağılmış durumdalar. Soğuksu ve Tokatköy biraz daha ağırlıklı gözüküyor. Kayıtlı Suriyeliler, 3 bin civarındadır. Emniyetten aldığımız bilgilere göre bir bu kadar da kayıt dışı Suriyelinin, Beykoz'da yaşadığını söyleyebiliriz. Okul çağı gelen Suriyelilerin okullara kayıtları yapılıyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüzden aldığımız bilgilere göre okullara kayıtları yapılan Suriyelilerden yalnızca yüzde 10'u eğitimlerine devam ediyorlar" şeklinde CHP grubuna bilgi verdi.

Gündem dışı konuşmaların ardından komisyon raporlarının oylanmasına geçildi. Oy birliğiyle kabul edilen 8 rapor şu şekilde:

- Kadro iptal ve ihdas hakkındaki Hukuk Komisyonu raporu.

- Beykoz ilçesi, Çubuklu Mahallesi, Dolaplıkuyu Çıkmazı Sokağı olan sokak isminin Dolaplıkuyu Sokağı olarak değiştirilmesi ve yol türünün değiştirilmesi hakkındaki Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu Raporu.

- Akbaba Mahallesi 1 pafta 434 parsel sayılı taşınmazda 24 (yirmidört) derslikli İmam Hatip Okulunun yapılması hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

- İncirköy Mahallesi 277 ada 26 parselde bulunan 347m² yüz ölçümlü taşınmaz hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

- Beykoz Belediye Hentbol Takımına nakdi yardım yapılması hakkındaki Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu Raporu.

- Sosyal yardım Esasları Yönetmeliği hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu.

- Araç alımı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

-Eski Eser Katkı Payı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

Haber Merkezi

BBP'nin evet kararına Beykoz'dan tepki gecikmedi
Önceki BBP'nin evet kararına Beykoz'dan tepki gecikmedi
Yaratılış bilimsel değil mi?
Sonraki Yaratılış bilimsel değil mi?
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz