Sağlık

Beykoz Gebe Okulunda bebekler anneleriyle yoga yaptı

Beykoz Gebe Okulunda bebekler anneleriyle yoga yaptı
15.11.2017 18:05
| | |
9775

Foto galeri Video galeri

Beykoz Devlet Hastanesi'nde kurulan 'Gebe Okulu' annelere doğum öncesi ve sonrasında çeşitli eğitimler vererek destek olmaya çalışıyor.

Gebe Okulu'nda anne adaylarına doğum öncesi ve sonrasında beş haftalık, nefes, yoga ve plates gibi egzersiz eğitimleri veriliyor.

Beykoz Devlet Hastanesi Gebe Okulu Eğitmeni Uzman Hemşire Eda Çetin, kişi sayısının önemli olmadığını, bir annenin dahi müracaat etmesi durumunda yoga, nefes ve plates eğitimlerinin verildiği söyledi.

Beykoz Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğünün projesiyle kurulan gebe okulunda, eğitimlere devam ederek tamamlayan ebeveynlere katılım sertifikası veriliyor.

Verilen eğitimlerden anne-bebek yogasının annelerin hem bebekleriyle ilgilenmesini hem de fiziksel olarak doğum öncesi formlarına kavuşmalarında yardımcı oluyor.

Anne ve çocuklarına yoga eğitimleri düzenleyen Gebe Okulu, burada annelerin çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmesini sağladıklarını, bu sayede anne ve çocuğun iletişiminin kuvvetlendiği belirtildi.

-"Doğum sonrası egzersizleri bebekleriyle yapacaklar"

Beykoz Devlet Hastanesi Gebe Okulu Uzman Hemşiresi Çetin, teknolojik bağımlılıklarının çok fazla olduğunu ve sosyal medyanın cep telefonları aracılığı ile günlük hayatta son derece ciddi bir yer tuttuğuna bu nedenle anne ve bebek arasındaki iletişimin kuvvetlendirilmesi amaçlanarak yoga yapıldığına değinerek, "Günümüzde anne-bebek yogası ve bebek masajı uygulamaları anne ve bebeği çevre uyaranlardan uzaklaştırıp birbirleriyle ilgilenmeye yönelterek anne-bebek bağlanmasına yardımcı olmaktadır. Yoga ile birlikte yeni anneler bebek masajlarını da öğrenerek bebeklerinin fiziksel ve duygusal gelişimlerine yardımcı olacaklar. Yogayı tercih etmemizin bir diğer nedeni de doğumdan sonra tamamen bebeğe endeksli bir hayat sürmeye başlayan annelerin kendilerine zaman ayıramadıklarından şikayetçi olmalarıdır" dedi.

Çetin, yoganın annelerin kendilerine zaman içerisinde vakit ayıramadıklarında dolayı suçluluk duygusundan da arındırdığına dikkati çekerek, "Sağlıklı gelişim için çok önemli olan ve hamilelikle başlayan "İlk 1000 gün" sürecinde anne ile bebek arasında kurulacak sağlıklı bağlar, uzun sure anne sütü ile beslenmeye yardımcı olacağı gibi bebekleri geleceğe daha sağlam adımlarla taşıyacaktır" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Gebe Okulu, Beykoz Devlet Hastanesi, Eda Çetin, Hemşire, Anne, Yoga

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"