Son Dakika

Beykoz gazisi Mustafa Uygun'un vurulma anı

  • 0
  • 16005

Beykoz’un 60 gazisinden biri olan Mustafa Uygun’un vurulma anının görüntüleri ortaya çıktı. Uygun 15 Temmuz Darbe gecesini AA'dan Gencebay Gür'e anlattı

5 Temmuz akşamı FETÖ Darbe Girişimi sırasında yaşadıklarını, tedavi gördüğü Erenköy Fizik Tedavi Merkezi’nde kendisini ziyaret eden AA Muhabiri Gencebay Gür’e anlatan Mustafa Uygun, iş dönüşü Çengelköy'de darbeci askerlerin yolu kapattığını gördüğünü ve duruma müdahale etme gereksinimi hissettiğini söyledi.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Çengelköy'de vurulan 42 yaşındaki Mustafa Uygun, "Vatan hainleri, ordu kışlaya gibi sözler söyledim. Bunun üzerine daha çok sıktılar" şeklinde konuştu.

"O akşam otobüsler falan çalışmıyordu. Marmaray ile Üsküdar'a geçtikten sonra neler olduğunu anladım. Hiçbir taşıt çalışmıyordu. Hatta taksicinin bir tanesine daha fazla para verelim götür bizi dedik kabul etmedi" ifadelerini kullanan Uygun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.'de İstasyon Şefi olarak çalışıyor.

Aslen Giresunlu olup, Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’nde ikamet eden Mustafa Uygun, "Üsküdar'da iki uçağın alçak sorti yaptığını gördüm. O zamana kadar darbe olduğuna dair bir fikrim yoktu. Çengelköy'e kadar geldik. Yanımda bir kişi daha vardı. Bizi benzincinin orada bıraktı. Önde iki tane polis aracı vardı. Yolun kapalı olduğunu gördük. Arkada askeri araçlar vardı. İlerlemeye devam ettik. İnsanlar sokağa çıkmıştı bende onların arasına katıldım. O anda kurşun seslerini duymaya başladım. Asker olduğunu anladığım kişiler polis karakolunu tarıyorlardı. Üç asker polis karakoluna bir asker de bizim olduğumuz tarafa ateş ediyordu. Geniş gövdeli bir ağacın arkasına saklandık. Askerlere, 'Siz kalleşsiniz, neden ateş ediyorsunuz?' dedim" dedi.

"Ordu kışlaya dedikçe daha çok ateş ettiler"

Milletin parasıyla alınan silahlarla millete ateş edildiğini belirten Mustafa Uygun şöyle konuştu: "Terörle mücadelede JÖH ve PÖH omuz omuza mücadele veriyor. Bizim için gurur kaynağıydı. 'Elindeki silahın kurşunun parasını biz veriyoruz. Bize karşı mı sıkıyorsun? Vatan hainleri, ordu kışlaya!' gibi sözler söyledim. Bizim bu sözlerimiz üzerine daha çok sıkmaya başladılar. O büyük ağaç diğer gelen halkla birlikte kalabalığı almamaya başlayınca ben kendimi daha güvenli bir yere atayım diye düşündüm. Ama o anda önümde bir kişi vurulduğunu gördüm. Apar topar onu götürdüler hemen. Bende o kişinin vurulduğu tarafa doğru ilerledim. Kendime göre biraz daha emin bir yer bulayım dedim.

"Ara sokakta 30-35 yaşlarında bir asker beni vurdu"

Vurulduktan sonra kelime-i şahadet getirmeye başladığını söyleyen evli ve iki çocuk babası Uygun, üç hastane dolaştığını belirtti.

"Ara sokakta 30-35 yaşlarında esmer bir asker gördüm. Başında operasyon beresi vardı. Miğfer yoktu. Ben arkamdaki arkadaşlara burada asker var bu tarafa gelin der demez beni vurdu. Yere düştüm ve Kelime-i Şahadet getirmeye başladım. Kimse yanıma gelemedi o sırada. Birisinin askere yaralanan var ne sıkıyorsunuz gibi şeyler söylediğini hatırlıyorum. Bir süre sonra oranın genç çocukları geldiler. Muhtarın bahçesine götürelim dediler. Beni muhtarın bahçesine götürdükten bir süre sonra bir araca bindirdiler. İlk önce Ümraniye Erdem Hastanesi'ne gittik. Burada ufak bir tedavi gördüm. Kurşunu da burada çıkardılar. Oradan da Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderdiler. Omurilikler zedelendiği için iki defa ameliyat oldum. Yaklaşık 9-10 gün yoğun bakımda kaldım. Servise çıktıktan sonra beni Erenköy Fizik Tedavi Merkezi'ne sevk ettiler. Bir ay burada fizik tedavi göreceğim."20-30 Yıl önce bu adamın münafık olduğunu düşünüyordum"

Fetullahçı Terör Örgütü'yle ilgili düşüncelerini paylaşan Mustafa Uygun, olay sırasında hissettiklerini şu cümlelerle anlattı:

"Ben oldum olası ben hiçbir zaman bu FETÖ'cüleri sevmedim. Yeni süreç değil, 20-30 yıl önce ben bu adamın münafık olduğuna inanıyordum. Halkın, devlete ve millete omuz vermesini kesinlikle takdir ediyorum. Onlarla o sırada beraber olmaktan da gurur duyuyorum. Geçmişte Rahmetli Erbakan Hoca'yı desteksiz bıraktık ama bu sefer kimseye pabuç bırakmayacağız. Bir yerde dur demek gerekirdi. Dur da denildi. Önümdeki adam vurulmuş sonra ben onun yerine geçiyorum. Çanakkale'de şehit olan askerin yerine bir başkası geçer ya aynı o şekilde. Hiçbir şey düşünmüyorsun o zaman."

"Cumhurbaşkanımızdan, Allah razı olsun"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür eden Uygun, "Cumhurbaşkanımızdan da Allah razı olsun. Ortalığı onlara bırakmadı. Herkesi toparladı. O da zaten zirvede tek başına kalmış. Her tarafı sırtlanlarla çakallarla çevrilmiş. Onlara rağmen ülkeyi toparladı. Allah razı olsun" dedi.

Haber Merkezi

Beykoz Başkomutana 10 bin kişiyle destek verdi
Önceki Beykoz Başkomutana 10 bin kişiyle destek verdi
Kavacıkspor Beykoz’a puanla dönmek istiyor
Sonraki Kavacıkspor Beykoz’a puanla dönmek istiyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz